Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Stavba boxu - kopie Engl

Stavba boxu - kopie Engl

25.7.2006 - Kategorie: Boxy
Stavba boxu od řezání překližky, přes čalounění až po zapojení reproduktorů. Orientační ceny.

Fotoalbum stavby kyrarového boxu (kopie ENGL)

Před nějakou dobou jsem byl donucen obnovit svůj kytarový aparát. Při pohledu na ceny v obchodě jsem se málem vyvrátil a tak jsem si řekl, že postavit takový box musí být úplná pohoda, kterou zvládané každý blb, pokud netrpí tulení nemocí. No, spletl jsem se...
Článek shrnu do několika odstavců.

 1. nákup materiálu a jeho cena
 2. stavba boxu
 3. čalounická práce
 4. dokončení boxu, shrnutí celého experimentu :-)
 5. fotky
   

Nákup materiálu a jeho cena

No, to byl kámen úrazu, kde koupit aby to bylo nejlevnější, nejlepší a nejníže :-)), nakonec jsem to vzdal a použil většinou známé velké obchody. Takže :

 • Březová 18mm překližka 1525 x 1525 mm cena 1000 Kč
 • Lepidlo, lišty a drobnosti 500 Kč
 • Kovové rohy, tlumící rouno, uši na přepravu, kon.skříňka s jacky 500 Kč
 • Kolečka, šroubky a ostatní spoj. materiál 600 Kč
 • Hliníkový tahokov 1000 x 2000 mm 300 Kč
 • Kabely 200 Kč
 • Koženka + lepidla (chemopren a alkapren s ředidlem) 600 Kč
 • Reproduktory 2x V30 5200 Kč, další 2 repráky jsem měl ze sterého boxu S150, čili teoreticky můžeme počítat 10500 4x V30

Celkem cena tedy vyšla odhadem na 14200 Kč s 4xV30 !!! Musím ale poznamenat, že cena je fakt odhadem. Mě ten box tedy vyšel na 9000 Kč, ale hodně materiálu který jsem koupil mi ještě zbylo, jelikož jsem vše neodhadl přesně.

Stavba boxu

ks ks ks ks

Tak materiál jsem měl a teď jsem se musel pustit do stavby, na začátku to vypadalo jednoduše na jeden víkend, prd prd... buch buch a je to... hmm leda hov.. ... Na hrubé stavbě boxu jsem strávil čistých asi 40 hodin, byla to daň za to, že mi nikdo nepomáhal a samému se blbě dělá. Nejdříve jsem si sednul a přesně promyslel jak budu postupovat, bohužel byla to jen teorie a v praxi jsem musel trošku více improvizovat. Začal jsem vyřezáním všech děr, které v boxu měli být a vyzkoušel jsem jestli vše pasuje, pak jsem udělal jako první obvod boxu a vše ostatní se už od toho odvíjelo. Zásada č. 1 nešetři lepidlem ! zásada č. 2 tam kde stačí 4 šrouby, dej jich 8 ! Když jsem vše lepil, plnil jsem lepidlem i díry pro šroubky a když se to zatáhlo vše najednou, přebytečné lepidlo krásně vylezlo ven. Kámen úrazu nastal, když jsem dělal tu přední šikmou část ! Měl jsem to teoreticky pěkné spočítané, ale nějak jsem nedomyslel že musím seříznout horní a spodní číst pod úhlem, který cca. tvoří bočnice boxu. Naštěstí jsem měl tuhle přední část delší, čili její šikmé seříznutí nebylo smrtící. Tak jsem vše krásně nekreslil, parádně to pasovalo a celý den jsem zhaněl pilu, kde mi to seříznou. Bohužel jsem nepočítal, že zde hraje role i toho, kdo tu šikminu bude řezat... nebylo to sice přesně podle mých představ, ale dalo se to použít. Tak jsem dokončil i přední část. Další problém byl ten, jak vytužit spojnici mezi přední spodní a horní částí. Koupil jsem dubový práh, ten pořádně potřel lepidlem a přilepil. Přímo do spojnice jsem ještě natlačil tmel vytvořený z lepidla a pilin, který po zatuhnutí vytvoří velice pevný spoj. Z přední strany jsem dal jen tmel a vše zabrousil. Nejhorší bylo za mnou a stačilo jen dodělat zadní část. Dost mi pomohly rady od truhlářů co znám a něco jsme taky přešili na www.instrumento.cz. Přední a zadní část jsem spojil pořádným hranolem. Pak jsem jen v klidu zamontoval obě uši, jackovou skříň. Vibrační bruskou jsem zakulatil hrany a tím byla hrubá stavba hotová.

Čalounická práce

ks ks ks ks

Dříve, než jsem začal řešit koženky atd. jsem ještě musel upevnit tahokov na přední část boxu. Problém nastal, když jsem přiložil tahokov a zjistil jsem, že se bude dotýkat repráků které jsem chtěl montovat z venku. Tak jsem z garáže tatíkovi zkrátil kopačku o 15 cm a nařezané kolečka jsem použil jako podložku. Tím jsem docílil ideální prostor mezi reprákem a tahokovem. Kolečka jsem nakonec přilepil lepidlem.
Box jsem poté převezl z baráku k sobě do bytu a začal lepit koženku. Mladá mi 4 dny nadávala, že je zfetovaná a já z těch lepidel taky. Navíc mě tahle práce absolutně nebaví a jsem na ní levý. Jen jediný poznámka, nechal jsem si říct a chemopren jsem zředil... výsledek stál za kulové, pak jsem to natíral normálně hustým lepidlem a nebyl problém. Čili já osobně mám z toho jediný poznatek, chemopren či alkapren NEŘEDIT, hůř se s tím dělá, je větší spotřeba, ale drží to jako čert. Box jsem až na pár kopanců oblepil koženkou, která byla ukrutně drahá. Bohužel se prodávala jen v takových mírách, které mi nesedli. Nechtěl jsem to lepit z kousků, ale z jedné části a tak jsem musel vytáhnout kešeni a zaplatit, ale výsledek se celkem povedl.

No, po vyschnutí lepidla jsem našrouboval repráky, na záda boxu jsem nastřelil tlumící rouno a přimontoval tahokov. To by byl ideální stav, kdybych díky Danceflooru nečekal na V30 2,5 měsíce a nakonec jsem je stejně koupil v Muzker.cz, který mi doporučil Radim (však on ví který :-)) ), za což mu děkuji, protože jinak bych ty repra neměl do dnes a to je prosím 10.12.2005 !!! a já je objednal ke konci září ! To je ale jiná kapitola...

Dokončení boxu

ks ks ks ks

Tak jsem úspěšně dokončil box a po několika hodinách ve zkušebně můžu říct, že hraje solidně. Ještě čekám, až kolegovi k kapely dovezou org. Engl box, ale B typ s V60 a pak uvidíme, jak dalece jsem na tom vydělal, nebo prodělal. Dnes bych už do toho asi po druhé nešel, jelikož to mám ještě v paměti, co to bylo za drbačku, ale příští rok možná zase jo :-)). Jestli se to vyplatí ? Nový ENGL box s V30 stojí asi 30 000 a mě by vyšel s 4xV30 na 14200, čili se to vyplatí, ale je to drbačka a tu vám nikdo nezaplatí a tam bych viděl těch 15000 :-)).

Ještě nějaké TTD :

 • Rozměry : 750 x 750 x 365 mm
 • Váha : 49 Kg
 • Repro : 2x Celestion 30 8 ohm (70 W) a 2x Celestion S150 Sidewinder 8 Ohm (150 W)
 • Celková impedance boxu : 8 Ohm

Ještě chci poděkovat všem kdo mi všelijak pomohli :-))) DÍKY za pomoc a ochotu :

 • Tarabys,
 • všichni z diskuze Instrumento.cz co mi něco poradili,
 • Radim Herudek :-))) atd. :-) je to jak na nějakém bookletu ! :-)

Fotogalerie

Paax
Diskuse k článku