Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kytarové kabely a konektory

Kytarové kabely a konektory

23.11.2007 - Kategorie: Kabely
V návaznosti na diskuzi vznikl tento přehled výrobců kabelů a konektorů.

Kabely a konektory

U kabelů platí obecný fakt, že dražší kabely bývají kvalitnější. Nejhorších parametrů dosahují noname kabely. Kvalita kabelů se projevuje zvukově - nekvalitní kabely ořezávají vyšší frekvence, způsobují brum apod. Dalším parametrem je životnost kabelu ( prostě , jak dlouho vydrží) a zajímavé jsou i mechanické vlastnosti - např. některé kabely se kroutí apod.

Konektory lze taktéž rozdělit do několika skupin. Používají se tzv. "jacky" velikosti 6,3mm. Z pohledu kytaristy existují lomené nebo rovné jacky, které volíme např. podle konektoru na kytaře. Důležitá je životnost a to hlavně pokud si kabel s konektory vyrábíme sami. Obecně platí, že masivnější konektory mají větší odolnost (plastové mono jacky za pár korun se nedoporučují). Občas se může stát i to, že samotný kabel má větší průměr než díra v jacku.


Firmy

Soundking - široký sortiment kabelů a konektorů

George LS - kytarové jacky, které nemusíte pájet. Stačí zapíchnout jehlici do žíly kabelu... viz foto.

Planet waves

  • Circuit breaker cables - zabudovaný mini-vypínač, který chrání aparaturu při vytahování kabelu z nástroje
  • Classic series instrument cables - nízká kapacitance, pružina na konektoru pro ideální kontakt
  • Custom series instrument cables - kroucený pár, pozlacený kontakt, pružiny, dvojité stínění ...
  • Cable station - systém pro vytváření kabelů podle aktuální potřeby, konektory s utahovacími šrouby nahrazujícími pájení

Warwick RockCable - nástrojové kabely

Monster Rock Instrument Cable - luxusní a drahé kabely (recenze Muzikus)

Proel - kabely

Cordial - kabely

Sommer Cable

Switchcraft - konektory

Neutrik - různé druhy konektorů, mj. i Silent guitar cable a locking jacks

Quiet cable - další kabel, který chrání aparaturu při vytahování konektoru z nástroje

Bettercables

ZZYZX snapjack - jack, který chrání aparát zlomením jack při pokusu o vytrhnutí kabelu


Zajímavé postřehy

26.03.2002 07:33:43 [rgx]Re: struna
Filtrování brumu bude u kabelu nějaký nesmyslný termín. Já bych spíč řekl, že některé kabely brum neodstíní tak dobře. Bude to proto, že výrobci používají různé hustoty stínění. Hustota stínění je trminus technicus. Většinou se vyjadřuje procenty. Lidové vysvětlení je asi, že se pro opředení vnitřních vodičů použije různě jemných drátečků. Tento stínící oplet může mít různě velká "oka" - jako když máš různě hustý svetr. Dále záleží na vnitřním vodiči. Měl by být z co největšího počtu tenkých drátků. Nejhorší kabel asi bude tato kombinace: tlusté opletové drátky + řídké opletení + vnitřní vodič z malého počtu drátků (a v součtu s malým celkovým průřezem) + oxidující jacky. Ano, vím o čem mluvím, jeden takový mám.

15.04.2002 15:33:03 [struna]
Re: rgx
Jasně, filtrování brumu je nesmyslnej termín. Ten Planet Wawes má jednak normální stínění z pletenejch měděnejch drátků, druhak pokovenou polyesterovou fólii, která je ještě pod stíněním. Pájecí pole konektoru je odstíněno měděným válečkem, takže i když se jacky zdají být plastové, nejsou. Uvnitř najdeme pár kroucených měděných žil, opět několikanásobně izolovaných. Zkrátka, když ten Planet Wawes rozříznem, vyvalí se hned několik vrstev, které zřejmě přispívají k filtraci, doprčic teda omezení indukce brumů... No já si ho teď koupil a zase mě překvapila ta čistota signálu. U brumu mi žádnej výraznej rozdíl nepřipad, ale uvidíme, zkušebnu máme hned vedle strojů, které silně vyzařují, takže tam zkusím ty brumy...

15.03.2007 15:31:41 [gtrman]Re: do LaMuerte
Musím se zastat torsta, neboť pravdou je a to si může každý oveřit, že některé pájecí kapaliny se pro pájení konektorů (a obecně elektrických obvodů) zcela nehodí, i když pájí jinak naprosto skvěle. Zkuste si takovou kapalinou konektor zapájet a pak vzít ohmmetr - člověk by čekal, že tam bude nekonečný odpor a ono ne, cca 300k - vlastní zkušenost. Takže bych se nedivil, že takový kabel bude ovlivňovat docela slyšitelně signál z pasivních snímačů. Sám je pájím kalafunou, ta žádný vliv samozřejmě nemá (jen se konektor občas rozteče :-) ), i když by se měla také po pájení pořádně očistit lihem. Je totiž hygroskopická - saje z okolního vzduchu vodu a časem může způsobovat svody. Jinak tu pájecí vodu z toho konektoru nedostanete. Myl jsem to lihem kdoví jak dlouho, ale nepomohlo to.


Další zdroje

Související :

Prodejci :

 

Jiří Polášek
Diskuse k článku