Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Popis kytary - ladící mechaniky

Popis kytary - ladící mechaniky

10.4.2005 - Kategorie: Kytara
Smysl ladících mechanik je zřejmý - upínat strunu na jednom z jejích konců. Můžeme se setkat s ekvivalentními názvy jako ladící strojky, kolíky, machine heads, tunners. Dalším účelem u kytar bez zámků je naladění kytary.

Ladící mechaniky jsou umístěny na hlavici kytary a podle jejího tvaru mohou být jednotlivé kolíky rozděleny (většina kytar) nebo sdruženy po dvou, po třech (některé stratocastery). U bezhlavicových mechanik jsou struny na konci krku pouze upnuty a ladění se seřizuje na straně kobylky. Podobně je tomu u kytar s obouzvratnými tremoly, kde se pomocí ladicích strojků sice struna naladí, ale pro větší stabilitu se pak struny uzamknou zámky, takže na ně ladící strojky již nemají vliv.

Při natahování strun se struna provleče dírkou kolíku a ovíjí kolem něj. Existuje několik způsobů jakým způsobem struny provlékat a navíjet, aby se co nejméně rozlaďovaly. Kytaristi a kytaráři většinou mají některý osvědčený postup.

Rozeznáváme dva typy strojků:

  • vintage - jsou strojky složené z kolíku se závitem a ozubeného kolečka. Na akustických kytarách a basách lze převod vidět, na elektrických bývají obě součástky zapouzdřeny (krytka má tvar "stříšky" neboli "domečku")

  • diecast - (olejové, odlité mechaniky) tyto strojky jsou zapouzdřeny a zality olejem, je to modernější způsob, strojky jsou spolehlivější, nejsou zde vůle, které zapříčiňují, že točíme s "motýlkem" a kolík zabere až po chvíli

Vintage Diecast

Na kvalitě strojků velmi záleží, nekvalitní výrobky se projeví rozlaďováním kytary. Obecně lze říci, že platím fakt, že kvalitnější jsou značkové výrobky. Značkové ladící strojky poznáme jednoduše podle toho, že je na nich natištěno nebo vyraženo logo firmy.


Někdy se u strojků uvádí i převodový po měr např. 18:1. Podle svého tvaru bývají slangově označeny kolíky na baskytarách jako motýlci.


Pokud chce výrobce kytar ještě snížit možnost rozladění kytary, může použít tzv. Locking tunners tedy zamykatelné strojky. Jejich principem je možnost aretace kolíku pomocí šroubu nebo nějakého kolečka (umístěného na strojku). Struna se pak pouze provleče dírkou v kolíku a již se nemusí navíjet, jen se pomocí mechanismu skřípne a tím je aretována. Tento systém využívají firmy Gotoh, Shaller, aj. Vedlejší výhodou je i snadnější výměna strun.

Firma Gotoh šla ve vývoji zamykatelných strojků ještě dál. Její systém H.A.P (Height Adjustable Post ) je výškově nastavitelný. Jednotlivé ladicí kolíky lze vysunout neb zatlačit a tím zajistit rozdílné pnutí strun. Vyrábí se ve verzích H.A.P, H.A.P.A., H.A.P.M .I jiné firmy regulují pnutí strun výškou kolíků, ale jejich systémy nejsou nastavitelné.Locking tunner Gotoh locking tunner Shaller locking tunner LSR tunner LSR tunner

Inovativní firma Hipshot, která vyrábí mnoho zajímavých součástí z oblasti hardwaru, vyrábí také kolíky Xtender. Tyto kolíky jsou navrženy pro strunu E a mají páčku, pomocí které lze strunu podladit a uvést zase zpětdo původního stavu. Xtendery se vyrábějí pro kytary i basy.Pod9vejte se na instalaci a schémaXtender Xtender

Podobný je systém je D-thing ( locking tuning machines set. "d-thing" switch (on 6th string tuner) allows accurate "drop-d" tuning on the fly )D-thing
Infernal
Diskuse k článku