Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Diamond Tuning

Diamond Tuning

12.8.2008 - Kategorie: Galerie čtenářů
Petr Krčmář před nedávnem dokončil úpravu elektrické kytary československé výroby Jolana typ Diamant. Tato úprava spočívala hlavně v posázení celého těla a hlavy kytary skleněnými dílky imitujícími diamanty o průměru cca 5mm těchto dílků je na kytaře 11.770 kusů.

Úprava elektrické kytary československé výroby Jolana typ Diamant z Hořovic.K úpravě mě inspirovala fotografie sportovního vozu Mercedes Benz na autosalonu, který měl podobně vyhlížející design. Tato úprava spočívala hlavně v posázení celého původního těla a hlavy kytary skleněnými dílky imitujícími diamanty o průměru cca 5mm. Dílků je na kytaře 11.770 kusů, jsou nalepeny sekundovým lepidlem a na kytaru sázeny ručně po jednom kuse. Mezery mezi skleněnými dílky jsou probarveny pomocí stříkačky a jehly stříbrnou barvou pro celkový stříbřitý design. Omylem natečená barva na skleněných diících je odstraněna a skleněné dílky zaleštěny. Takto vytvořenou úpravu jsem nazval "DIAMOND TUNING". Úprava vzhledu koresponduje s názvem elektrické kytary (Diamant).

Na kytaře jsou vyměněny snímače. Použity jsou 2ks humbucker Duncan Designed bílé barvy. Přepínač snímačů páčkový třípolohový typ Gibson Les Paul s bílou čepičkou závitu. Kobylka a struník stříbrné barvy typ tune o matic. Vyměněna ladící mechanika. Použita hydraulická, stříbrné provedení. Rámečky snímačů, krytky šroubu úpravy předpětí krku, podložka pod přepínač snímačů, šachty pro elektriku, rámeček výstupu jack jsou zhotoveny z nerezového plechu tloušťky cca 1 mm. Knoby potenciometrů v chromovaném, provedení. Vyměněn přední závěs popruhu za větší, který lépe odolává vyvlíknutí.

Pasivní elektrická část je zapojena jako u původní kytary horní poloha přepínače snímač u krku, prostřední poloha oba snímače, dolní poloha snímač u kobylky.Potenciometry jsou zapojeny také jako u původní kytary volume a tone pro každý snímač.Vyměněn je i výstupní jack 6,3 mm. Kytara produkuje humbuckerový zvuk s poněkud delším nacinkanějším sustainem než původní způsobeným skleněnými dílky na jejím povrchu. Celá úprava trvala cca 150 hodin. Tuto kytaru i kytaru ve tvaru česko-slovenska kterou jsem zhotovil, je možné vidět v akci při koncertech litomyšlské skupiny Hudba z Marsu.ks ks ks ks ks ks
Instrumento
Diskuse k článku