Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kabely na míru, snadno a rychle

Kabely na míru, snadno a rychle

22.3.2009 - Kategorie: Kabely
Vždy jsem fandil internetu a také mě vždy potěší, pokud se objeví nějaká zajímavá služba, kterou mohu využít a která opravdu funguje. Tentokráte jsem narazil na kabelový konfigurátor …
Začnu trochu oklikou. Když mi bylo šestnáct a začínal jsem hrát na kytaru, tehdy ještě přes kotoučový magnetofon :-), neměl jsem rozhodně tolik starostí jako teď. Především jsem měl docela dost času cvičit na kytaru, jezdit do vzdálených zkušeben a také zabývat se kytarovým vybavením. Vyrobil jsem si reprobox, bastlil efekty a jednou z častých činností byla také výroba a neustálé opravy kabelů. Plastový jack se dal sehnat za šest korun a nějaký kus drátu se doma vždy našlo.

Dnes, když vzpomenu na úroveň těchto kabelů, tak se skoro červenám, ale myslím, že tehdejší nedostatek financí a nezkušenost, co se týče nástrojového vybavení mě stejně jako spoustu mně podobných, omlouvá. Vyrobit kabel bych samozřejmě zvládnul, ale jak samotný nástrojový kabel, tak konektory už bych vybíral mnohem pečlivěji a určitě bych na nich nešetřil, protože ´každá taková úspora se pak patřičně projeví na zvuku.
Vůbec ze všeho nejvíc, mi ale chybí čas. A došlo to tak daleko, že u některých činností prostě vím, že se mi nevyplatí je provádět a třeba zrovna těch pár minut na výrobu kabelu bych raději věnoval něčemu jinému. Takže než se piplat s pájkou, raději si hotový kabel koupím. A než se pro něj vypravit do nejbližšího hudebního shopu, to si jej raději objednám přes internet.

No a když jsem nedávno na stránky Instrumenta umisťoval reklamu na kabelový konfigurátor, řekl jsem si, že tuhle službičku si taky rovnou vyzkouším.Kabelový konfigurátor je jednoduchá webová aplikace. Stačí si vybrat první konektor, druhý konektor a požadovaný typ kabelu a tím vše končí. K dispozici je několik druhů konektorů (6.3 mm i 3.5, stereo i mono). Já jsem chtěl kytarový kabel, takže jsem volil tlusté "jacky". Provozovatel pro tento účel vybral konektory značky Neutrik, což je rozhodně dobře. Pokud však nechcete úplně to nejlepší (čímž jsou myšleny dražší, ale zato kvalitní a bez výjimky dobře hodnocené Neuriky typu Silent) jsou zde k dispozici i další dva druhy Neutriků, které jsou víc než o polovinu levnější. Někdo asi namítne, že by uvítal ještě větší výběr konektorů a větší cenové rozpětí nicméně pokud chce někdo kabel na míru, tak asi nebude níž než pod těch zhruba 100 korun za konektor nepůjde. Sám bych se však asi přimluvil za to, aby byly v nabídce i lomené jacky.

Samotné ceny jacků jsou v běžných hodnotách, počítat musíte s 50 kč za napájení jednoho konektoru, což je přijatelná cena (studenti by asi skřípali zubama, ale ti ať si vyrobí kabel sami :-)

Co však oceňuji nejvíce, byla rychlost celé této služby. Kabel jsem objednal ve středu v jednu odpoledne, načež následovalo potvrzení objednávky. V pátek dopoledne už jsem měl kabel na stole. To je kratší doba než u většiby eshopů s tím, že tenhle kabel byl opravdu na míru. Pro mě osobně ideální stav. Využití služby si dovedu představit v v nějaké kritičtější situaci např. po koncertě zjistím, že můj oblíbený kabel je "v háji". není čas na bastlení, není čas na hledání alternativních řešení, sednu ke kenfigurátoru a za dva dny jsou opět "ready" ...

Související info :

Neutrik Silent
Neutrik Silent

Jiří Polášek
Diskuse k článku