Články
Recenze : kvákadlo Fulltone Clyde standard Wah- Kategorie: EfektyNa českém trhu se objevilo několik produktů Michaela Fullera a jeho firmy Fulltone. K testu se mi dostalo jedno z kvákadel, které v nabídce firmy Fulltone naleznete. Jedná se o jednodušší typ z obou kvákadel : standard
Wah.
|
Koncepce
Michael Fuller při tvorbě kvákadla vycházel z šedesátých let a kvákadla Vox Clyde McCoy, které tenkrát bylo populární (mimochodem výraznými uživateli nebyl nikdo jiný než Jimi Hendrix a Eric Clapton). Jedná se v podstatě o základní model kvákadla bez všech příkras, modifikací a přídavných knobů, prostě a jednoduše „kvákadlo“...
Už jsem recenzoval několik kvákadel a od jisté doby při tomhle testování preferuju možnost srovnání. Ona totiž všechna kvákadla vycházejí z téměř stejného zapojení a popsat jejich zvuk a další rozdíly už se mi bez dalšího srovnání zdá trochu abstraktní. Proto jsem na tento test přibral Crybaby CGB-95, které se Fulltonem v některých ohledech, dá srovnávat.
Konstrukce
Vzhled kvákadla je spíše ve vintage stylu. Kvákadlo je robustní, hranaté a je vyrobeno z plechu (Dunlopy jsou aktuálně odlitky). Povrchovou úpravou je zrnitý černý nástřik, na pedálu najdeme protiskluzovou pryž v černé barvě s bílým nápisem Fulltone. Fulltone je o něco málo vyšší i delší než Crybaby a působí o něco masivněji. Přitom je paradoxně lehčí (tenčí plech). Na spodní straně kvákadla jsou čtyři pryžové podložky. Dovnitř pedálu se dostaneme po odšroubování spodního plechu. To musíme udělat například při výměně devíti-voltové baterky. Na první pohled nepohodlné řešení, na druhý pohled záležitost míň než minuty a ve výsledku se mi uchycení baterky líbilo víc než u Crybaby, kde lze sice baterku vyměnit bez odšroubování krytu, ale docela krkolomně.
Po odšroubování krytu lze vidět střeva kvákadla. Překvapivě je to vlastně jen několik součástek. Z toho asi dvacet je jich přímo na plošném spoji. Nejdůležitější v této části je hand-made Fulltone cívka „MuMetal“. Ta by měla vycházet ze starých modelů wahů šedesátých let a to tak, že využívá stejného typu drátu jako zmíněné wahy, ale také jádra těchto cívek jsou pečlivě „vyladěna“. Drát je vinutý ručně a narozdíl od Fasel cívky v Crybaby, je Fulltone cívka uzavřena (stíněna) v kovovém pouzdře.
Na plošném spoji najdeme také trimr pro nastavení „rezonance“. Ten na starých kvákadlech k dispozici nebyl, zde ale slouží k nastavení zvuku kvákadla v oblasti basů a gainu. Takový trimr je v podstatě maličkost, na druhé straně potěší (např. porovnávané Crybaby jej nemá). Navíc na rozdíl od takových trimrů v jiném kvákadle - Crybaby CAE, tento trimr není zalepený kusem lepidla, ale je lehce přístupný a je možné s ním manipulovat nikoli šroubovákem, ale rovnou prsty. Potěší i taková drobnost jako fixkou poznačená původní poloha trimru...
Jacky pro připojení kabelů ke kvákadlu jsou umístěny samostatně mimo plošný spoj. Crybaby je má naopak přímo na tišťáku. Mně osobně se líbí, že Fulltone má tyto mechanicky namáhané komponenty samostatně, i když u Crybaby sedí tišťák s jacky pevně uchycený k šasi. Hůř už je na tom Crybaby v případě konektoru pro napájení. Ten je totiž úplně utopen a nejedná se o ojedinělou vadu. Taková drobnost a dokáže člověka naštvat (k čemu je vám pak kvalitní zdroj pro pedalboard, když jeho jack prostě do kvákadla „nezapíchnete“). Zlatý Fulltone a jeho jacky vmontované do šasi zvenčí !
Zbývají nám ještě dvě součástky, obě označené jako „fulltone custom“. Jednak potenciometr – důležitá ale zároveň problematická součást kvákadla, která podléhá mechanickému opotřebení. Fulltone wah vizuálně disponuje o něco větším „poťákem“, který je dvojitě stíněný uhlíkovým kompozitem a jeho životnost by měla být 500 000 otáček (namísto klasických cca 15 000). No a zbývá nám 3PDT spínač pro aktivaci kvákadla.
Pokud se vrátíme k samotnému pedálu, tak tuhost sešlapávání je nastavitelná (základní wahy od Dunlopu tohle nemají, což může vadit a navíc každý kytarista má rád, pokud si může tuhost nastavit podle vlastního uvážení). Navíc samotný mechanismus nastavení tuhosti je na Fulltonu řešen velice jednoduše šrouby po stranách pedálu. Jednoduché, přístupné a rychlé řešení bez nutnosti speciálních klíčů.
Zvuk
Se zvukem jsem celkem dlouho bojoval. Jak Fulltone, tak Crybaby GCB-95 jsou opravdu základní wahy. Tady si člověk nehraje s nastavením Q parametru, nenakopává zabudovaný booster, nepřepíná cívky apod. Využívá se prostě základní funkce kvákadla, bez všech příkras. Testoval jsem na dvou kytarách (typ stratocaster a typ superstrat) a aparátech Marshall Valvestate a HOT Soloist a přepínal jsem postupně z Crybaby na Fulltone. Obecně hrají kvákadla velmi podobně. U Fulltonu jsem nepostřehl, že by samotné prokváknutí bylo nějak delší, jak je avizováno. Obě kvákadla jsou podle mně stejně rychlá a prošlápnutí trvá stejně. Co jsem vypozoroval/vyposlouchal, tak celkem „výrazný“ rozdíl je v poloze “špička dole“. Crybaby tady jakoby více vřeští, chrčí, šumí – prostě vyrábí takový méně čitelný slévavý zvuk, ve kterém se původní charakter kytarového zvuku ztrácí. Crybaby jako by bylo více „vybuzené. Menší náznaky tohoto jevu jsem cítil v celé dráze kvákadla i když už ne tolik razantně. Oproti tomu Fulltone tuto charakteristiku nemá. Zvuk Clydu se mi zdá v některých okamžicích čitelnější, přirozenější, vláčnější. Zároveň v určitém úseku dráhy potenciometru se mi Clyde líbil malinko víc, a to zrovna v místě kde se lámou určité frekvence a vzniká jedna část onoho „uau“.
Závěr
Kvákadla Fulltone patří mezi špičku v oblasti kytarových efektů. Jsou vyráběna ručně, včetně ručně vinuté cívky. Velmi kladně jsou v internetových fórech hodnoceny i další komponenty jako je cívka, potenciometr a spínač. Kvákadlo je masivní, poctivě zpracované. Systém nastavení tuhosti „sešlapu“ je jednoduchý a praktický. Snadno dostupný trimr pro úpravu zvuku kvákadla může být velkou výhodou při korekci basů například v závislosti na charakteru snímače. Zvukově kvákadlo ocení milovníci kvákání, kteří si pečlivě vybírají jeho charakter. Všechna ta ruční výroba a custom součástky se však bohužel úměrně projevují na vyšší ceně.
Efekt zapůjčil : Audiotek, koupíte zde.
Ilustrační zdroje :