Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Eltrinex V4Pro

Eltrinex V4Pro

22.5.2010 - Kategorie: Instrumenty
Značka Eltrinex není na našem trhu žádným nováčkem, dostala se zejména do povědomí filmových nadšenců díky své sérii kapesních videopřehrávaču Eltrinex HD. V posledních letech se na trh dostaly také dva diktafony od tohoto výrobce. V první řadě se jednalo o produkt s označením VR-4, který byl následně nahrazen novější verzí V4Pro. A právě na tento diktafon se v následujících několika odstavcích podíváme blíže.
Prohlédneme-li si podrobněji aktuální nabídku diktafonů na našem trhu, zjistíme, že V4Pro nepatří zrovna mezi nejznámější. To jistě může mnoho potenciálních uživatelů (často neprávem) odradit. Nechme však předsudky
stranou a podívejme se, co nám V4pro nabízí právě v porovnání s konkurencí.

Asi nejvýraznější vlastností je poměrně vysoká kapacita paměti - a to 4 GB (kterou se v tuto chvíli řadí na absolutní vrchol), zatímco cena se stále pohybuje na celkem zajímavé úrovni (cca od 2200,- do 2400,- dle prodejce).
Díky vysoké kapacitě paměti je tak možno zaznamenat až 588 minut záznamu. Kvalitu záznamu lze nastavit ve třech úrovních (SP, HQ a SHQ). Pro mluvené slovo je srozumitelný záznam ve všech kvalitách nastavení, pro záznam hudby z externího zdroje atp. však je lepší zvolit nastavení SHQ. Záznam lze provést buď vestavěným mikrofonem nebo přídavným externím mikrofonem (který je však součástí balení). V obou případech je kvalita záznamu na velmi slušné úrovni a při testech se nám povedlo srozumitelně zaznamenat i značně vzdálený zvukový zdroj. V menu lze navíc nastavit citlivost mikrofonu a vyladit tak diktafon dle aktuálních podmínek. Pro delší záznam pak lze použít i zajímavou funkci nazvanou VOR, která zajistí výraznou úsporu paměti. Jakmile řečník přeruší hovor na několik sekund, nahrávání se automaticky pozastaví a ve chvíli kdy řečník opět promluví, nahrávání pokračuje. Jsou tak vynechána zbytečná hluchá místa. V neposlední řadě je nutno zmínit také nastavení pro potlačení šumu, tzv. noise gate, která zajistí odstranění nežádoucích ruchů na nízké hlasitostní úrovni.

Zajímavou a celkem unikátní funkcí V4Pro je nastavení časovaného záznamu.Jednoduše si nastavíte čas, kdy chcete záznam spustit a následnou délku záznamu. Lze tak provádět záznam i na dálku, bez přítomnosti obsluhy.

K přístroji je přiložen celkem jednoduchý a stručný manuál...

Shrnuto a podtrženo, sháníte-li diktafon pro každodenní nahrávání rozhovorů,přednášek, jednání atp., můžu V4Pro jednoznačně doporučit. Vedle velkého množství funkcí také díky skvělému poměru cena/výkon ve své kategorii v
podstatě nemá v tuto chvíli konkurenci.

Já osobně diktafon využívám hlavně při rozhovorech např. při přípravě reportáží (měl jsem jej třeba u Pavla Horkého). Vzhledem k tomu, že již delší dobu používám přístroje PDA, myslel jsem si původně, že se bez diktafonu obejdu. Nicméně nedostatečná kvalita záznamu pořízeného PDAčkem a taky ne úplně praktické ovládání mě donutilo k pořízení V4Pro.

Jiří Polášek
Diskuse k článku