Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Cubase SX  - Nahrávání, úprava a mixování hudby na počítači

Cubase SX - Nahrávání, úprava a mixování hudby na počítači

20.4.2005 - Kategorie: Publikace
zajímavá kniha o Cubase na našem trhu...

Obliba zpracování hudby na počítači v posledních letech stoupá, což souvisí nejspíše s tím, že osobní počítač se dostává pomalu do všech domácností a mladí lidé jej povětšinou vlastní. Také roste dostupnost kvalitních, ale levných zvukových karet. Výsledkem toho všeho je skutečnost, že mnoho muzikantů ( třeba kytaristů ) již využívá služeb počítače pro nácvik nebo komponování skladeb. K dispozici je, myslím, dostatečná škála potřebného softwaru mezi kterým v poslední době roste obliba Cubase SX (aktuálně ve verzi SX3). Tento software lze použít k vytvoření profesionální náhravky nebo třeba jen pro zaznamenání nápadů, zkomponování a přípravu skladby nebo jen jako hostitelskou aplikaci pro pluginy. Bohužel u tohoto typu programu již není ovládání tak intuitivní jako u jiných hudebních programů, což je vzhledem k jeho možnostem logické. Je třeba se tedy nějak v programu zorientovat. Vlastní help programu je dosti stručný navíc v angličtině, na rozumné tutoriály nedejbože v češtině moc nenarazíte.

Užitečná v tomto směru by vám tedy mohla být publikace CubaseSX – nahrávání a mixování hudby na počítači. Ta je, jak bývá zvykem, rozdělena do několika sekcí. Hned jedna z prvních kapitol popisuje pojmenování a funkce jednotlivých panelů, což je přínosné, protože v panelech je třeba se dobře orientovat, případně pochytit i klávesové zkratky k některým funkcím, čímž lze zásadně urychlit práci – zvláště když u počítače sedíte s kytarou na klíně (pak je totiž ovládání myší dost komplikované).

Vzhledem k tomu, že Cubase je opravdu všestranný a profesionální program, umí spolupracovat se spoustou zařízení. Kniha vám vysvětlí, jak nejlíp zařízení propojit, nastavit. Osobně mi pomohlo i několik poznámek pro optimalizaci systému pro nahrávání.

Velká část knihy je věnována hudebnímu standardu MIDI – je zde vysvětleno nastavení MIDI stop, popis MIDI efektů, nahrávání MIDI dat apod.

Kromě toho jde zde samozřejmě vysvětlena většina funkcí programu. Největším přínosem je to, že se zde dozvíte přesně k čemu konkrétní funkce slouží. Terminologie použitá v programu popsaná anglicky v helpu je totiž velmi obsáhlá a složitá a v mnoha případech nelze pracovat metodou pokus-omyl, nebo postupně zkoušet různé varianty. Některým parametrům je prostě potřeba rozumět. Druhá věc je ta, že ve fázi, kdy již chcete Cubase použít opravdu účinně k nějaké činnosti (nejen k laborování) pak vám porozumění veškerých funkcí pomůže k zefektivnění a zrychlení práce, nemluvě o tom, že budete některé věci dělat lépe právě díky tomu, že budete dobře znát veškeré funkce a vyhnete se tomu, že byste prováděli určitou akci zbytečně složitě a oklikou zatímco v Cubase existuje konkrétní nástroj, který to dokáže jednoduše provést.¨

Jediné co mi v knize chybí, je jakýsi „quick start“, který by v několika krocích připravil uživatele k základnímu nahrávání, ale to nejspíš nebyl účel publikace.


 

Cubase SX

Název : Cubase SX - Nahrávání, úprava a mixování hudby na počítači
Autor : Robert Guérin
Cena : 495 Kč / 745 Sk
Kniha v shopu : CP Books
K recenzi zapůjčil : Cpress
Infernal
Diskuse k článku