Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
MXR Fullbore Metal - další zkreslovač pro metalisty

MXR Fullbore Metal - další zkreslovač pro metalisty

31.10.2010 - Kategorie: Efekty
Každý výrobce v řadě svých efektů nabízí nějaký ultra zkreslovač. Hodně knoflíků, zajímavé provedení, velké zkreslení. A to jsou i specifikace Fullbore krabičky.

Fullbore má "klasické" rozměry MXR krabiček, to znamená, že i v tomto případě se výrobce rozhodl vměstnat střeva efektu do minimálního prostoru, které šasi poskytuje. Kovová krabička není nijak barvena, designéři MXR patrně chtěli aby efekt působil kovovým nádechem i vizuálně, takže pravděpodobně hliníkový odlitek vypadá, jako by ho po odlití jen lehce vyleštili / přebrousili a nechali tak i s drobnými "ďobanci" na povrchu. Vypadá to jako taková trošku vintage patina, která působí sympaticky.

Po stranách efekru najdeme vstupní a výstupní jacky 6,3 mm a konektor pro napájení. Deviti-voltovou baterii lze vložit přímo do efektu, který k tomu nemá žádná speciální dvířka, ale je nutné odšroubovat dno efektu (podobně má umístění baterie řešeno  99% kytarových efektů).

Na horní straně samozřejmě nechybí heavy-duty přepínač a najdeme zde také šestici potenciometrů. Potenciometry jsou řešeny podobně jako je tomu u podobných metalových krabiček, takže zde najdeme Volume a Gain, ovládání basů a výšek, a taky dvojici poťáků sloužící k ovládání frekvence, přičemž pomocí Freq vybíráte středy (200Hz - 5kHz) a pomocí Mid určujete jejich míru. Těsně pod horní stranou jsou ještě dva malé plastové spínače Scoop a Gate, ke kterým patří indikační diodky. Třetí dioda signalizuje zapnutí a vypnutí efektu

Drobnou nevýhodou šestice knoflíků je jejich těsné umístění u sebe. Točit s nimi je trochu nepohodlné, protože mezi horní a dolní řadu se vám skoro nevejde prst. Je to daň za malou velikost efektu. Stejně tak i menší přepínače Gate a Scoop nejsou nejpřístupnější, ale myslím, že se nepředpokládá příliš častá manipulace s nimi. Pro lepší orientaci ve tmě oba tyto přepínače světélkují.

Co se týče zvuku, je na na tom Fullbore podobně jako třeba Boss MT-2, Hardwire TL-2 a podobné efekty - to znamená, že krabička vyrábí opravdu silné zkreslení, které může mít díky čtyřem knoflíkům pro ovládání frekvence, spoustu barev. Samozřejmě zde nechybí bzučivé zvuky, pila, "pichlavé" zkreslení, uječené a tříštivé tóny, zrnitý zvuk...

Krabici jsem testoval společně s Boss Metalzone. Průběžně se mi dařilo nastavovat zhruba stejné zvuky na obou efektech. Prostě na jednom jsem si něco nastavil a postupným točením knoflíků druhého efektu jsem se dostal k podobnému zvuku. Tohle platilo vzájemně. Subjektivně se mi ale zdálo, že když jsem si našel nějaký opravdu dobrý zvuk na Fullboru, nedokázal jsem se s Bossem k tomuto zvuku přiblížit úplně na sto procent.

Pomocí tlačítka Scoop je možné zvýraznit basy a výšky. Vzniká zvuk, který se bude líbit zejména metalistům. Je totiž hodně hutný, a je celkem jasně znát, že spodky zde hrají větší roli, než když nebyl přepínač zamáčknut. I když tento mód preferuje výšky, ty zde oproti basům nehrají až tak viditelnou roli, nicméně úbytek středů je evidentní. Zvuk, přesto že je teda hutnější, není už tak kousavý. Je plošší a je pak třeba trochu pouvažovat, jak zapadne do celkového zvuku kapely, aby se neztratil.

Noise gate je pěkná přídavná fíčura, která utíná signál třeba při zatlumení strun. Hodí se pěkně do různých sekaných riffů, které tak vyznějí o něco čistěji (odstraní se takový ten "fuf" dozvuk po zatlumení). Naopak třeba pro sóla, kdy je snaha přejít z doznívajícího tónu do zpětné vazby, se Noise gate samozřejmě nehodí. Kdy má Noise Gate usekávat signát (tedy při jakém levelu signálu) je možné nastavit ještě trimrem ukrytým přímo na plošném spoji efektu, takže pro tuto operaci musíte krabičku rovněž rozebrat podobně jako u výměny baterie (ale stačí si s tím jednou pohrát, nastavit posle potřeby a máte klid).

Stejně jako ostatní takové krabičky i Fullbore spolupracuje lépe s lampovými aparáty než s tranzistorovými. Zkoušel jsem přes BlackHeart a přes HotAmps Soloist a v obou případech jsem byl spokojený. Zkoušel jsem rovněž i přes Roland Cube 80 a jako vždy, bylo to bzučení (stejně tak se na Rolandu chovají i ostatní krabičky).

Závěr je tedy jednoznačný. Krabička je určena pro metalisty a svůj účel splňuje.Výhodou je její malá velikost, takže se hodí krásně do pedalboardů. Oproti podobným efektům (Boss  MT-2) obsahuje navíc možnst přejít na mód se zvýrazněnými basy a výškami (podobný mód je i na Hardwire TL-2). Fíčurou, která se taky může hodit, je Noise gate. Designové provedení efektu je pěkné (i když úplně extra mega originální není - najdeme i na jiných efektech). Cena, která s pohybuje od 2500,- je zhruba srovnatelná (+/- 500 Kč) s podobnými efekty (Digitech Hardwire TL-2, Boss MT-2)

 

Jiří Polášek
Diskuse k článku