Články
2012 - jak koupit zesilovač- Kategorie: ZesilovačeJakým způsobem vybrat a koupit zesilovač, tím se zabývá každý kytarista za
svůj život několikrát. I na instrumentu již jsme zde měli určité návody poplatné
dané době, ale nyní jsem se rozhodl sepsat pár rad, které vám mohou pomoci v
dnešní době. Upozorňuji, že se klasicky jedná o subjektivní názor, takže se jej
můžete držet, ale také nemusíte
|
Zesilovač pro potencionálního kytaristu, aneb nejistý dárek
Pokud Vaše dítko sní o kariéře rockové hvězdy, vy se jej snažíte podpořit, ale nejste si budoucností, pílí a dlouhodobějším zájmem vašeho synátora jisti - volte něco levného. Ideální koupí je balík ve kterém najdete kytaru, zesilovač a kabel. Nikdy se nebude jednat o žádný zázračný nástroj a zesilovač, ale obdarovaný člověk může začít brnkat na nástroj okamžitě a není třeba se o nic dalšího starat. Pokud hra na elektrickou kytaru po čase omrzí, můžete to všechno s klidem vyhodit a budete vědět, že jste do této "akce" naštěstí neinvestovali moc peněz. S trochou štěstí se vám může podařit tenhle set prodat za minimální cenu, ale možná taky uděláte radost někomu jinému ve vaší rodině, když tímto způsobem obdarujete. Pro někoho může jeho první elektrická kytara zůstat třeba originálním doplňkem pokoje nebo obýváku, takže se nakonec neztratí. Co se týče zesilovače, dostanete v těchto setech prostě něco, co hraje, dá se tomu regulovat hlasitost a poslouží k prvnímu seznámení s kytarou. Takový zesilovač vám výkonově do zkušebny stačit nebude, ale využijete jej při domácím cvičení, eventuálně na cestách.
Kvalitní kombíčko na doma
Předpokládejme, že nepotřebujete řešit ani koncerty, ani zkušebnu, ale chcete si vyřešit brnkání v koutě obýváku, ve sklepě, v panelákovém bytě apod. Velký výkon je v podstatě na obtíž a tím pádem nepotřebujete nic velkého - bude vám stačit menší kombíčko. V lampovém provedení vám bude stačit bohatě 10 - 20 W a získáte tak krásný kytarový tón. Kombo zabere minimum místa, v případě potřeby si jej přesunete lehce kamkoli. Při malém výkonu jej snadno vybudíte.
Univerzální aparát na časté cestování
Jestliže často cestujete a bojíte se, že by křehké lampy mohly dojít k újmě - vyberte tranzistorový zesilovač. Snese o něco hrubější zacházení, nemusíte se bát o lampy a měnit je při mechanickém poškození. Možná s sebou chcete tahat co nejméně krámů a tak se vám sejde kombo, které obsahuje několik digitálních efektů a tím pádem se obejdete bez dalších kabelů, krabiček, přepínačů apod. Je možné, že se budete muset spokojit s horším zvukem, než poskytuje lampové kombo, ale většinou získáte na oplátku o něco méně kvalitní simulace legendárních zesilovačů a váš zvuk tak bude univerzálnější. Výsledný výkon je třeba volit podle toho, k čemu chcete kombo používat. U tranzistorových zesilovačů se může stát, že 60W bude ve zkušebně málo …
Jeden aparát pro časté zkoušky s více kapelami
Není výjimkou, že jeden kytarista se střídá v několika přespolních kapelách. Předchozí 60W kombo mu v konkurenci hlasitých spoluhráčů nestačí a proto volí 120Watového hrocha (nebo lampové kombo s trochu nižším výkonem). Sice je to opravdu těžký kousek, ale přece jen jej vždy z kufru auta nějak vytáhne a pár desítek metrů do zkušebny donese. Výkon je dostatečný, několik efektů navíc se sejde, člověk se s tím sice natahá, ale na druhé straně stěhuje pořád jen jednu bednu, nikoli rozměrný stack.
Pravověrný stack pro rockové maniaky
Kombíčko v koutě na pódiu nevypadá moc dobře, zvlášť pokud člověk hraje v metalové kapele. Nebudeme si nic nalhávat, i image je součástí pódiové show a proto i přes značnou váhu, problémy s manipulací, nutností jezdit dodávkou nebo s vozíkem, berou si s sebou kytaristi plnou výbavičku ve formě lampového zesilovače a dvou plnotučných boxů (každý vybavený čtyřmi dvanáctipalcovými reproduktory). Kromě image tahle sestava už na pódiu generuje dost velký výkon, takže se kytarista nemusí bát, že by se neslyšel. Nevýhodou je značná cena (u legendárního lampového zesilovače s dvěma bednami až nad 100 000 Kč), nároky na dopravu (rozměrné auto), nutnost se tahat s bednami po chodbách apod.
Levná varianta pro začínající rockové rebely
Ne všichni mají hned v patnácti letech na předchozí sestavu, nicméně chtějí také vypadat "dobře". Za podstatně nižší cenu lze poskládat stack z tranzistorové hlavy a levnějších boxů. Je však třeba myslet na to, že z takovéto sestavy onen brutální zkreslený plný zvuk nedostanete. Jednak protože tranzistory prostě tento typ zvuku ne vždy umí a druhak také platí fakt, že reprobedny tvoří minimálně polovinu kvality zvuku, takže na nich moc neuspoříte, co se týče poměru kvality/ceny.
Úsporné kombinace
Nemálo kytaristů se ale v pohodě vystačí s tzv. half stackem, tedy zesilovačem s pouze jednou bednou. Jindy to nemusí být úspora peněz, ale úspora místa a hmotnosti, která vede kytaristu k nákupu plnohodnotné a poloviční bedny (pouze se dvěma reproduktory).
Lampy, tranzistory, modeling
Dalo by se dlouze polemizovat, ale pro jednoduchost tuhle problematiku maximálně zobecním.
Lampové zesilovače jsou brány jako nejvhodnější vybavení kytaristy, protože jejich teplý, nakřáplý, dynamický zvuk zatím (údajně) žádná nová technologie nemůže nahradit. Legendární lampové zesilovače jsou dosti drahé (desítky tisíc), ale některé méně slavnější firmy je vyrábějí už i za přijatelné ceny. Lampy se hraním opotřebovávají a je nutné je podle frekvence hraní měnit. Navíc jsou náchylné na změny teplot a mechanické poškození. Výměna lamp vyžaduje odborný servis a nemalé výdaje navíc. Na pódiu vám v pohodě stačí 50W hlava.
Tranzistorové zesilovače nedisponují tak dynamickým zvukem a tak pěkným tónem. Jsou ale mnohem levnější, nejsou náchylné na poškození, nepotřebují téměř žádný servis a i hmotnostně jsou na tom výhodněji. Potřebujete mnohem větší výkon, abyste se na pódiu neztratili v konkurenci lampového zesilovače.
Určitým vylepšením tranzistorových zesilovačů jsou hybridní aparáty, většinou s jednou lampou v předzesilovači. Ty se začaly vyrábět proto, aby za přijatelný peníz poskytly kytaristům o něco lepší zvuk než čisté tranzistory. Dnes jsou tyto aparáty spíše na ústupu.
Poslední skupinou jsou moderní modelingové/digitální zesilovače. Nedá se říct, že by konkurovaly lampáčům, protože většina kytaristů touží po pravověrném lampovém zesilovači. Spíše vytvářejí konkurenci tranzistorům a hybridům, protože za velmi nízkou cenu si můžete pořídit výkonný zesilovač, který dokáže simulovat právě legendární aparáty, umí plno digitálních efektů, je spolehlivý a bezúdržbový.
Univerzální lampový aparát
Ojedinělým řešením je patent Randallu/Egnateru zvaný MTS. Ten spočívá v možnosti vložit do šasi s lampovým koncovým zesilovačem různé lampové předzesilovací moduly, které lze obměňovat a tunit tak, aby měl kytarista opravdové legendární lampové zvuky v jedné bedně.