Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Jaké učebnice kytary se vám mohou hodit

Jaké učebnice kytary se vám mohou hodit

9.3.2015 - Kategorie: Publikace
V dnešní době už nejsou tolik v módě klasické papírové učebnice, nahradily je obsahově totožné, ale o poznání lépe přenosné a podstatně lehčí materiály v elektronické podobě.
Nepopiratelnou výhodou bez ohledu na formát je, že informace jsou ucelené a člověk je má pohromadě, je přitom veden systematicky a má dobrý přehled, co všechno se může na kytaru naučit. Proč vlastně učebnice, když je na internetu dostupná v podstatě jakákoliv informace během velmi krátké doby? Realita je taková, že jen velmi málo internetových zdrojů o kytarách je koncipováno vysloveně jako výukových. Člověk mnohdy neví odkud začít, jaká informace je pro něj důležitá a jaká ne. Tím neříkám, že online lekce kytary a kvalitní výukové zdroje na internetu neexistují, jen jich není tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zkrátka nějaká ta literatura se vám může hodit vždycky.

Kytarových publikací je celá řada. V tomto článku bych vám rád nabídl stručný průřez toho, co se dle mého názoru a zkušeností může hodit. Pokoušel jsem se vybírat učebnice, které se mi dostaly do ruky a osobně pro mě byly obsahově zajímavé. Jejich oblíbenost jsem zároveň sledoval na nezávislých hudebních fórech. Samozřejmě nemůžu dogmaticky tvrdit, že tyhle učebnice jsou nejlepší, protože, jak už to bývá, každému vyhovuje něco jiného, preferuje malinko jiný styl, má jiného kytarového oblíbence atd.

ABC hudební nauky

Každý muzikant by měl alespoň trochu zvládat hudební teorii. Tady se mnou jistě spousta kytaristů souhlasit nemusí, ale myslím, že hudební teorie je k tomu, aby hráči sloužila a ne k tomu, aby se jí bál. Jedna z učebnic hudební nauky, jež je kvalitně zpracovaná a dá čtenáři povědomí o základních termínech a souvislostech, je ABC hudební nauky od Luďka Zenkla. Kniha je v češtině a obsahuje spoustu zajímavých informací o akustice, dějinách hudby, nástrojích, stupnicích, rytmu, harmonii atd. Po přečtení z vás lepší kytarista nebude, ale určitě se rozšíří vaše obzory a některé věci do sebe zapadnou.

Hrajeme na kytaru

Kniha přeložená do mnoha jazyků z anglického originálu Play Guitar se dostala pochopitelně i k nám a na Slovensko. Je určená primárně kytarovým začátečníkům, kteří v ní najdou asi všechno podstatné od hraní základních technik, přes akordy a stupnice, po různé doprovody a jednoduché písničky. Myslím, že začínající kytarista tady najde spoustu zajímavých informací, na kterých může stavět. Kniha možná v někom, kdo začíná hrát, navozuje dojem, že se podle ní naučí zahrát úplně všechno, ale myslím, že jde spíš o publikaci, která má sloužit jako doplněk kytarové výuky, než jako primární zdroj.

Guitar Technique by Rich Severson

Publikace obsahující opravdu hodně cvičení na kytarovou techniku. Nejde tedy o učebnici typu “jak mám hrát” ale spíš “co mám cvičit”. Jde o poměrně starou publikaci, která je zaměřená na trsátkovou hru. Většina cvičení staví na stupnicích a rozkladech akordů. Je psaná v angličtině, což by nemuselo tolik vadit, protože obsahuje spíš notový materiál než psaný text. Asi největší přínos této knížky pro mě byl v tom, že jsem se pomocí ní naučil vytvářet svá vlastní cvičení a systém.

Guitar Secrets - Joe Satriani

Legendárni kytarista Joe Satriani a jeho 41 kytarových lekcí. Kniha dává nahlédnout do uvažování tohoto výtečného kytaristy - kromě technických cvičení zde najdete řadu konkrétních postupů a boxů, jež jsou autorovi vlastní. Obecně se dá říct, že je učebnice zaměřená hodně na modální hraní, což je právě typické pro Joeovu hru. Asi největším překvapením je, že nejde o nějak složitá cvičení, jak by se mohlo při poslechu Satrianiho hudby zdát.

Joe Pass Guitar Style

Další legendární kytarista Joe Pass a pohled pod jeho ruce. Jeho učebnice je primárně určena pro kytaristy, kteří chtějí hrát jazz nebo obecně trochu složitější hudbu. Zhruba polovinu tvoří výklad akordů, jejich skládání, spojování a nahrazování. Dále se krátce věnuje stupnicím a pak už se jenom hraje. Nevýhoda této učebnice pro kytaru tkví v absenci tabulatur. Trvá tak poměrně dlouho, než člověk přečte všechno z not. Kniha může být dobrou inspirací a zdrojem tónového materiálu nejen pro kytaristy, ale i pro hráče na jiné nástroje.

Samozřejmě se každému kytaristovi hodí nějaký ten zpěvník s písničkami, seznam akordů, seznam boxů stupnic atd., ale o tom třeba zase někdy jindy.

Autor: Jiří Kynčl - lekce kytary online - NaNastroj.cz

Externí text
Diskuse k článku