Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kabely vlastní výroby ve srovnání s Planet Waves

Kabely vlastní výroby ve srovnání s Planet Waves

22.4.2005 - Kategorie: Kabely
Jak si vyrobit opravdu kvalitní kabel s přijatelnou kapacitou a jaké finty používají v Planet Waves...

Už léta hraji na kabely vlastní výroby, které jsou ze speciálních stříbrných vodičů. Používaly se v Tesle za komunistů k vedení EKG a podobných biosignálů. Tento speciální kabel pak provlékám hadicí, které se v žargonu říká "elastolanka" a je určena pro tlakové rozvody v zubních soupravách. Kabel je tužší ale nikdy se neuzluje a vydrží i několik let víkendového hraní bez opravy, či výměny (použity konektory Neutrik!).

A teď k věci. Tento kabel má vlastní kapacitu cca 100 až 110 pF/1m, při absolutně dokonalém a účinném stínění. Kabel Planet Waves (ten dražší) má při délce 5,5m kapacitu asi 610pF/640pF (z každé strany naměříte jinou, a to mám přesný můstek), takže podobná kapacita kolem 100pF na 1m. Při subjektivním srovnávání během let můj kabel vycházel zcela rovnocenně se všemi možnými typy drahých kabelů a lépe, než všechny levné. Teď jsem ho opravdu pečlivě porovnával (poslechem) s Planet Waves a musím se vší pokorou přiznat, že Planet Waves je na tom co se týká "živosti a transparence" ve výškách lépe. Je sice poněkud diskutabilní to, že tyto jakoby "nadhodnocené" výšky zase subjektivně sráží dolů "tlusté středy" a dělají je jakoby tenčími, ale v každém případě je díky transparentním výškám Planet Waves zvukově lepší.

Protože kabel PW, který jsem testoval měl už mechanickou vadu (byl přelomený uvnitř) poblíž konektoru, který se dává do zesilovače, rozebral jsem ho a "oťukal si ho zevnitř". Dříve mi připadalo k smíchu, že kabel je jednosměrný, což je u normálního kabelu při těchto kmitočtech nesmysl, teď už ale vím proč tomu tak u PW je a jak to funguje.
Výrobce PW kabelu používá symetrický – mikrofonní, dvoužilový stíněný kabel, ve společném stínění. No a u kytarového jacku není stínění vůbec připájeno k plášti/zemi jacku, ani jinému kontaktu, je prostě jen "v luftě". Signál je veden dvěma středními vodiči, lanky - jedním živý, druhým zem. Tedy finta pseudo-symetrického vedení nesymetrického signálu. Na opačné straně je pak lanko vedoucí "neživý, zemní" pól teprve spojeno se síťkou stínění a společně jsou připájeny na zemnící plášť jacku, který se dává směrem k zesilovači. Tak dochází k tomu, že mezi lanky s malou venkovní plochou je (změřeno!) cca poloviční kapacita než mezi lankem a stíněním a vzniká efekt jiné "aktivní-pracovní" kapacity kabelu a jiné celkové-statické kapacity kabelu. Jsem přesvědčen, že toto způsobuje ten "kouzelně-rychlý" zvuk kabelů Planet Waves. Na druhé straně musím zde vzpomenout jeden nešvar, kterým je tato "finta" vykoupena: Setkal jsem se s touto drobnou vadou už u několika kabelů (těch dražších) Planet Waves, co mi při práci na různých pedalboardech, či sestavách efektů prošly rukama. Mají snahu "chytat rádio" do zesilovacího řetězce. Nezkoumal jsem vlnovou délku příjmu, ale pokud je nějaký "rychlejší" drive, či podobný efekt na výstupu kabelu, je to častější jev.

Závěrem: rozhodl jsem se, že si jeden kabel Planet Waves v nějaké krátké 3-4 m délce zřejmě taky koupím, a to nejen abych si poslechl rádio, ale zdá se mi, že se na něj prostě docela příjemně hraje:-)!

Smrčka Jarda
Diskuse k článku