Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kupujeme elektrickou kytaru

Kupujeme elektrickou kytaru

28.4.2005 - Kategorie: Kytara
Další z kontroverzních témat, které ovšem na portálu jako je tento nesmí chybět. Předesílám, že veškeré prezentované rady a názory jsou čistě subjektivné a konečná realizace koupě je čistě záležitostí kupujícího. Nicméně tuto otázku jsem již mnohokráte rozebíral, rozeslal jsem spousty odpovědí na dotazy, jak to či ono koupit, takže shrnu svoje zkušenosti, v určitých případech dokonce navzájem protichůdné, a ty snad mohou sloužit jako vodítko pro případné začínající kytaristy.

Pro hraní na elektrickou kytaru je nutné si uvědomit, že samotná kytara ke hraní nestačí. Především musí být kytara zapojena do zesilovače s reproduktorem a neobejdete se bez drobností jako je kytarový řemen, trsátka, obal, kabely apod. Všechny věci lze sehnat nějak provizorně, levně nebo draze, to je myslím jasné. Takže pokud chcete začít hrát, je nutno počítat s penězi nejen na kytaru, ale i na ten zbytek.

Guitar packages

Momentálně, kdyby se mě někdo zeptal, co si má koupit, aby mohl hrát na elektrickou kytaru, doporučil bych mu "kytarový balík". Ty vyrábí několik firem (i značkové).. V balíku najdete vše co potřebujete a co jsem popsal výše, takže stačí rozbalit, zapojit a můžete hrát. Balíky se dají pořídit už od 5000 Kč, což samozřejmě znamená, že kvalita jednotlivých věcí v balíku je nízká. To ale nemění nic na tom, že opravdu stačí rozbalit krabici a hrát. Je to jednoznačně nejrychlejší, nejspolehlivější a nejlevnější způsob, jak se pustit do hraní. Praktiky začínajících kytaristů jsou takové, že shánějí něco, přes co se dá hrát po všech čertech, pak jim ty zesilovače hoří apod. V balíku nejdete vše, vše je nové, navíc záruka apod. Osobně vřele doporučuji a lituji toho, že když jsem začínal hrát, tak nic takového neexistovalo.

Kupte, co nejlevnější kytaru

Pokud potřebujete koupit jen kytaru a zrovna začínáte hrát, berte tu nejlevnější co seženete. Nejlíp nějakou potvoru z bazaru za pár stovek. Ale není špatné anii koupit si nějakou hodně levnou asijskou kopii. Tato moje teze vychází z toho, že si to třeba s kytarou rozmyslíte, zjistíte, že vám to nejde a prodat drahou kytaru je pak problém. Taky Vám garantuji, že pokud začátečník koupí kytaru, stejně ji většinou prodá a koupí jinou, protože zjistí, že vlastně potřebuje jiný zvuk - to když začínal hrát tak nevěděl.

Kytara nebo aparát

Pokud byste dospěli k rozhodnutí zda kupovat lepší kytaru a horší aparát nebo horší kytaru a lepší aparát, volte první možnost. Aparát sice dokáže hodně, ale z kytary, která hraje špatně prostě dobrý zvuk neudělá. První v celém řetězci kytaristova vybavení je právě kytara a pokud není dobrý zvuk na prvním článku řetězce, těžko ho něčím vylepšíte. Pamatujte také na to, že na koncertech vám většinou dobrý aparát zapůjčí, kdežto kytaru budete mít svoji.

Jak vybírat kytaru

Při koupi kytary si jednoznačně vemte k ruce zkušeného kytaristu - tisíc rad nenahradí člověka, který už o kytaře něco ví a poradí vám "online". Nehleďte na vzhled kytary ale především na zvuk. Lepé vypadat blbě s kytarou, která dobře hraje, než hrát machra a mít hajzly na chodbě (teda frajeřit s krásnou kytarou která nehraje, píská apod). Kdysi jsem byl taky příznivec černých kytar zvláštních tvarů. Dneska bych bral obyčejnou kytaru, klidně růžové barvy, hlavně ať dobře hraje. Některé kytary se hodí pro určité styly více, pro jiné méně. Asi nejuniversálnější jsou modely typu superstrat. Pokud vás zajímá jaké volit snímače, pak nejuniversálnější kytary mají singly i humbuckery (ale hrát se dáý na jakoukoli kytaru). Začátečníci se klidně obejdou i bez tremola typu Floyd Rose. Jednak se jim na jiných kobylkách bude hrát lépe, za druhé tento typ tremola kytaru prodražuje - používání vibrpáky je navíc tak specifická technika, že k ní někteří kytaristi ani nedojdou, jiní ji nijak zvlášť nevyužijí. I úvahy o počtů pražců jsou podle mě pro začátečníky zbytečné.

Kupujeme starší kytaru

Koupí starší kytary se můžeme levně dostat k dobrému nástroji. Je třeba jej ale pořádně prokontrolovat. U použitých kytar je třeba zkontrolovat zda není krk do vrtule (do oblouku být může). Zkontrolujte zda kytara není mechanicky poškozena, zda nechybí některé součásti. Je třeba prověřit ladění. Potočte si s potenciometry, mohou v některých polohách škrčet. Pražce mohou být zhoblované, na to také pozor

Infernal
Diskuse k článku