Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Více strun než je obvyklé

Více strun než je obvyklé

12.9.2005 - Kategorie: Kytara
Jiný počet strun na kytaře než je šest lze jednoznačně přičíst touze kytaristů po nových zvukových možnostech. To platí analogicky i pro basáky.

Jiný počet strun na kytaře než je šest lze jednoznačně přičíst touze kytaristů po nových zvukových možnostech. To platí analogicky i pro basáky.

Nepotřebujete ani specifický model kytary. To v případě. že budete struny ubírat. Jednou z "frajeřiněk" punkerů je právě to, že jim nevadí nižší počet strun. Ale není to zdaleka jen nějaký výstřelek kytaristů o jejichž technické zdatnosti při hře se dá pochybovat. Na šestistrunku bez spodního E hrál např. Keith Richard z Rolling Stones a David Bowie hrál r.1990 na šestistrunku, kde ponechal jen jednu strunu. Podobně experimentoval třeba Max Cavalera ze Sepultury, který se v období alba Roots obešel také bez tenčích strun (což lze v jeho případě přičíst tomu, že nehrál žádná sóla a soustředil se na rytmiku).

Mnohem zajímavější jsou ale nástroje s vyšším počtem strun. V dnešní době už se běžně setkáváme se sedmi-strunnými modely kytar, kde je navíc spodní "H". Je to způsobeno oblibou podlaďování kytar v některých stylech (typicky nu-metal). Někteří kytaráři se pustili i do modifikací stratocastru, což vypadá na kytaře takového ortodoxního tvaru celkem zajímavě. Ovšem na akustické kytaře sedm strun vypadá ještě zajímavěji (a vyrábějí se).

Více-strunné modely :

  • Převážně akustické kytary občas disponují dvanácti strunami,
  • Lze se setkat i s kytarymi, kde je zdvojena pouze  polovina strun a vzniká tak devíti-strunná kytara (Framus).
  • Zajímavostí je určitě deseti-strunná kytara Bich od B.C.Rich, kterou navrhl firemní návrhář Neal Moser v r 1977
  • Další specialitou byla kytara Rickenbacker Convertible s možností přepnout mezi šesti a dvanácti strunami

U dvanácti-strunných kytar si lze povšimnout buďto obrovské hlavice, pokud jsou ladící mechaniky klasicky umístěny (6+6) nebo mechanik, které jsou vůči sobě kolmo uspořádány.

Situace u baskytar je trošku jiná. Běžně lze narazit na pěti- a  šesti-strunné modely, výjimkou nejsou osmistrunné a basák z Cheap Tricks měl dokonce dvanáctistrunnou bassu.

 

Hlava dvanáctistrunné kytary Sedmistrunné SG Sedmistrunný Jackson sedmistrunná akustická kytara sedmistrunný Les PAul

Bich 10

Infernal
Diskuse k článku