Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Karlitos a tygří pruhy

Karlitos a tygří pruhy

8.10.2005 - Kategorie: Galerie čtenářů
Již delší dobu jsem v kontaktu s Karlem, který si staví sám kytaru. Jeho zkušenosti by se vám mohly hodit.

 Ahoj Jiří, dlouho sem se neozval, ale na tý mojí nešťastný kytaře je pořád co dělat a vůbec se to nehejbe, tak stejně ani nebylo moc co stát. Lakoval sem, brousil lakoval, probrousil - takhle to jde už několikátej týden. Ale nevzdávám se:). Zatím sem viděl další dva příspěvky do galerie, moc pěkné, ale bohužel málo informativně přínosné. Snad sem ale teď sehnal člověka, který mi snad trochu něco o lakování a barvení řekne, popř. pomůže. No chtěl sem jenom říct, že tady v Německu se dá na eBay sehnat spousta zajímavejch kytarovejch součástek, mimojiný krky a desky. Jak z rozbitejch kytar, tak i nenalakovaný, co někdo našel na půdě. Možná, že by to pár lidem, co by se rádi do stavby pustili ,ale na výrobu krku nemaj, pomohlo. Zkus to dát na web. Popřípadě kdyby někdo si něco vyhlídl na eBay a chtěl si to koupit, nebo potřeboval radu, tak ať se se mnou spojí rád pomůžu.  Mohl bych mu to i přivézt, ale samozřejmě nejsem žádnej překupník, nebo obchodník se součástkami na kytary, já tady studuji. Tenhle týden sem na eBay viděl krk na Gibsona LP (samozřejmě asi kopie) za 10 euro startovní cena.
[ karel ]

...co se týce lakování, kdybys chtěl mít eventuelně kytaru s natural finishem - tedy přirozený vzhled dřeva, pak není nic jednoduššího než to natřít lakem na parkety - stačí to nanášet houbou a prakticky nemůžeš nic zkazit ..ale to jen kdyby tě náhodou zajímal ten natural finish......
[ infernal ]

Jo, děkuji moc za radu, já to boužel na několika místech kytoval, takže sem se rozhod to hodit do oranžova do černa. Jenže mi nejde docílit pěkný jednolitý černý nátěr. Navíc sem na to použil syntetickou barvu - všechny můžu varovat - není to nikdy suchý, rádo se to při broušení žmolkuje .... katastrofa. Přečet sem si ten článek o stavbě efektů a je to moc zajímavý. Já tady znám pár lidí, co studují elektrotechniku a například si stavěj sami vodní chlazení do počítačů. Takže se možná s nimi do něčeho pustím. Tak sem našel na netu zajímavou stránku se spoustou schémat - když tak se jukni. http://www.geocities.com/j4_student/schematics.htm a http://members.chello.at/anubics/html/Boss.htm
[ karel ]

Kytara utrpěla další nános barvy. Nanášel sem to štětkou, protože stříkání pistolí v činžáku dost dobře nejde. Teď nechám tu barvu chvíli uzrát a pak to budu jemně brousit, po částech. Pokud totiž brousím moc do hloubky, rádo se to žmolkuje tam, kde to nestačilo ještě proschnout v tlustší vrstvě. Takže lehce obrousit povrch, nechat uležet, druhej den pokračovat atd.  "Zaplaťpánbůh" mi už  barva došla. Moje detektivní práce na poli  laků konečně nese plody. Zjistil sem, či mi spíš bylo doporučeno dát na tu syntetickou barvu nejprve tenčí vrstvu nitrocelulózy a pak teprve na ní polyuretan. Ten musí být nejlíp  dvousložkovej - takže vodouředitelnej polyurex od balakrylu nee - a leštitelnej. Dospod se dává tvrdší a navrch měkčí kvůli leštění.
[ karel 06.04.2004]

Změnami duše živa jest. Tudíž vše jinak... 
Ta barva, co jsem si původně na tu kytaru koupil, se totiž na něco takového vůbec nehodí. To už sem začal tušit když sem ji poprvé zkazil. Barva na základě syntetických pryskyřic je dobrá tak leda na ploty  nebo zábradlí. Je sice odolná, ale schne až několik měsíců, nedá se stříkat a zůstává téměř napořád plastická ba až gumová. Navíc se nedá nanášet dost dobře rovnoměrně a proto jí je pak zbytečně tlustá vrstva po několika nátěrech. O broušení nebo jiné úpravě nemluvě.
Díky té barvě se práce točily drahně měsíců na mrtvém bodě. Dokonce sem se už dostal do stádia kdy se mi podařila nanést a dobrousit-dopatlat do přijatelné podoby , ale k ideální povrchovce to mělo značně daleko. Chtěl sem jí mít oranžovou s černými tygřími pruhy. Ty tomu nakonec daly "ránu z milosti"  Nevydržely ani týden. Před pár dny jsem  totiž celé ty měsíce marného a bezvýsledného snažení sundal až na spodní lak. Částečně obrousil , částečně seškrabal nožem. To že se ta barva loupala jak pomeranč a měla konzistenci PVC mě utvrdilo v tom, že je to dobře. Taková úprava by zabila každý náznak zvuku. Koupil sem si barvu ve spreji a během jediného dne doznal lepšího výsledku než za ty dlouhé měsíce. Sice mě to stálo málem infarkt,, ale teď jsem rád. Ty pruhy na to budu dělat s mojí přítelkyní - malířkou pres  šablonu z lepící pásky. Půjde to mnohem líp, než je malovat jak je vidět na jednom obrázku, už jsme to zkoušeli. Nová barva se mi tolik nelíbí odstínem, bude to nejspíš tak tygr z medvídka pů, ale lepší než to co bylo předtím. Porovnat lze na obrázku - vlevo původní barva. Ještě musím zvládnout svrchní lak, ale na ten jsem si sehnal dvousložkový leštitelný polyuretan.
Po domluvě s jedním mým  známým jsem se rozhod udělat rozpínání snímačů. Budou tam spínače co z humbuckeru odpojí jednu cívku , takže tím de-facto získám singl. A v prostřední poloze -kdy hrají oba snímače -se při obou rozpojených zbylé cívky spojí do složeného humbuckeru. Musíme to ale ještě domyslet. Taky zkusím načerno stříknout stříbrnou Floyd-rose mechaniku, aby lépe ladila k barvě kytary. Snad už se proboha pohnu z místa...

Jak sis asi přečet, s tím rozpojováním sem to nakonec vymudroval s jedním člověkem přesně jak říkáš a jak sem si původně myslel. Mám na hambáčích 4 dráty + i oplate nebo tak nějak, sou sice korea, ale kdyby to fungovalo a kytara hrála dobře rád si pořídím jiné. Taky doufám, že se mě při tom přestříkání toho tremola nějak nezalepí. Sprejem to jde sice v super-tenké vrstvě, ale musím být opatrný. To je zatím vše, na lacích pracuji, ale je problém sehnat vhodnou literaturu
[ karel 15.04.2004]

Po pravdě - ještě není dokončena!!!!!!!!!! Dost k tomu přispělo ze sem byl nucen se víc věnovat studiu než stavění kytary , a taky že podle Murphyho zákonů co se může pokazit .... Měl bych už dost materiálů na knihu kdybych se rozhodl někdy hořce pobavit okolní svět.

Ve zkratce několik postřehů :
1. Pokud už se nějaký člověk rozhodne pouštět se do věci které dělají speciálně na to vyučení lidé s kompletním vybavením a odpovídajícími prostory měl by si velmi rozmyslet kde a pomocí čeho to chce realizovat. Jedna z nejhorších věcí které té neustále budou brzdit jsou že si všechno musíš udělat takřka na koleně. Není nic horšího než se snažit nahradit pořádnou vrtačku , horní frézu , mikrofrézku , různé brusky , lakovací stolici a vůbec kompletní vybaven truhlářské dílny. Takže panelákový byt , dva šroubováky , jeden pilník a spousta nadšení k úspěchu nevedou

2. Prosím napiš někam do sekce stavba - lakovaní ať dají lidi ruce pryč od jakýcholiv syntetických a vodou neředitelných laků. Nitrocelulózo vše odpuštěno!!! O lakovaní , barvách a lacích už vím své. Bouhžel se většinu zkušeností nabral stylem pokus - velký omyl. Původně sem měl tu kytaru nalakovanou syntetickou barvou!! Když sem ji z toho loupal odlupoval sem defakto gumový potah. No to by byla reznance. Takže jinak , rychleschnoucí barva ve spreji. To bylo celkem ok , dokud sem na ni nezkusil nastříkat pres šablonu z izolepy ty tygří pruhy. Ani po X pokusech se mi nepovedlo dosáhnout toho , abych měl pěkně rovné okraje. Byly střapaté , rozpité hnusné. Takže zbrousit , znovu dolakovat oranžově a ty pruhy natřít štětcem , to šlo celkem dobře. Podařilo se mi dokonce od jednoho restaurátora nábytku sehnat speciální dvousložkový polyuretan který mi odlil , anžto se prodává jen v pětilitrových plechovkách - tudíž deset litrů laku po asi 300 kč za litr. Ten člověk byla úžasný zdroj informací , například mi rovnou řekl ze lakovat to běžně dostupným polyuretanem jako je třeba na parkety je k ničemu. A j pravda že ten profi lak je ine kafe :-)

No tak sem to slavně znovu namaloval na tygra , a pak to natřel tím lakem .......... a chemie zapůsobila , ten lak se jaksi nesnes s barvou , udělaly se krákely , vlnky , po zbroušení se mi usazoval prach do těch krakelu , takže bílé stopy a tečky .... Tak mě to málem zlomilo. Šel sem se ožrat a s restaurací tygra započala moje úžasná přítelkyně až před pár měsíci. Teď už to sice zase vypadá docela k světu , má s tím chudák práce jak na statků , ale stejně to žádný zázrak nebude,aspoň pro mě perfekcionistické oko. Měl sem to jednoduše namořit a natřít kilem nitrocelulózy a bylo by by. Jo jo... nechme se překvapit.
Poslední dobou se věnuju spíš jiným projektům jako například vodní chlazení počítačů , odhlučňování počítačů a hardwaru vůbec. Což mě například donutilo konečně pochopit základy elektrofyziky , která u mě vždycky byly trochu nedostatečné.

Ale moje přítelkyně - malířka přemalovala jednomu známému kopii les paula a máme z toho pěkné fotky. No nakonec se to povedlo , sice je na tom děsně hrbolatý lak , ale je to velmi efektní. Na ty kytaře je rudá žabka na větvi v džungli.

[ Karel 28.8.2005 ]
 

Infernal
Diskuse k článku