Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Skládáme a aranžujeme hudbu na počítači

Skládáme a aranžujeme hudbu na počítači

20.10.2005 - Kategorie: Publikace
Seznámení s nastavením pc, notačními programy, mixováním apod.

S počítačem pracuji už dlouho, na kytaru hraji taky už nějaký pátek a protože ji občas zapojím do svého PC, abych něco nahrál, myslel jsem si, že takhle se skládá hudba :-).

Jenže skládání a aranžování je o něčem jiném, hlavně pokud je člověk dělá na trochu profesionálnější úrovni. Zde se totiž člověk neobejde bez znalosti not a jejich zápisu. Kniha klasicky hned v úvodu popisuje technické požadavky pro skládání a to v několika úrovních: od nejnižší až po profi. Zvláště ta složitější zapojení, kdy se využívá externího keyboardu pro zápis not, kdy jsou zvuky čerpány např. z externí databanky jsou zajímavá.

Druhá část knihy popisuje jednotlivé notační programy. Zastpouny jsou zde Encore, Opus Amadeus, Capella, Cakewalk Overture, Sibelius, Finale, Allegro, Printmusic aj.

Další série programů je z oblasti nahrávání a mixování. Poslední část knihy se týká Samplerů. U všech programů jsou systémové požadavky, ale hlavně základní paopis k čemu slouží a jak se zhruba ovládají, což si lze prakticky okamžitě vyzkoušet, protože na přloženém CD jsou potřebné programy k dispozici.

Kromě popisů softwaru je v knize mnoho textů, které velmi srozumitelně osvětlují danou problematiku. Po grafické stránce také není, co vytýkat, kniha obsahuje spoustu obrazové dokumentace (samozřejmě především screenshoty obrazovek).

Název : Skládáme a aranžujeme hudbu na počítači
Autor : Ondřej Jirásek
Cena : 347 Kč
Kniha v shopu : CP Books
K recenzi zapůjčil : Cpress

Infernal
Diskuse k článku