Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Kytaristi : rozhovor s Christopherem

Kytaristi : rozhovor s Christopherem

1.10.2002 - Kategorie: Interpreti, kapely
Starší rozhovor s Christopherem z Krabathoru v období, kdy už bruno hrál v Hypnosu.

CHRISTOPER - Krabathor

Tak, mám tady unikátní rozhovor s Petrem Kryštofem alias Christopherem, který je kytaristou naší kultovní death-metalové kapely Krabathor. Ta se dovedla prosadit i v zahraničí a je uznávána fanoušky death metalu na celém světě. Před r.2000 se od Krabathoru odtrhl vokalista a basák Bruno, který pak založil Hypnos. No a nyní jsem měl možnost Christopherovi položit několik otázek na které mi ochotně odpověděl.

Zdar Christo,
Čau,

takže posílám pár otázek..... nejdřív ale musím říct, že jsem velkým fanouškem Krabathoru :-)
Dík za kompliment.

Osobně se mi líbí celá tvorba Krabathoru, ale paradoxně největší kouzlo pro mě mají "Only your death is welcome" a "Cool mortification". Tyhle desky mají takový mystický, tajemný nádech, jsou takové pomalejší....nové desky jsou rychlejší, zběsilejší......jak vzpomínáš na dobu těchto nahrávek ?
To víš byla to doba začátku a samozřejmě že jsme udělali to nejlepší co jsme mohli.Nebylo tu tolik Českých Death metalových kapel a tak jsme byli první, kteří desku s touto hudbou vydali a navíc v angličtině.Každá deska má svůj pocit doby, ve které vznikla.

Mnohdy se stává, že některé starší počiny kapel upadají v zapomnění, jenže v případě mých přátel, kteří jsou fanoušci Krabathoru, to o prvních deskách rozhodně neplatí...........
To je dobře, že fanoušci pořád poslouchají i naše staré desky. Jsou určitě dobře. Vím, více fanoušků tíhne k té novější tvorbě, ale to se nedá nic dělat.Je to jednou zapsáno v našich dějinách a my jsme spokojeni.

Celkem mě překvapilo, a nejen mně, rozdělení Krabathor na Krabathor + Hypnos. Asi nemá cenu se vracet k tomu, k jakým neshodám uvnitř kapely docházelo.....ale zajímalo by mě, jaké máte vztahy s Hypnos, hlavně tedy s Brunem v dnešní době..........myslím, že jsem zaregistroval i nějaká společná vystoupení atd.......jak se vlastně věci od Hypnos líbí?......
Dříve jsme hráli nějaké společné koncerty, protože jsme měli společného manažera.Tento rok se nám o koncerty staral Martin Fořt-MAFO a tak jsme nehráli ani jeden společný koncert.Abych pravdu řekl dlouho se nikoho z nich nepotkal, jen jsem je zahlédl, když jsme hráli koncert v našem městě-Uh.Hradiště.Myslím si, že vztahy mezi Krabathor a Hypnos jsou normální,každý si dělá to svoje. Jejich desku jsem slyšel, je dobrá, líbí se mi.Ovšem musím upřesnit, že to nebylo rozdělení Krabathor a Krabathor+Hypnos. V Hypnos hraje jen bubeník Pegas, který v roce 1995 hrál na naší desce LIES.

Nezaregistrovali jste třeba odliv některých fanoušků směrem k Hypnos?
Ne v žádném případě. Lidé přijdou na ně i na nás, jsou to možná stejní lidé, ale pokud se jim líbí obě kapely, tak je to v pořádku.

Asi před rokem jsem od tebe dostal maila, kde si nabízel vystoupení Krabathoru - tahle manažerská činnost byla doménou Pedra, ten byl vždy prezentován jako "nehrající člen kapely"......spolupracujete ještě spolu?
Ne už ne, jak jsem psal tak pro nás dělá MAFO.Pedro toho měl asi dost, aby utáhl dvě kapely a my jsme neměli dostatek koncertů. Spoustu jsem musel vybavovat sám.

Pro představu.....kolik koncertů za rok asi zvládnete?
To je podle úrodnosti,přesné číslo Ti neřeknu, ale moc volná jsme neměli. Hráli jsme i v USA, Mexicu a pak turné po Evropě,turné po CR+SK a samozřejmě koncerty, které jsme hráli jen samostatně a samozřejmě i letní festy.

Hodně se mluví o tom, že na Slovensku jsou fanoušci mnohem "živější" víc paří atd. Jaké máš zkušenosti ty....nebo jinak, kde jsou nejlepší fanoušci ?
Všude jsou dobří fanoušci, hlavně když přijdou na koncert.Není směrodatné kde jsou nejlepší, ale dobré obecenstvo jsme měli v Praze, UH. Hradišti - na domácí scéně. A tak jak si řekl výborné to bylo na koncertě v Prešově, kde jsme už dlouho nehráli. Vůbec tím směrem jsme neměli dostatek koncertů, což bychom chtěli v budoucnu napravit. Stačí, když se najde někdo ochotný, kdo pro nás ten koncert udělá.

Minulý rok bohužel zemřel Chuck z Deathu....znali jste se? Mám dojem, že jste asi společně vystupovali.....
Ne nikdy jsme spolu nehráli a ani jsem se s ním osobně nesetkal. Jen Paul Speckmann náš basák.Je to velká ztráta pro hudební svět, opravdu velká. Navíc byl dost mladý a určitě by toho zvládnul vytvořit více.

Obligátní otázka ...co chystáte nového?
Nová deska bude venku v únoru, trochu se to posunulo, protože firma měla dost věci na vydání a chtějí udělat dostatečnou reklamu.Deska se bude jmenovat Dissuade Truth. Je na ni 9 skladeb a jsou trochu ve tvrdším duchu než předposlední CD.

Co tě v poslední době nejvíc zaujalo, ať už v hudební scéně nebo vůbec.....
No moc toho nebylo, co mě pořád drží Halford s Ressurection+jeho živák. A v životě nic moc nového, snad toho bude více v průběhu několika měsíců, nebo příští rok.Hlavně hrajeme a cestujeme a to je vždy spoustu zážitků.

Sleduješ ještě nějak ostatní kapely, posloucháš doma CD...nebo jsi z tě spousty muziky, kterou odehraješ či slyšíš na vystoupeních unaven a relaxuješ jiným způsobem...třeba sport, atd.
Moc toho neposlouchám, jen staré věci. Doma ani ne, jen v autě když řídím. Mám rád staré ACCEPT,IRON MAIDEN,JUDAS PRIEST...atd.Teď moc nesportuji minulý rok jsem sportoval více. Tento rok byl pro mě dost lenivý, ale budu se to snažit napravit.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější kapely?
Halford,Accept, Iron Maiden,Judas Priest, Morbid Angel,Steve Vai,Joe Satriani, Vinnie Moore,Venom, Celtic Frost, Kreator, Sodom, Destruction....hlavně ty staré Death-Thrash kapely.

Něco z mého oborů :-) Jak se díváš na význam internetu? Využíváš jej hodně? Jaký význam z hlediska organizačních věci mu přikládáš? Osobně si myslím, že mnoho kapel v naší zemičce je v tomto ohledu celkem pozadu a neumí net využít (ale to se netýká jen kapel, ale i úřadů atd....)
Já ho využívám na 100%,je to rychlé , spolehlivé. Normální pošta je strašně zdlouhavá. Jsem často na internetu, hlavně maily, práce pro kapelu...atd. Spolu s mobilním telefonem je to nenahraditelná věc.Nejen v hudbě, ale ve všech oborech.

A teď bude následovat taková technická část o kterou se hodně zajímám a která se týká nástrojů a hřání.....
Dobře půjdeme na to.

Jaké byly tvoje začátky na kytaru ?......
začal jsem ve 14 letech, měl jsem staré rádio a španělku se snímačem. Můj bratr hrál a tak už jsem do ní bušil od 10 let,ale až v těch 14-ti jsem se do toho pustil i s kapelou.

Vrhnul ses hned na elektriku nebo jsi nejdřív cvičil na španělu či jiný nástroj?
Tak jak jsem psal první to byla španělka, pak mi moje mamka koupila elektrickou kytaru, byla to IRIS-Jolana,tehdy stála 1800,- Kč což bylo dost peněz.Bylo to tak trochu poleno, ale hrálo to.

Chodil jsi do nějaké hudební školy, lidušky.....
Nechodil jsem nikam, měl jsem nějaký čas soukromého učitele. Za dob totality bylo nutno udělat přehrávky a někdo tu kapelu musel vést.Bylo nutno udělat zkoušky z různých not, akordů a znalosti hudební teorie a tak jsem to musel absolvovat.Bylo to celkem fajn , ale z pohledu dnešní doby, zbytečné.Když něco o hudbě víš tak
to zbytečné není, ale ta zatracená vláda, která chtěla mít přehled o všech kapelách. Žádná svobodná tvorba.

V kolika jsi vlastně začínal a v kolik myslíš, že je ideální začít?
Jak jsem psal bratr měl kytaru a tak jsem se učil nějaké akordy, tak v 10-ti jsem do toho brnkal, ale začalo to až jsem měl těch 14.Kdy začít, na tom přeci nezáleží.Klidně i v 60-ti. Pokud tě to baví nezáleží, kdy začneš.

Která kapela/ interpret tě v mládí inspiroval?
My jsme byli tak v těch Venom, Celtic Frost, Kreator,VoiVod sférách,Iron Maiden, Accept...atd...

Jaké nástroje jsi vystřídal a na jaké aktuálně hraješ?
Měl jsem tu první Irisku, tu jsem si upravil na šipovku. Pak Jantarku, taky byla upravená, ta už nebyla tak špatná.Později jsem si udělal kytaru sám, ale byla z hrozně těžkého dřeva, tak jsem ji prodal. Později se přešel na Ibanez. Koupil jsem si Road Star-ku, sehnal jsem si Ibanez -Destroyer a tu používám dodnes, je to starý kus a hraje bezvadně.

Máš je nějak speciálně upravené (výměna snímačů....).
Na tě Ibanezce -Destroyer jsem měl nejdříve Dimarzio Super Distortion , ale dal jsem tam silnější snímač EMG 81.Ten mě šedí nejvíce, je dost silný.

Nebo máš nějaký nástroj vyrobený na zakázku? Podlaďuješ? Používáš dvouzvratnou mechaniku.....atd...
Na zakázku nemám žádnou, podlaďuji o dva tóny na "C". Destroyer má pevnou mechaniku, na koncertě hrají všechno jen prsty.Ve studiu používám i tu Road Star-ku ta má dvouzvratnou mechaniku. Ještě mám doma dvě Ibanezky, ale ty nejsou moje, ani je nepoužívám, pouze jako náhradní kytaru, když mě praskne struna. Tu jednu si asi nechám je to taky Destroyer.

Co aparát? Jakou používáš hlavu, box......?
Používám Marshall JCM 900, ale pouze jako koncový zesilovač,box Marshall JCM 900 4*12" celestion.Všechno jedu přes Studio preamp Mesa Boogie, ten je skvělý, zvuk, který potřebuji. Chci si co nejdříve opatřit nějaký slušný Mesa Boogie konec.

Určitě využíváš i nějaké efekty....Jaké? Dáváš přednost analogovým krabičkám nebo používáš multiefekt? Jak to máš zapojeno???
Používám pouze Noise Suppresor od Boss. Jdu z kytary přímo do něho, pak boogie,konec Marshall, box Marshall. Nevyužívám žádné efekty. Zvukař mě to více méně dělá všechno na mixu, když potřebuji nějaký hal, echo, nebo harmonizer.

Jsi spokojen se svým aparátem, nebo máš nějaký vysněný aparát (kytaru), který bys chtěl, ale neumožňují ti to finanční prostředky?
Hraje mě to podle mých představ,ale vždy se dá něco zlepšit. Ten konec Mesa Boogie by nebyl špatný.Ovšem Mesa Boogie Rectifier to by bylo to správné ale je to dost náročné na finance.

Jak to vypadá když jedete na koncert? Určitě si bereš kytaru a asi náhradní kytaru, možná nějaké krabičky....???
Béru si náhradní kytaru. Mám ještě v zásobě Boss Metal Zóně, kdyby mi něco vypadlo. Více méně ho používám jen na trénovaní a soukromé nahrávaní, když jsem doma. Mám i toho malého Marshall-ka toho 10-ti Wattového.

A co hlava a box....vozíš vlastní nebo spoléháš na to co dá k dispozici pořadatel ?
Vozím si všechno své, je to jistota, nikdy nevíš co se na koncertě octne.

Pokud si vozíte vlastní věci, tak to musíte jezdit nejspíš nějakou dodávkou? Mimochodem bubeník si vozí svoje bicí ?
Jezdíme osobákem s vozíkem tam to vejde všechno.Aparát na kytaru, basu i bicí.Bubeník si většinou vozí svoje bubny, ale jsou festivaly, nebo koncerty moc daleko a bicí se domluví.

Vzpomínáš na nějaké patálie, kdy zlobila technika, kdy jste zažili kvůli ní nějaké krušní chvilky????
To víš že jo, někdy něco odejde a vždy je to v nejlepší chvíli, když stojíš na pódiu.Tak už nezbývá nic jiného než improvizovat. Půjčit si aparát...atd...

Jak je to s cvičením? Jak často si cvičil, když jsi piloval hru na kytaru a jak často cvičíš nyní - pokud vůbec cvičíš....
Když jsem začínal tak jsem cvičíval hodně i 6 hodin, jednou jsem snad cvičil i 8 hodin , ale to už byla cvokařina.Teď cvičím jak mé to vyjde, pokud jsme po turné dám si pauzu, pokud jdeme do studia, musím přidat. To víš nějaké to vymyšlení, nacvičit a udělat sóla...atd...I na koncerty nemůžeš jít nepřipravený.

A jakou metodu jsi při cvičení používal - opakování stupnic, sól, prstokladů nebo jamovaní, nebo odposlech a napodobení oblíbených skladeb , nebo vlastní nápady?
Všechno a tak to dělám dodnes. Projíždím si nějaké stupnice, které hojně využívám, projíždím si nějaké sóla, nebo sóla na procvičení...atd. Někdy jamuji i ve zkušebně si hodíme blues...atd...tak jak máme chuť. Hodně dělám na svých nápadech, ale dělaly jsme nějaké cover verze od Metallicy, Possesssed, Kreator, Nazareth, takže jsem se tomu musel věnovat, aby to bylo co nejlepší, abych byl spokojen až to je nahráno.

Díky
Dik moc za rozhovor, fotky najdeš na www.impact-records.com  Ale najdi si hledač na jméno Krabathor. Najdeš více stránek, jsou tam i nějaké živé fotky....zatím....Christopher-Krabathor


Poznámky

Rozhovor je zveřejněn v nezměněné formě - proběhl prostřednictvím emailu, což je teda nevýhoda protože zpětně zní některé otázky jako zbytečně, ale kdoví, kdy by byla možnost si s Christoperem pokecat u piva...takže jsem zvolil tuhle možnost.

Ilustrační foto jsem našel na několika stránkách Krabathoru, takže nevím co je prvotní zdroj.
Infernal
Diskuse k článku