Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Neobvyklé kytary 10 : Kytara a smyčec

Neobvyklé kytary 10 : Kytara a smyčec

5.12.2005 - Kategorie: Kytara
Hraní na kytaru smyčcem

Botar

Kytara, o které výrobce tvrdí, že je vyrobena speciálně k tomu, aby se na ni dalo hrát smyčcem.

Jedná se o kytaru Botar. Ty speciální úpravy a speciální design spočívají v tom, že kytary má především odlišný hmatník od běžných elektrických kytar. Zásadní změna se týká toho, že má větší rádius, zaoblení - podobně jako housle. Větší rádius hmatníku umožňuje právě tu věc, že smyčec může klouzat po každé struně zvlášť, což u běžné elektrické kytary, kde jsou struny v rovině, nejde.

S tím souvisí také odlišný tvar kobylky, který musí umožňovat to, že jsou struny nataženy ne v jedné rovině, ale oblouku. Také je použito snímačů, které lépe interpretují houslový zvuk. Na kytaru se dá hrát vsedě i vestoje, tělo má navíc na stranách zúžené tělo aby mohl být smyčec při hře nakláněn.

Kytara je sice konstruována ke hře smyčcem, ale lze použít i tradičních kytarových technik s výjimkou vytahování strun a akordů hraných přes všech šest strun.

I když je kytara Botar relativně nový vynález, je třeba říct, že s nápadem hrát na elektrickou kytaru smyčcem už přišli jiní. Třeba kolem roku 1960 Eddie Phillips z "The Creation" použil smyčec v kombinaci s elektrickou kytarou v písni "Making Fire". Nejvíc je znám tímto stylem hry Jimmy Page, která používal smyčec, když byl členem "Yardbirds" a později "Led Zeppelin". Z těch mladších jsou to Pat Donahoe z "Shimmer", Jeff Martin z "The Tea Party" a Jón Birgisson z "Sigur Rós".


Historie

Kupodivu, trochu podrobnějším zkoumáním lze vypátrat hraní smyčcem na kytaru i v historii. Nástroje připomínající kytaru, na kterou se hraje smyčcem se totiž objevují na dobových malbách. Konkrétně existuje obraz Noces de Cana, který pochází od malíře jménem Paolo Veronese. Obraz je datován někam k roku 1500 a je na něm vyobrazen námět z bible, konkrétně souvislost s Ježíšovou změnou vody ve víno.

Linky :

www.dramm.de/botare.htm - oficiální stránky kytary Botar
http://bowedguitar.com - GuitarViol

Fotogalerie :

Kytara a smyčec

Infernal
Diskuse k článku