Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Popis kytary -  potenciometry a přepínače

Popis kytary - potenciometry a přepínače

9.4.2005 - Kategorie: Kytara
Variabilita zvuku kytary je dána počtem a druhem snímačů. Pro jejich přepínání a ovlivňování jejich parametrů je potřeba přepínačů a potenciometrů.
Přepínače ( switches )

Jako několik dalších součástek a principů použitých na kytarách, lze i přepínače rozdělit podle dvou největších (nejslavnějších) producentů kytar:

  • Fender - používá rovné páčkové přepínače, původně měly tři polohy (každá poloha odpovídala jednomu snímači), posléze se začal používat pětipolohový přepínač (přibyly mezipolohy pro kombinace snímačů)
  • Gibson - tradičně používá dva humbuckery, mezi kterými přepíná kloubový ("L") přepínač, střední poloha je kombinací snímačů


Přepínače

Kromě těchto zapojení lze samozřejmě využít spoustu dalších možností. Přepínače tedy slouží k přepínaní snímačů nebo jejich kombinací, nebo k rozepínání cívek humbuckerů. Takto lze dosáhnout opravdu velkého počtu kombinací. Jednotlivé zvuky, vzniklé kombinacemi snímačů bývají označovány jako rejstříky.

Potenciometry

Použití potenciometrů na kytaře závisí v prvé řadě na tom, jaké byly použity snímače. V druhé řadě pak záleží na výrobci, jak složité a variabilní zapojení zvolí. Potenciometry slouží k ovládání dvou parametrů snímače.

Volume ovlivňuje úroveň signálu ze snímače (chová se jako hlasitost, ale to není přesné, protože ve hře je také zkreslení signálu). U některých kytaristů se stává práce s knoflíkem Volume součást jejich techniky. V některých pasážích volume snižují, aby snížili zkreslení a naopak. Při pískání kytary lze taktéž snížit volume, nicméně to není ideální řešení protože takto snižujeme zkreslení vyloženě nechtěně. Knoflík Tone lze také použít pro napodobení efektu tremolo ( střídávý nárůst a pokles hlasitosti). např. Zakk Wylde to používá.

Tone je barva tónu. Knoflík, který pasivně ovlivňuje barvu zvuku - pasivně proto, protože pouze ubírá z výchozí hodnoty.

Elektronika kytary může být navržena tak, aby byly možnost ovlivnit volume i tone pro každý snímač, nebo může být ovládání společné (Gibson má tradičně 2 x Volume + 2 x Tone zatímco Fender používá 1 x Volume + 2 x Tone)

Většinou jsou tyto ovladače jednoduché, ale pokud je ovládáno více parametrů mohou se objevit souosé ovladače nebo vytahovací potenciometry (po povytažení kolečka se mění jiný parametr). Stejně tak může vytažení potenciometru způsobovat rozpojení cívky.

Další zajímavosti
Poloha ovládacích prvků

Vzhledem k tomu, že právě existují kytaristé, kteří aktivně praují jak s knoflíkem Volume tak Tone, je důležité tyto ovladače umístit tak, aby je měli při hře po ruce. Zároveň by knoflíky nijak neměly vadit při hře. Spojení obou potřeb se však ne vždy návrhářům podaří. Jednou z inovací je korpus profilovaný tak, že knoflíky jsou umístěny pod úrovní strun.

Výměnné moduly

Firma Dodge guitars využívá výměnných modulů. Moduly se snímači a elektronikou lze prostě z těla kytary vyjmou a nahradit jinou kombinací snímačů a jiným zapojením

Přepínač Varitone

...šestipolohový přepínač měnící barvu tónu, jakýsi filtr (kytara Lucille od B-B-Kinga)

Alternativa pro knoflík Tone

Některým kytaristům nevyhovuje knoflík Tone, který vlastně mění charakter signálu vystupujícího z kytary. Proto vznikly dva alternativní způsoby jak se nevyžádané změny signálu vyvarovat. Jsou to TBX a Deltatone.

Deltatone

Deltatone má u poťáku tónové clony na konci přerušenou odporovou dráhu, takže to funguje jako vypínač tónové clony. Je to levnější a hlavně to nekliká jako vypínač. [JPL - Kamzi diskuze]

TBX

TBX je dvojitý poťák zapojený poměrně komplikovaně (na netu je schémat dost) tak aby měl podobný efekt jako Deltatone. [JPL - Kamzi diskuze]

TBX = Treble Bass Expander. This detented, stacked 250K / 1-Meg control enhances your tonal palatte without the use of a battery. From "0" to "5" the TBX is your standard tone control, but once you pass "5" you start to decrease the resistance which allows more bass, treble, presence and output to flow to your amp. Top quality potentiometers used on American Fender instruments. 3/8" potentiometer shafts. Mounting nut and washer included. Split shaft for compression fit knobs and solid shaft for set screw knobs.
[ http://www.fender.com/gear/gear.php?partno=0992052000 ]

Knopfler

tónová clona funguje tak, ze naplno je HB zapojený sériově, stahováním se postupně ubírá vliv druhé cívky, takže hned za krajní polohou to má sílu prakticky jako HB, ale úplně jiný zvuk... (... jinak na lp se dělá docela často přepínání paralel/serial humbucking ...) [ kamzi forum ]

Tunning

výměna krytek potenciometrů je jedna z možností, jak tuningovat kytaruFender S-1 switching system<>

Fender S-1 switching system

... umožňuje rozepnutí humbucekeru (např. na fat stratech a taky baskytarách) Samotný spínač je téměř neviditelný - je ukryt ve vršku potenciometru pro hlasitostFender S-1 switching system<>

VSC - Variable Spectrum Control

Systém použitý na švýcarských kytarách zn. Blade. Jedná se o aktivní korekce, které se nastavují pomocí trimrů na zadní straně nástroje (středy +0 až +14 dB, basya výšky -4 dB až +12 dB ) navíc je zde přepínač....Celkově kytara se třemi singly poskytuje 15 zvuků. Ve střední poloze nejsou korekce aktivní - použije se, když dojde baterie. VSC je na rozdíl od běžně používané "midrange boost" technologii, která přidává středy jen na jedné zafixované frekvenci, mnohem flexibilnější.

PRS - 5 poloh

O pěti polohách kytar PRS se nebudu rozepisovat, protože bych to musel opsat z Muzikusu 6/2004 str. 30

Infernal
Diskuse k článku