Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Rozdělení kytar: Les Paul, Stratocaster, superstrat

Rozdělení kytar: Les Paul, Stratocaster, superstrat

26.4.2005 - Kategorie: Kytara
Kytary se dají rozdělit do několika skupin. Postupem času ale vzniklo jedno zajímavé dělení? Fender Stratocaster versus Gibson Les Paul. Je specifické rozdělení podle značky kytar, konstrukce, použitých součástek a v podstatě jakési filosofie.

    Je třeba se vrátit opět trochu do historie. Firma Gibson se zabývala výrobou kytar již delší dobu a před výrobou elektrických kytar měla již obrovské zkušenosti se stavbou klasických kytar a mandolín. Postupně začala vyrábět i elektrické kytary a v této souvislosti se hovoří především o konstruktérovi Les Paulovi, který byl taktéž excelentní kytarista. Ten stojí za modely Gibson Les Paul (existuje několik provedení), které jsou dodnes hlavními produkty firmy Gibson. Dlužno dodat, že nástroje firmy Gibson byly vždy komfortní, velmi dobře zpracované a tudíž i relativně dosti drahé.

Úspěch dalšího američana Lea Fendera, který byl vlastně opravářem rádií a pak se začal zajímat o amplifikaci kytar, spočívá v tom, že zprovoznil opravdu masovou, sériovou výrobu kytar. To se mu podařilo díky některým konstrukčním prvkům, které umožnily zlevnit výrobu i konečný výrobek. Zjednodušeně řečeno, kytary Fender se staly pro mnoho kytaristů dostupnější, i když svým zpracováním v podstatě nedosahovaly kvality Gibsonů - abych to ještě upřesnil, kvality zpracování se ani lišit nemusela, ale Gibsony obsahovaly spoustu prvků, díky kterým nástroj vypadal luxusněji, ale byl dražší např. lemování, dražší dřeva (případně kombinace dřev), vykládání apod....

Nosnými produkty firem byly nástroje Gibson Les Paul a Fender Stratocaster. Samozřejmě obě firmy vyráběly další modely kytar, dokonce i další nástroje ( Fender vyráběl i basy a zesilovače, Gibson zase mandolíny a akustické nástroje)Základní rozdíly:

model: Gibson Les Paul Fender
konstrukce: krk přilepený k tělu přišroubovaný krk
materiál korpusu mahagon olše, jasan
kobylka: pevná kobylka tremolo (vintage)
snímače: 2 * humbucker 3 * single
ovládání: volume+tone pro každý snímač, trojcestný přepínač snímačů volume společná, hlasitost pro všechny polohy přepínače +2*tone(tónové clony pro snímač u krku a pro střední snímač)


Dalším z rozdílů bylo například to, že zatímco Les Pauly měly plastický korpus (bombírovaná deska), u Fendrů šlo o kus rovné desky....(především Telecaster, který neměl ani žádné sražení hran)....

Z uvedených charekteristik tedy vycházela většina výrobců. Někteří třeba použili úplně jiný korpus, ale zůstala stejná elektronika, počet snímačů apod.

Mezi různými modely zaujímá zvláštní postavení model superstrat. Pojem superstrat není přesné označení konkrétního modelu kytary, ale je to termín, který se používá pro obecné pojmenování určité skupiny kytar. Jak už sám název napovídá, tvar korpusu těchto kytar vychází z Fenderu Stratocasteru, kytara má ale ladnější křivky, ostřejší rohy, moderně vypadající hlavici (nejčastěji na způsob hokejky), tremolo většinou Floyd Rose. Kombinace snímačů mohou být různé, často jde o H-S-H nebo S-S-H. Model superstrat většinou v každé modelové řadě kytarové firmy najdete.Fender Stratocaster Gibson Les Paul
Infernal
Diskuse k článku