Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Ochrana aparatu a techniky pred sklepnimi vlivy

3.6.2005 8:32 [R+]
Ochrana aparatu a techniky pred sklepnimi vlivy - Kategorie Nástroje > Boxy a reproduktory
Ahoj. Urcite je vas tu rada, co zkousi ve sklepich, kulnach, garazich a podobnych prostorach. A tak me tak napada - jak chranite techniku treba pred vlhkosti? Asi se budem stehovat kamsi do sklepa a (ackoliv jsem to tam ete nevidel) predpokladam, ze tam bude vice vlhko a zima nez u me doma. Samozrejme me napada naky vetrani, v zime el.primotop, co nemusime, to tam nechavat nebudeme......aaale jak to resite lidi?
Dikes

Seznam příspěvků:

[3..52 / 52] Strana:  1  2 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
4.6.2005 10:10 [unfor]
Re:
hm, tohle nas taky trapi... jednou bylo ve zkusebne 30 cm vody, to jsme tam teda jeste nehrali nastesti... ted tam zase neco tece.. a taky kape a pokazdy na jinym miste. Asi budu balit apec do igelitu. Odaset kombo by nebylo moc easy, na ten arzenal potrebuju malem kamion. No je to na posrani, kdyz zkousime v baraku, kterej patri statnim urednikum (ministerstvo)... reknes udrzbarum, ze Ti tam tece na hlavu a apec a na zemi je stale stoupajici vrstva vody a oni zvednou oci od novin "sorry, mame dulezitejsi praci" a ctou dal...
4.6.2005 10:18 [paax]
Re:
:-))))) tak na to spíš místo soli potřebuješ čerpadlo a neopren.
4.6.2005 17:12 [mike!]
Re: paax
sůl????? Tak to jsem zvědavý:-)))) To tedy musím vyzkoušet. To u nás ale budu muset dát té soli tak 10 kg. Pak to možná vysuší:-)
9.6.2005 21:29 [paax]
Re:
Napiš mi pak, jestli ta sůl nějak fungovala ok ?
10.6.2005 9:47 [mike!]
Re:
jj v utery to tam dám, takže uvidíme:-)
10.6.2005 12:57 [rgx]
Re:
Sůl se taky pořád trošku odpařuje. Takže se nedivte, když začnou víc rezavět struny, objevovat se zoxidované konektory, podivné "studeňáky" v aparátu a podobně. H2 SO4 taky pohlcuje vlhkost...
10.6.2005 13:17 [Tarabys]
Re: rgx
Je to asi blbost, ale co takhle sehnat spoustu takového toho bordelu co se dává do těch "vysoušecích" sáčků co jsou třeba v krabicích od bot, ale samozřejmě i v krabicích od elektroniky apod. Je to nějaká silice, ale co přesně nevím a taky nevím kde by se to dalo sehnat ve větším množství, ale podle mě by to nemuselo mít žádné vedlejší účinky...teda když už tady teoretizujete na takové bázi...8)))
10.6.2005 13:34 [Lukas]
Re: tarabis
je to nakej silikon, zadna vonavka :) kilovy pytliky tehle kulicek bejvaj v treba ve velkejch kopirkach, ale v tech uplne novejch, ze jo :)
10.6.2005 13:42 [Tarabys]
Re: Lukas
Kdo mluvil o nějaké voňavce, co to měleš? Je na tom většinou napsáno silica gel...ale pochybuju že je to silikon, ten asi těžko něco pohltí...o tom něco vím... Takže zbývá koupit 20-30 "velkých kopírek a zkušebnu máš suchou + máš k tomu velké kopírovací centrum...8)))
10.6.2005 13:50 [Lukas]
Re:
silice=aromaticka latka rostlinneho puvodu, a silica gel=silikonovy gel ;)
10.6.2005 18:44 [paax]
Re: rgx
Počkej počkej, to přivádíš už do dosti velkého extrému. Doma máš taky sůl a nic takového se neděje, možná si měl 1 z chemie, ale pochybuju že se to začne takhle markantně projevovat. Jestli tam mají vlhko tak nebo tak, tak mi řekni, co může horšího působit na elektroniku a kovy jako takové. Dobře ta sůl by tomu nějak malinko možná pomohla, ale né když ji budeš pravidelně vysušovat a místnost větrat, potom nic nehrozí, za to dám ruku do ohně.
10.6.2005 18:45 [paax]
Re: Tarabys
Jo jo, sehnat tyhle sáčky ve velkém by bylo možná lepší, ovšem nejsou tak dostupné jako ta sůl. Navíc to stejně bereme asi jako experiment, možná ta sůl fungovat vůbec nebude...
10.6.2005 18:49 [paax]
Re: Lukas
Jako myslíš si, že silikonový gel má podobu tvrdé hmoty ? Taky se mi moc nechce věřit, že by silikon pohlcoval vzdušnou vlhkost. Vím že ty Lukopreny tvrdly díky vlhkosti ze vzduchu a vždy zatuhla ta úsťová hubice dost hluboko, ale že by měl silikon vlastnisti tohoto rázu se mě tedy fakt nezdá...
11.6.2005 10:07 [Tarabys]
Re: Lukas
Silica gel = silikagel ...silica = křemen, křemenka a slova s křemenem spojené. V žádném případě není silica gel silikon!!! Sice mi není moc jasné jak "něco" na bázi křemene pohlcuje vlhkost, ale je to tak...a příjde mi to stokrát pravděpodobnější než že vlhkost pohlcuje silikon!!!
11.6.2005 11:01 [mike!]
Re:
No už vidím, kde seženu 2-3 kg toho "vysoušecího bordelu". Takže zatím vede sůl. Ono je u nás s větráním trochu problém, protože tam nejsou okna, ale jen jeden ventilátor, který tam žene vzduch z venku. No ale zase tam máme bezva kamna:-)))
11.6.2005 13:44 [Lukas]
Re:
jasne ze silicon je kremik :)
11.6.2005 15:53 [Tarabys]
Re: Lukas
O tom se s Tebou nechci hádat, ale silica gel NENÍ silikon!!! ...část textu z výše uvedeného odkazu: "Silica gel was developed just prior to WWI and was used in Allied gas masks; then, in WWII it was used extensively to keep penicillin dry. It remains the highest capacity adsorbent available today. Not a "gel" as commonly thought of, and not to be confused with "silicon gel", silica gel is a porous, granular form of silica, synthetically manufactured from sodium silicate." atd...přočti si ten odkaz co uvedl prof a uvidíš...
11.6.2005 16:01 [paax]
Re: mike
možná by nebylo od věci, zkusit pustit ten ventilátor naopak, aby odsával vzduch z místnosti ven. Pokud to ovšem dovolí konstrukce budovy a i okolní situace :-), ale fakt by mě zajímalo, jestli to bude mít nějaký účinek.
11.6.2005 16:20 [Lukas]
Re:
jak rikal zed na srazu, nektery lidi musej mit za kazdou cenu pravdu :)
11.6.2005 16:25 [Lukas]
Re:
k veci... ja bych v takovym miste nenechaval nastroj nebo aparat - uz jsem videl plesnivou kytaru z takovy zkusebny, co to udela s boxem nebo se zesikem si muzete domyslet, jedina moznost neustale tam vetrat a vysouset - primotopy, odsavace vlhkosti
11.6.2005 17:14 [mike!]
Re: Lukas
Tak kytaru tam nenecham na 100%.Ale s kombem je to těžší. Pokud jedu autem, tak je to v poho, ale pěšky se s ním tahat, to je tak pro supermana:-)
12.6.2005 0:29 [paax]
Re:
no, myslím že pokud tam je prnamentně vlhko jak ve vagíně, tak tam nepomůže ani vysoušeč, muselo by se začít od základu a to odizolováním a teprve až pak vysoušením. Navíc je ¨tenhle systém vysoušení budov na několik let. My měli zatopený barák v 97 a teprve před asi 2 rokama se to tak nějak spravilo, faktem je, že jsme tam nepoužívali žádné přístroje, čili jestli jsou ty stěny jako houba, poumůže jen mnohatisícová investice a x let trpělivosti....
5.7.2005 19:58 [paax]
Re:
tak co zkoušel si to už ?
5.7.2005 21:06 [nuclear]
Re: lukas
"jak rikal zed na srazu, nektery lidi musej mit za kazdou cenu pravdu :)" -- ty ses jeden z nich:))
26.7.2005 10:40 [rgx]
Re:
Silikagel to řeší jen v malém, vlhko do sebe nasaje, ale jen do určitého stupně. Pak se musí vysušit a lze použít znovu. Na vlhký sklep - dle mého mínění - to nestačí. Dobře funguje mít v takové místnosti 2 otvory - jeden nízko u země a druhý vysoko u stropu. Lze využít sklepních okýnek nebo se otvory prostě udělají do stěny a třeba do dveří. Tím se zajistí, že teplý vzduch leze z místnosti sám ven (je lehčí než studený)a ten studený se do místnosti dostane sám tím spodním otvorem. Netřeba ventilátoru. Nevýhoda je, že v místnosti je stále průvan. No, jeví se to tak, že nejlepší způsob potlačení vlivu vlhka ve zkušebně je úplně jednoduchý : JINÁ ZKUŠEBNA!
3.9.2006 20:59 [kremator]
Ideální vlhost
Zajímalo by mě, jaká je ideální vlhkost ve zkušebně / v bytě tak, aby nástroje a paparáty netrpěly. Víte to někdo? V mojí sklepní místnosti asi bude trochu větší vlhko, než je obvyklé. Od té doby, co větrám, je to lepší, ale pořád to není ono.
3.9.2006 22:21 [paax]
Re: kremator
těžko říct, ale běžná průměrná vlhkost.... nevím kolik to je, ale takovou, jakou máš třeba běžně po 70% roku doma... je li větší, hrozí nebezpečí...
4.9.2006 8:44 [kremator]
Re: paax
No, to by mě napadlo taky - jde mi o přesný rozsah, někde jsem to viděl, ale už nevím, kde. Chci provést orientační měření a pak s tím eventuelně něco dělat.
4.9.2006 10:12 [podfuk]
Re: kremator
tohle je z muzikusu, rozhovor s kytararem Prochazkou:
Obecně platí, že všechny nástroje spíš snášejí vyšší vlhkost než nízkou. Optimální hodnota vlhkosti vzduchu se udává kolem 30-40 %, zatímco v paneláku v zimě při puštěném ústředním topení je okolo 15 %, což je úplně šílený skok. Platí taky to, že nástroj snáší lépe přechod z hodně vlhkého prostředí do suššího než z hodně suchého do vlhčího.

ja mam zkusebnu doma ve sklepe, takze me to taky docela zajima.. pres leto je to v pohode, horsi je to v zime protoze tam nemam zabudovany topeni..
4.9.2006 14:31 [Cadet]
Re:
Jenze jak mas vlhko, tak ti spousta veci rezne. Mel jsem starou kytaru Hofner - tele a po dvou letech ve sklepni zkusebne rezly mechaniky a zezelenaly mi uvnitr medene folie, co tam sou nalepene. Pak zacal zlobit prepinac. Mel sem to ve sklepe jen v lete, v zime sla domu.
4.9.2006 15:16 [paax]
Re:
nejenom to, ale při určíté vlhkosti přestávají lepit některé disperzní lepidla... a pak se to rozkližuje. Nejhorší je z extrému do extrému, bud furt ve vlhčím prostředí, nebo v sušším. V paneláku je v zimně při zapnutém topení 15% ? To je dost málo, já mám ale větší, mám dost květin atd.
4.9.2006 15:19 [paax]
Re: kremator
tak o tom nepochybuji :-)))) tedy o tom, že tě to napdalo :-))). To je rozumné, vzít ten vlhkoměr a přeměřit to. Nevím jak funguje ta sůl, o které jsem výše psal, jestli to vůbec někdo zkoušel, ale sůl by tu vlhkost pohlcovat měla, nebo tam nechat velkou nádobu s kyselinou sírovou, ta má taky schopnost pohlcovat vlhkost :-)))))
4.9.2006 15:35 [kremator]
Re: paax
Nevím, jak by fungovala sůl, možná nějak ano. Ty tabletové odvlhčovače obsahují chlorid vápenatý (pokud se dobře pamatuju). Jestli jsem to dobře pochopil z návodu, tak ten se bude pomalu vzdušnou vlhkostí rozpouštět a voda se bude zachycovat dole v nádobě. Doporučujou to do koupelen a tak podobně. Conrad taky prodává malý vysoušeč s příkonem cca 40 W, stojí ale něco přes 2 tisíce a to za to momentálně dávat nechci, navíc nechci nechávat běžet ve sklepě nic bez dozoru. V podstatě mi ta vlhkost až zase tak velká nepřijde, když namažu struny, tak skoro neoxidují, ale třeba obyč ocelový plech (nelakovaný)tam rezne rychleji, než v bytě. Taky to vypadá, že mi tam plesniví v rohu koberec. Budu s tím muset něco dělat.
4.9.2006 20:22 [paax]
Re: kremator
pokud plesniví koberec tak to je zle... jinak s tou solí jak jsem výše popisoval to řešil jeden chatař v receptáři asi před 12 roky, odtama si to pamatuju, ostatně když si namažeš chleba a posolíš, tak se ze soli za chváli stanou kapišky voda, čili to fungovat musí, nevím jak je to ale efektivní.,
5.9.2006 8:45 [kremator]
Re: paax
Jasně, vždyť s tím CaCl2 to bude fungovat naprosto stejně, akorát třeba rychleji a lépe (jinak by tam lisovali obyč sůl). Taky ty lisované tablety nebo granulát mohou být upravené tak, aby měly větší plochu.
5.9.2006 10:04 [paax]
Re: kremator
jasně, ale ta sůl vychází furt nejlevněji :-))) problém je v tom, že ji musíš někde vysušovat, chce to prostě zkusit. Vzít nějaký starý plech na pečení a vysypat tam 1Kg soli a uvidíme, ná nemám nikde tak vlhkou místnost....
9.9.2006 13:56 [rgx]
Re: MÝTUS PANELÁKU
Pánové, pokud bydlíte v paneláku, kupte si vlhkoměr a nevěřte kecům nezasvěcených! Já mám 50% v létě (věčně otevřené ventilačky) a 60-65% v zimě. Zkusil jsem 2 různé vlhkoměry, oba ukazují prakticky totéž. Nejlepším důkazem je orosení oken, když venku klesne teplota pod +5°C. Před instalací okenních těsnění to bylo tak o 10% níže, čili 50-55% v zimě. Hodně taky záleží na tom, kde je umístěná koupelna, kuchyně a kde a kdy se suší prádlo.
9.9.2006 23:21 [paax]
Re: rgx
taky bych se k tomu přiklonil... jsem na suchý vzduch dost citlivý a ten údaj, který tu kdosi uvedl by mě jistě dojebal zdravotně. Záleží jak se topí, když se topilo hodně, před instalací měřáků a ventilů, tak ty vplhkost byla určitě menší.... taky jsem v zimně při -10 běžně větral.... měl jsem doma 30-32°C
19.10.2006 20:49 [kremator]
Re:
Tak jsem si nakonec pořídil ten malý odvlhčovač od Conrada. Pánové, je to super věc. Nechal jsem ho běžet pár dní, vylil asi litr vody a vlhkost jsem snížil ze skoro 80 % na zhruba 60 %. V obýváku jsme měli asi 55-60 %. Relativní vlhkost závisí na teplotě - když klesá teplota a množství vody ve vzduchu je stejné, tak relativní vlhkost roste. Právě teď mám 61 % při 16°C, když si vytopím na 18 stupňů, tak i pod šedesát. Už neodvlhčuju, níž by to bylo zbytečné.
19.10.2006 21:01 [paax]
Re:
spoko
20.10.2006 23:37 [podfuk]
Re:
nemate nekdo zkusenost s timhle http://www.conrad.cz/odvlhcovac-vzduchu+dp53489/ zkusebna ma tak 30 m3, mohlo by to na zimu stacit ? klidne bych koupil i ten elektricky, ale bojim se, nechavat ho nonstop zapnuty:(
23.10.2006 11:19 [kremator]
Re: podfuk
Já bych se toho tolik nebál. Ten malý, co mám já, je napájený ze samostatného spínaného zdroje. Když ho dáš na nějakou nehořlavou podložku, tak by se nemělo nic stát ani v případě havárie (toho zdroje). Jinak to není nic jiného, než Peltierův článek, na kterém se sráží vlhkost, která stéká do nádobky. Samotný přístroj pracuje s malým napětím.
Má to také vypínač proti přeplnění.
2.3.2012 1:23 [hunter]
Re:
Zajimal by mne vliv vlhkosti na reprobox. Byl jsem na zkousce s jednou kapelou a chlapici tam meli 80 procent vlhkosti, coz se mi zda hodne. Vysousecem to stahnou na nejakejch 60. Zajimalo by mne jestli myslite, ze to muze ten reprobox casem oddelat (ztratit zvuk apod).
2.3.2012 7:41 [kremator]
Re: 2.3.2012 1:23 [hunter]
Hlavní problém bude podle mě plíseň. 60 procent je už v pohodě. Říká se , že plísně potřebují vlhkost nad cca 75 % a pro člověka je optimální 45 - 65 procent.
2.3.2012 8:43 [paax]
Re: 2.3.2012 1:23 [hunter]
Já měl box na zkušebně, kde bylo 80% několik let (někdy i daleko více) a v pohodě. Překližka přežila, repráky také a zvuk to má furt stejný... není to určitě optimální prostředí :-), ale přežilo to. Ono také záleží, jestli to je vlhkost taková, že tam je skutečně mokro a zatuchlo, nebo to je taková ta vzdušná, která se prostě mění v závislosti na počasí. To znamaná, že zaprší, tak se zvedne na 85 a pak za 2 dny klesne zase na 60%. My třeba máme vlhkou zkušebnu, ale na omak jsou věci suché. Zažil jsem zkušebny, kde byly na omak věci vlhké a to je peklo.
Pokud by začal plesnivět ten papír na repráku, nebo nějak oxidovat mechanismus repráku (to co většinou nevidíš), bude to mít 100% neblahé účinky. Vytvoří se na tom, takový bílý prášek a může to zlobit.
Nicméně znovu píšu, měl jsem to v poměrně hodně vlhké zkušebně roky a mám dodnes a zatím bez problémů.

Pokud tam máš to co píše krema, je to naprosto v pořádku!
2.3.2012 8:49 [rgx]
Re:
Blbé je, když : zplesniví membrána lepráku, rozklíží se překližka, odchlípne se koženka, zaoxidují jacky a elektronkové patice. Ale to je už extrém, řekl bych nad 90% rel. vlhkosti a moc kyselé prostředí nebo naopak příliš zásadité. Pokud člověk pochopí, co je to rosný bod (teplota, tlak, vlhkost), tak se s tím dá něco dělat. Např. by šlo nechat zesilovač zapnutý pouze na žhavení delší dobu před hraním, aby se teplem vlhkost odpařila (rozuměj přemístila na chladnější místo). Horší je, že reprobox bude pak chladnější než zesilovač a tam se vlhkost bude chtít usadit. Dost často se vlhkost drží na studené podlaze v kobercích hlavně v rozích a pod nábytkem a pak to plesniví.
2.3.2012 8:50 [rgx]
Re:
Blbé je, když : zplesniví membrána lepráku, rozklíží se překližka, odchlípne se koženka, zaoxidují jacky a elektronkové patice. Ale to je už extrém, řekl bych nad 90% rel. vlhkosti a moc kyselé prostředí nebo naopak příliš zásadité. Pokud člověk pochopí, co je to rosný bod (teplota, tlak, vlhkost), tak se s tím dá něco dělat. Např. by šlo nechat zesilovač zapnutý pozue na žhavení delší dobu před hraním, aby se teplem vlhkost odpařila (rozuměj přemístila na chladnější místo). Horší je, že reprobox bude pak chladnější než zesilovač a tam se vlhkost bude chtít usadit. Dost často se vlhkost drží na studené podlaze v kobercích hlavně v rozích a pod nábytkem a pak to plesniví.
2.3.2012 8:53 [V.Silver]
Re:
my měli hodně vlhkou zkušebnu a kytarovej box zplesnivěl zvenku a mi se plíseň chytla dokonce na basovej reprák - naštěstí to opatrně (za pomoci kapky Sava) šlo odstranit, ale pokud by se jednalo o nějakou dražší záležitost (a nebylo to Hartke a Kustom), hodně by mi to vadilo (a vadilo mi to i tak). Záleží na odvětrávání, taky pomůže, že pokud necháváš aparát ve vlhkým sklepě, dát ho co nejvíc do prostoru, aby kolem něj proudil vzduch - když jsem musel párkrát hodit apec ke stěně, orosil se velice rychle. S vysoušečem zkušenosti nemám, nakonec jsme to vyřešili odvětráváním (v létě stabilně otevřená ventilačka - tou by se dovnitř protáhl leda trpaslík, pokud by teda předtím ještě vyřezal mříž a nevadilo by mu spadnout pár metrů na zem a po cestě sejmout radiátor:), v zimě navíc konstantně zapnutým přímotopem na malý výkon (takže bylo ve zkušebně třeba 17°C, ale poměrně sucho).
A co se týče zvuku - mi basa hrála stejně i s plesnivým reprákem :))
2.3.2012 18:27 [hunter]
Re:
diky za rady panove....
[3..52 / 52] Strana:  1  2 | Všechny | Poslední