Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje?

26.2.2009 11:57 [kremator]
Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje? - Kategorie Nástroje > Zesilovače
Poslední dobou jsem se docela dost zabýval principy tvorby zvuku, zkreslení, atd. v lampáčích a v různých polovodičových napodobeninách. S tím přichází otázka - vyrábí se momentálně polovodičový zesilovač (třeba i hybrid), který by uměl nahradit lampáč? Nejde mi o dosažení stejného zvuku, to v žádném případě - ale spíš jde o to, aby se na ně dobře hrálo, aby se prosazoval v kapele, atd. Lákalo by mě něco menšího, lehčího, než je Dual - ne jako náhrada, ale jako použitelná věc do zkušebny i na koncerty, na kterou by byla radost hrát:)

Kdybych tak měl k dispozici hi-gain lampový preamp, k tomu koncák 50/50 a tranzistorový zesík na experimenty. Na elektronkovém zkreslení jako takovém není nic elektricky ultra zvláštního - třeba Peavey Royal8 kreslí ve standardním stavu vyloženě hnusně.

Seznam příspěvků:

[181..230 / 230] Strana:  1  2  3  4  5 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
18.3.2011 20:27 [Somnium]
Re:
"Já je také neslyším, ...ale je rozdíl v tom poslechovém dojmu."
18.3.2011 20:50 [federmann]
Re:
Je to o slovíčkaření slyšet a vnímat, někdo to dobře zadokumentoval, dost jsem toho na svých stránkách na toto téma napsal, ale není podstatné co kdo jak, ale co na to posluchač bez ohledu na jeho elektrotechnické znalosti a takový dojem tam dostatečně popsal včetně toho zvuku cvaknutí záklopky
18.3.2011 21:29 [batty]
Re:
"Technicky zdatní to většinou nedokážou pochopit, neboť jejich myšlení je většinou zcela jinde než mé a neustále by mi chtěli vnucovat to, co já před mnoha a mnoha roky dávno opustil." ...ty kraavo, to je nejaka sekta?
19.3.2011 0:23 [Somnium]
Re:
Bože, to je zábava na celý večer :D

"Detaily, které byl schopen tento stroj přenést na
měniče repro, byly šokující - jemné mlasknutí rtů při zpěvu, nádechy, otěry
o oděvy hudebníků na pódiu, jemné zakašlání kohosi z orchestru v poslední
řadě scény atd..."

Jasně, mlaskání a tření oděvů jsou určitě taky v těch 200Khz :D Na tom uslyším i nahranou psí píšťalku, že? A až si na tom poslechnu Nedvědy, tak uslyším i praskání táboráku a ucítím buřty.Já bych věřil, že to je celé jedna velká provokace a nějaký znuděný elektrikář se tím královsky baví.
19.3.2011 1:43 [podfuk]
Re:
"...otěry o oděvy hudebníků na pódiu..." :D:D:D

federmanne, ty si z nas delas prdel...
19.3.2011 7:01 [federmann]
Re:
AD: podfuk

podívejte se kdo co napsal http://www.forum.federmann.cz/viewtopic.php?f=12&t=197&start=10Zvuk a Hi-Fi a kdo si dělá "prdel", ale já to nejsem kdo si dělá ...
19.3.2011 8:22 [podfuk]
Re: federmann
jo jasne, zajimavy je, ze ten hodnotici pise uplne stejnym stylem jako ty, navic uplne stejny nesmysly...
hlavne ze o danhardovi se dozvime uplne vse, vcetne IP adresy, bydliste a emailu, zatimco hodnotici je samozrejme anonym ;)
19.3.2011 8:25 [batty]
Re: federmann
No me neprijde moc vtipny, kdyz si nekdo takhle sam schizofrenne chvali sve dilo. Kdybys chtel jeste zdokonalit, tak nacti tohle http://cs.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam
19.3.2011 9:00 [houdek.z]
Re:
Nechte Federmanna Federmannem. Ten zesilovač, aspoň papírově, má dobrý parametry, ale pro netopýří hifisty. Vůbec nechápu proč se tady pořád dohadujete o tom na kytarovým fóru, kde jdeme s jedním 12 palcovým reprákem někde na horní hranici 6KHz. (Nepočítám basáky.)
Jinak to pásmo do 200kHz neni o slyšení takhle vysokýho tónu ale o zpracování rychlých jevů - atak, dynamika. Proč se při studiovém zpracování používá vzorkovačka 192kHz, která může interpretovat podle teorie až 96kHz?
Stejně ale největší nejslabším článkem pro Hi-fisty jsou pořád reproduktory, u kterých se nedá hovořit o super linearitě a frekvenční charakteristice vzhledem k parametrům zesilovače - pokud zůstaváme ve světě dostupných cen materiálu.
A to nemluvím o tom, že taky musím mít adekvátní zdroj signálu. Na co mi je 200kHz pásmo když si na něm pustím CD s 44.1kHz samplerate, kde už to všechno superdetailní dávno zmizelo :-) Radši nerozebírám magnetofony nebo LPčka.

Tím samozřejmě neobhajuji schizofrenní chování a Hifistickou latinu :-)
19.3.2011 9:17 [Somnium]
Re: houdek
Jenže tady nejde (jen) o parametry, ale o logická hov.na, jež pán vypouští "chronicky" (nejen toto slovo tě vždy odhalí ve všech alter ego, pane federmane) ze svého pera. Bože, vždyť to je k smíchu. Nejen výrobek samotný - btw. kromě druhých já autorových ho nemá nikdo ve vesmíru- ale hlavně ony transcendentální hemy, které kolem něho autor pod padesáti identitami vytváři...

Ale psychopatům se nemá odporovat, takže končím :-)

PS: ať žije Dudek DPA 110 !!!!
19.3.2011 16:00 [federmann]
Re:
Re: podfuk, batty a Somnium

Nebylo by lepší se na mé fórum přihlásit a Mathayuse, autora hodnocení se na cokoliv dotázat, nebo si vyměnit pár SZ čímž by se mnohé mohlo také objasnit, než tady prohlašovat něco o schizofreniích psychopatech?

Nenese toto téma náhodou název "Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje?" tak se o takových zesilovačích bavme, HQQF je dle hodnocení právě jeden z nich.
19.3.2011 19:10 [batty]
Re: federmann alias Mathayus
Jezis ty ses mimon:)) Precti si znovu o cem vlastne je tohle tema a zjistis, ze kremator rozhodne nehledal hi-fi. Hi-fisticky pohadky o dokonalym zesilovaci, silovejch kabelech za $1000, poskrabanejch gramodeskach a pozlacenejch konektorech sem natahej. Tohle je kytarovy forum a mame(my strunatci) dost svejch pohadek a bludu.

Kazdej muzikant IMHO vi nebo alespon tusi, ze muzika neni o klapani klapek a ze na poslech hudby je nelepsi mp3 z kompu do aktivnich nearfield monitoru a vsemu hifi se obloukem vyhne.
19.3.2011 19:14 [batty]
Re:
A hrome, kdybych si driv precetl, ze je to tenhle posuk, tak se tu nerozepisuju:)) Uz jsem kdysi cetl rozbor jeho dilka od nekoho kdo zesilovacum opravdu rozumi. Hodne vtipne cteni:))
19.3.2011 19:16 [batty]
Re: federmann
To je nejakej problem zaregistrovat si tu par dalsich nicku a napsat neco na svou obranu:)) At se zasmejem.
19.3.2011 19:44 [federmann]
Re:
MP3??? a proto se pořád motají kolem Lamp, přesně jak je uvedeno v úvodu vlákna. To chce tu kytaru nejdříve slyšet hrát a pak komentovat, ne naopak.
19.3.2011 22:00 [Somnium]
Re:
http://www.youtube.com/watch?v=UYv269-HcqU tady uslyším taky cvakání záklopek klarinetu?
19.3.2011 22:57 [Pavel007]
Re: fedr
Ty asi nechápeš jednu podstatnou věc, my, co hrajem bigbít na eletryku přes aparát, tak máme rádi takovej zvuk, kterej je dosaženej pomocí nedokonalosti celýho řetězce-lampovej zesik s hrůzostrašným zkreslením a repráky, jejichž frekvenční přenos končí na 6kHz. A přesně to se nám líbí, otázka z úvodu vlákna má spíš význam, že jestli někdo vyrobil podobně zprasenej tranzistorovej zesik, kterej by hrál stejně blbě (pro nás dementní kytaristy krásně) jako ten lampáč. Už se probuď!
20.3.2011 7:43 [batty]
Re: Pavel007
Ja si myslim, ze nechape vic veci v tomto slozitem svete:)) Koukni sem http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse:Dynamika_sign%C3%A1lu

Pan Federmann je bud totalni posuk nebo sofistikovana anarchisticka bunka, ktera se (zatim neuspesne) pokusila znicit wikipedii a dalsi pilire nasi moderni spolecnosti:)) Treba je to parta studentu, kteri si delaj prdel ze sveho milovaneho ucitele a z nas vsech.
20.3.2011 11:56 [federmann]
Re:
"lampovej zesik s hrůzostrašným zkreslením"???

Možná to tak vyzní na měřících přístrojích, kde není žádná návaznost na to co ucho slyší, ale při poslechu čehokoliv, nejenom kytary je to o něčem zcela jiném.

Nejenom kytara je hlavně o poslechu a kdo to slyšel? Nikdo!
20.3.2011 12:14 [podfuk]
Re: federmann
mas pravdu, nikdo jinej krome tebe to neslysi a nechape, kde asi bude chyba? ;)

mozna by sis mel najit nejaky min narocny hobby, treba akvaristiku, nebo pestovani zeleniny....
20.3.2011 12:26 [houdek.z]
Re:
Vůbec nechápu tu poznámku o měřících přístrojích.
Není to právě kytarovej lampovej konec, kterej dokáže pracovat s velikým zkreslením aniž by to lidskýmu uchu znělo nepříjemně? Navíc ještě ekvalizováno reproduktorem.

Prosimvás přejmenujte tohle vlákno někdo na "Zvukově skvělý kytarový tranzisotrový hi-gainový zesilovač - existuje?"
20.3.2011 18:07 [federmann]
Re:
Vlákno však zní " Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje?", pokud chce někdo vlákno "Zvukově skvělý kytarový tranzisotrový hi-gainový zesilovač - existuje?" nechť jej založí, ale to nic nemění na skutečnosti, že pokud někdo na takový zesilovač nehrál, že ví jaký bude mít zvuk!

Ještě k těm elektronkovým zesilovačům, ty právě mají mnohem menší zkreslení v oblasti kde to sluchu více vadí než zesilovače tranzistorové, to se však měřícími přístroji změřit stále neumí! Nikdo neprovozuje zesilovač trvale v limitaci atd...
20.3.2011 18:19 [houdek.z]
Re:
"Ještě k těm elektronkovým zesilovačům, ty právě mají mnohem menší zkreslení v oblasti kde to sluchu více vadí než zesilovače tranzistorové, to se však měřícími přístroji změřit stále neumí! Nikdo neprovozuje zesilovač trvale v limitaci atd..."

To je to co rikam, akorát naruby. Vic uz sem nepisu ani pismenko.
20.3.2011 19:06 [batty]
Re:
Tohle tema je na kytarovym foru v sekci zesilovace, tedy kytarove zesilovace pokud neni uvedeno jinak. Kazde tema ma nejaky vystizny kratky nazev a pak vysvetlujici nulty post.

Kdo si pozorne precte o cem tohle tema je, zjisti, ze Kremator nepatral po "Zvukově skvělý kytarový tranzisotrový hi-gainový zesilovač - existuje?", takze prejmenovani je nonsens.

"Ještě k těm elektronkovým zesilovačům, ty právě mají mnohem menší zkreslení v oblasti kde to sluchu více vadí než zesilovače tranzistorové, to se však měřícími přístroji změřit stále neumí!"...to je vtip? Multimetr z LIDLu to zmerit neumi.

20.3.2011 23:12 [kremator]
Re:
Už si nepamatuju, jak jsem to tenkrát myslel:)

Zesilovač rozhodně kytarový, nejlépe vícekanálový s kvalitním hi gain zvukem. Hledal jsem něco velikosti a hmotnosti legendárního Valvestate, ovšem s použitelným zvukem, nějakou spolehlivou zálohu. Tovární výrobek jsem zatím nenašel, momentálně je ve hře varianta GT2 a spínaný basový zesilovač - možná to zkusím, až zbyde nějaká koruna.
21.3.2011 12:41 [Sandon]
Re:
pobavila me zminka o susteni obleku a klapkach klarinetu... jestli to na nahravce je, tak to, ze to clovek slysi, neni zasluha zesilovace, ale mikrofonu - a zrejme hodne blbe umistenyho!!! - kterej to vsechno sejmul... tohle vsechno jen potvrzuje moje velmi nizke mineni o vsech fanatickych hi-fistech a (radoby) audiofilech, kteri se dokazou hadat o tom, ktery CD-R medium ma vernejsi vysky a jejichz kabely k reproduktorum za tisice korun hrajou stejne kvalitne asi jako drateny raminka na kosile...
Proc mam cim dal vetsi pocit, ze vetsina tzv. audiofilu nema absolutne zadnej hudebni sluch natoz aspon zakrnelej cit pro hudbu a zvuk?
21.3.2011 15:12 [batty]
Re: Sandon
Protoze si chytrej kluk:))
21.3.2011 17:22 [Sandon]
Re: batty
ty ses vul ;-)
19.7.2011 16:51 [federmann]
Re: Sandon
"jestli to na nahravce je, tak to, ze to clovek slysi, neni zasluha zesilovace, ale mikrofonu"

A jak potom vysvětlíte, že to při použití jiných zesilovačů není slyšitelné, vždyť při výměně zesilovače, který přehrává jen záznam, se se záznamem nic neděje, ne tak aby byly jiné podmínky jeho pořízení.
19.7.2011 19:56 [batty]
Re: federmann
Sandonova veta c. 15555 nam rika neco krapet jineho, takze myslim nemusi znovu vysvetlovat nic. Logika je sfine federmanne, zvlast kdyz stoji proti tobe:))

"...se se záznamem nic neděje, ne tak aby byly jiné podmínky jeho pořízení." tak tohle si dam na tricko:)
19.7.2011 21:11 [Sandon]
Re:
Tak se s tim asi holt musime smirit:
proste nektere skvele zesilovace prenaseji nejen signaly od 0Hz do 192kHz, ale krome toho jeste i ruzne dalsi (normalne zcela neslysitelne) signaly, jako treba "cvaknuti zaklopky klarietu"
:-)
20.7.2011 16:01 [houdek.z]
Re:
Taky nechapu posledni federreakci. Sandonovo vyjadreni o mikrofonech je prece jasne.
20.7.2011 17:11 [federmann]
Re: 20.7.2011 16:01 [houdek.z]
Aby to na nahrávce bylo musel to mikrofon sejmout a záznamové zařízení zaznamenat, potud není žádný rozpor. Pokud se snímací zařízení nemění a na některých zesilovačích to slyšet není a na jiném ano, pak je to jen v rozdílu zesilovačů.

Proto jsem se ptal, jak vysvětlíte, že to dojde až na vstup zesilovače a pouze na některých zesilovačích je to slyšitelné, na jiných ne?

Proč tedy slyšel to co na jiných nebylo slyšitelné?
20.7.2011 17:47 [fbm]
Re:
konec sveta 2012 tento zajimavy spor urcite rozresi.
21.7.2011 0:06 [Sandon]
Re: federmann
To, ze clovek neuslysi pres nejakej min kvalitni zesilovac infrazvukovy zavan vzduchu zpusobeny hodinovou rukou na prazskym orloji nebo ultrazvukovovou navigaci upira obecneho...to dokazu pochopit.
Ale proc by nejake bezne cvaknuti "zaklopky" melo byt slyset jen pres nejaky vyvoleny zesilovac, to vazne nechapu.
A taky nechapu, proc bychom to meli vysvetlovat zrovna my? :-)
Ale rad se necham poucit, jak je to mozne...
21.7.2011 17:41 [federmann]
Re:
Odpověď je přímo v názvu tohoto vlákna "Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje?", zesilovače se neliší jenom zabarvením či nezabarvením zvuku, lepším či horším podáním výšek, středů, basů či prostoru, ale i nepatrnými detaily ve zvuku, které občas či velmi často vypadnou.

Když se najednou objeví zesilovač, u kterého je to slyšet, nepatrné detaily nemizí, lépe řečeno všichni byli zvyklí, že automaticky mizely a nebyly tam, najednou z nahrávky jakoby vystoupí, pak se mnozí diví. Je to právě o té věrnosti zvuku o které mnoho let píši, ale nikdo tomu nechce věřit, pro jistotu ani zesilovače slyšet, pak se těžko cokoliv vysvětluje.

Chce to poslouchat a poslouchat a to nejenom reprodukovanou hudbu, ale i vlastní nástroje, které pak zní trochu jinak, řekl bych lépe.
21.7.2011 17:54 [Somnium]
Re:
Škoda, že na žádný nástroj nehraješ. By tě to šustění v orchestru přešlo.
Buď je něco dost nahlas, aby to bylo slyšet /bylo sejmuto, a pak to v nahrávce JE a nebo je to mimo frekvenční rozsah repra či posluchače např. a pak to slyšet NENÍ. Ale pitomá klapka klarinetu se určitě shodneme, že je jak ve slyšitelném spektru, tak v reprodukovaném spektru všech zesilovačů (není to žádný infra / ultra cokoliv nesmysl), takže buď v nahrávce JE a nebo není, ale na VŠECH zesilovačích. Ne že jednou ano. jednou ne. Odpal a neoxiduj, vem si prášek.
21.7.2011 19:40 [federmann]
Re:
Nehraji na žádný nástroj, ale dlouho jsem se kolem kapel motal a dělal i zvukaře, ale to je již dost dávno.

Takové výpadky vyplývají s dynamické saturace, kterou jsem v minulosti jak popsal, tak vysvětlil a matematicky odvodil. Je to nectnost zesilovačů s mnoha stupni a hlavně lokálními kapacitními zpětnými vazbami, jinak řečeno s nedostatečnou rezervou zisku v otevřené smyčce, což je většina dnešních zesilovačů. Je to slyšet, lépe řečeno není to slyšet, chybí tam různé velmi drobné detaily a s tím se nadá u takových zesilovačů nic dělat.

HQQF však touto vadou netrpí, toliko částečná odpověď na název tématu "Zvukově skvělý tranzistorový zesilovač - existuje?"
21.7.2011 20:28 [batty]
Re: federman
a co ze je to ten HQQF? Chtel bych jasnou odpoved cim se klapka klarinetu frekvecne lisi od "uzitecneho" signalu.
21.7.2011 20:49 [Jura The Riot]
Re:
To už opravdu musí bavit.
Měření "mistrova" zesilovače HQQF (průser):
http://www.valachnet.cz/lvanek/hqqf_torture/

Poznatky nejen ze srovnávacího testu, kde HQQF obsazoval suverénně poslední místa:
http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=13962&p=1
21.7.2011 21:13 [Somnium]
Re:
Jura: Tak tomu říkám stěr:-)) No ale na obhajobu pana "inženýra", vem si, kolik rušivých harmonických musí způsobovat ty rozbalované pytlíky od brambůrků v hledišti (na jiném zesilovači při koncertě neslyšné), zapínání zipu poklopce tympánisty po příchodu z WC právě včas, aby zahrál svůj part (samo že slyšno jen na HQ blabla bla :D)... je to pohá daň za dokonalost!
21.7.2011 21:31 [Sandon]
Re: Somnium
Ty jsi vul :-))))
off-topic: v diskusi k zesilovaci me pobavil paradni czenglish obrat:
"With Federmann, you will digest many surprises" :-)

Podobne komickou vec jsem videl v jednom 3jazycnem jidelnim listku: (zeleninova) "obloha - sky - Himmel" !
21.7.2011 21:35 [batty]
Re: Jura The Riot
Tak to mereni IMHO jasne dokazuje, ze tehnle zesilovac naprosto zmeni bezny zvuk klarinetu v pouhe klapani klapek:)) Nechci domejslet co by to udelalo se zvukem elektricke kytary.
23.7.2011 8:40 [federmann]
Re:
Je třeba číst od těch co zesilovač mají a co umí měřit http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=7473&st=0&sk=t&sd=a&start=72 ne od těch co jej nikdy neviděli ani neslyšeli, jen jsou nejchytřejší

i zde http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=6320&st=0&sk=t&sd=a&hilit=perys&start=740
23.7.2011 9:37 [Somnium]
Re:
Jo, to že zesilovač před měřením ani nechtěl nastartovat a pak málem bafnul, to je určitě také chyba měření. To víš, když si navrhuješ cokoliv podle počítačové simulace a bereš to vážně, tak to pak nikdo neumí měřit (mně na jakémkoliv simulačním keplu v PC NIKDY nevyšly hodnoty odpovídající realitě ani u simulace nejjednoduššího zapojení tranďáku NPN šipka ven :D, natož nějaká hifi magie). Jinak je zajímavé, jak všichni, kdo tě na fóru podporují, používají buď stejný slovník nebo minimálně stejné smajly :D

Jinak normálně vulgarismům nefandím, ale dopr.dele jdi se fakt už léčit ma.gore.
23.7.2011 9:40 [kremator]
Re:
Vážený pane Federmanne, jděte se vycpat s tím vaším podělaným zesilovačem. Jak jsem psal v prvním příspěvku, tohle vlákno je o KYTAROVÝCH zesilovačích. Nemáte ani trochu ponětí o tom, co je potřeba pro dobrý KYTAROVÝ zesilovač, tak si svoje pseudomoudra šiřte někde jinde.
23.7.2011 9:41 [kremator]
Re:
Žádám tímto admina, aby federmanna nemilosrdně mazal, minimálně v tomhle tématu, došla mi trpělivost. Díky:)
23.7.2011 9:46 [Somnium]
Re:
Jsme také pro - navrhuji dát mu banána, jako mu poskytli všude jinde na různých fórech - beztak šíří pouze holé nesmysly, navíc zcela irelevantní pro kytarovou problematiku, navíc bohužel i pro zdravý rozum, což je o to horší. Díky.
23.7.2011 10:04 [fbm]
Re:
a co ho treba ignorovat? to vetsinou tyto zvěrozvěsty řeší nejvíc....
23.7.2011 11:17 [kremator]
Re: 23.7.2011 10:04 [fbm]
Já bych ho ignoroval, jako už dlouho před tím - ale rád bych tu měl příspěvky na dané téma:)
[181..230 / 230] Strana:  1  2  3  4  5 | Všechny | Poslední