Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Světové války

23.10.2009 23:04 [kremator]
Světové války - Kategorie Ostatní
Doporučili byste mi nějaké knihy popisující historii první a druhé světové války? Je toho spousta na wikipedii, ale po částech a z obrazovky to není ono. Nejlépe od nějakých renomovaných autorů a v českém překladu. Nevadil by ani anglický originál, který jde koupit třeba na Amazonu nebo podobně. Jde mi hlavně o taktiku bojů, průběhy bitev, výsledky, důsledky pro další tažení, atd. Také nějaká kniha, která by se zabývala poválečným (1.sv.) uspořádáním, evropskou politikou a následnými konflikty mezi 1. a 2. sv. válkou by nebyla k zahození. O tomhle období (1914-1945) mám jenom mlhavé a útržkovité představy z různých zdrojů, rád bych se dozvěděl něco víc z tohohle období.

Seznam příspěvků:

[0..16 / 16] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
24.10.2009 1:45 [V.Silver]
Re:
Jako "historik" (Bc. snad už letos:) ti můžu doporučit Liddell - Hartovy "Dějiny druhé světové války" - vůbec nejlepší popis válečných událostí, hezky chronologicky a od jednoho z předních odborníků na tuto tématiku (je to vůbec nejkomplexnejší publikace, která o WWII vyšla). Co se týče WWI, tam to bude složitější, můžeš zkusit tohle http://www.eruditus.cz/knihy/andy-wiest/obrazove-dejiny-prvni-svetove-valky (na stejným webu seženeš i Liddell - Harta) a taky:
HART, Liddel B.H.: Z historie první světové války. (z ang. orig. přeložila Věra Vystavělová). Brno 2001.
KEEGAN, John: První světová válka. (z ang. orig. přeložil Leonid Křížek). Praha 2003.

a pokud bys chtěl proniknout hlouběji do problému, přečti si určitě Carl von Clausewitz - O válce (i když je to z první poloviny 19. století, pro první světovou válku a taktiku to bylo jedno z výchozích děl, o mnoho let předběhlo svou dobu)

Pokud by tě zajímaly třeba Čs. legie, špatný nejsou:
BENEŠ, Edvard: Světová válka a naše revoluce, I.-III. Praha 1927. , ale je potřeba to ještě s něčím konfrontovat :)

a pokud bys chtělo vyloženě přímo zápisky účastníků, můžu vřele doporučit Otto Skorzeny - Mé velitelské operace, paradoxně dobře popsaný život stíhačů za WWI je v prvních knížkách o Bigglesovi od W.E.Johnse (ačkoli je to trochu agitka:) nebo Remarqueovo "Na Západní frontě klid".

další bibliografii není problém dodat, napiš, co bys chtěl, ze seminářů mám tipy na knížky až až :)
24.10.2009 2:06 [kremator]
Re: V.Silver
Co se týče WWII, tak bych uvítal něco, co se bude zabývat situací v Evropě a v Africe (o válce v Tichomoří jsem už něco četl, zatím mi to stačí) a co by popisovalo jednotlivé bitvy chronologicky zhruba v rozsahu anglické verze Wikipedie (od někud to přece museli opsat:) Nejspíš začnu u Liddell Harta - psal i o první světové a net o něm tvrdí, že je to vojenský teoretik, což by mělo být pro mě plus. Dík za tip.
24.10.2009 2:13 [V.Silver]
Re: kremator
Liddell - Hart je nejlepší syntéza a mělo by tam být vše, den po dni. Mám to doma, zatím jsem se k tomu ještě nedostal (resp. nepročetl jsem to celý), teď piluju novověk a 19ku. 20. stol. nechávám na příští semestr (jako zkoušku - seminářů a přednášek jsem na to už měl až moc:). No a Wiki opisuje hlavně Liddella :)
18.1.2010 18:34 [paax]
Re:
Hodím to sem...
Neví někdo študovaný, proč při filmování jaderné exploze vznikají takové souběžné čáry "jakoby z dýmu"? Třeba to jde pěkně vidět tady http://www.youtube.com/watch?v=aLFliTyydSs 1:00 . Nechci dohady, ale skutečně nějaké vědecké vysvětlení :-))), prý se tomu říká boží prsty, ale boží prsty jsou podle mě paprsky světla, které jsou třeba v lese, když svítí slunce a je mlha, tak sluníčko prosvítá přes stromy a tvoří boží prsty.
Google mi moc nepomohl :-(

18.1.2010 21:10 [V.Silver]
Re:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_zbra%C5%88

mělo by to být ionizující záření, ještě se na to ale zeptám známého fyzika, taky mě to zajímá :)
18.1.2010 23:13 [Somnium]
Re: paax
Takový záběr výbuchu jsem ještě neviděl. Těm pánům v okopu, co si tak pěkně vykračovali ke hřibu a strkali hlavy do tlakový vlny, asi řekli, že to je jen větší ohňostroj a na funkci to nebude mít vliv :-))))
19.1.2010 14:50 [paax]
Re: Somnium
:-) No, tak to byla 50-60tá léta no. tenkrát vymýšleli o atomový ruční granát, nebo jadernou pancéřovou pěst! Prostě príma období.
19.1.2010 15:04 [Notorius]
Re: paax
V diskusi pod tím videem někdo píše:
"those lines of smoke are smoke from rockets launched to lay out smoke trails so that effects of shock waves could be seen."
19.1.2010 15:06 [D.Murray]
Re:
ionizující záření? spíš to vypadá na nějaký pruhy kouře...
doporučuju přečíst autobiografii fyzika R.Feynmana, kterej pracoval taky v Los Alamos na první bombě, je to vtipně napsaný a o tom jak vynalejzali a testovali bombu je tam taky dost
19.1.2010 15:07 [D.Murray]
Re: Notorius
no to je poznatek! :-)
19.1.2010 15:28 [paax]
Re: D.Murray
Aha, zajímavé,díky za info. Čili pokud to dobře chápu, jsou to dýmovnicové rakety, které jsou vypáleny vzhůru před explozí, aby se dal zkoumat průběh tlakové vlny?
19.1.2010 15:35 [D.Murray]
Re: paax
čet jsem to v rychlosti ale něco takovýho jsem z toho taky pochopil...
19.1.2010 19:45 [paax]
Re:
Jo, to bude ono, ty kouřové trackery vypalují pod určitým úhlem a v určité vzdálenosti od výbuchu a pak počítají co a jak. Super!
20.1.2010 1:04 [Sandon]
Re: paax
Hm, nikdy pred tim jsem ty dymovnice nezaregistroval... ale je to moc zajimavy!
Podle toho, co se tam pise, to pouzivaji k mereni rychlosti razove vlny (hranice te ohnive koule)

Animovanej obrazek k tematu
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mushroom_cloud_sequence.jpg
20.1.2010 18:36 [paax]
Re: Sandon
Jojo, přesně rázová, nebo tlaková to je podle mě stejné. Já si toho všimnul už dříve, ale říkal jsem si, že to je následek té exploze. Teď to je jasné.
[0..16 / 16] Strana:  1 | Všechny | Poslední