Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Výroba Tonebenderu

7.9.2010 21:27 [Laurel]
Výroba Tonebenderu - Kategorie Nástroje > Efekty
Zdravím. Mám takovej problém, se kterým si zatim nikdo neporadil. Postavil jsem si doma Tonebender. Zezačátku jsem ho zkoušel přes velmi vybitou devítivoltovku. Tonebender hrál myslím si naprosto úžasně, kreslil jako ďas, nešuměl...potom jsem koupil novou baterii a světlým dnům byl konec. Za jedno efekt začal hrozně šumět, za druhé se začal podivně chovat - když jsem měl na kytaře volume naplno, efekt ztichl. Když jsem volume stáhl, asi tak na 1/3 efekt začal hrát, zkrátka čím větší volume, tím míň zvuku. Při přepnutí na kobylkovej snímač si efekt skoro neškrtl, navíc šuměl ještě víc.
Vyrobil jsem si měřák na ge tranzistory, změřil jsem všech 6 tranzistorů co mám (AC128), naměřil jsem hodnoty 74, 87, 91, 100, 101, 136. Do Tonebenderu jsem připájel patice pro tranzistory, vložil jsem tam hodnoty 74, 87 a 101 (v originálu prý snad má být 70, 70, 100).
Potom jsem udělal jednu věc, 0,25W odpory jsem vyměnil za 1W odpory.
Efekt prakticky přestal hrát. Vyměnil jsem je zpátky až na jeden - 10K. Zvuk stejný. Vyměnil jsem za starý i ten 10K a efekt se konečně rozezněl, hrál téměř tak jak měl. Jenže jsem zjistil, že mi prodali špatný odpor, ten 0,25W není 10K, ale 1K, zatímco ten 1W je správný. Našel jsem tedy miniaturní odpor 10K, dal ho do fuzzu, a efekt se začal opět chovat špatně - opět čím menší volume, tím víc zvuku, na kobylkový snímač nehraje. Šum se snížil. V tom efektu jsou teď všechny součástky správně, tak kde může být chyba? Já už si opravdu nevím rady.
http://fuzzcentral.ssguitar.com/mkII.php

Seznam příspěvků:

[0..8 / 8] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
8.9.2010 8:40 [batty]
Re:
pro inspiraci muj Soulbender, jestli z toho neco vykoukas http://drahonovsky.com/michal/files/pic/soulbender.jpg
8.9.2010 10:49 [rgx]
Re:
Pokud umíš měřit součástky, tak to udělej. Pokud ne, dej to na proměření někomu, kdo to zvládne. To nemusí být špatným odporem, klidně tam může být kondík s velkým svodem nebo tranzistor obráceně zapojený do patice. Stalo se mi taky, že čarový kód na odporu neodpovídal skutečné hodnotě - byla tam řádová chyba. A mám i zkušenost, že ve schematech bývají chyby, je dobré se zamyslet, jestli ten obvod s hodnotami součástek uvedenými ve schematu může správně fungovat.
8.9.2010 11:56 [Laurel]
Re:
Mimochodem jsem se zapoměl zmínit, zatím to nemám jako true bypass, což znamená, že vstup je na pevno. Jiným lidem by to takhle žralo vejšky, zatímco mě to žere skoro celej signál... :-D :-/
13.9.2010 20:32 [Laurel]
Re:
Změřil jsem odpory - hodnoty jsou správné. Vyměnil jsem 2 kondíky (keramický za foliový), žádná změna. Zkusil sem vyměnit jeden elektrolitickej, vstupní, za jinej. Žádná změna. Propípal jsem to, nic jsem nezjistil. Zkusil jsem vyměnit jeden tranzistor za jiný, zvuk se akorát ze zkresleného změnil na skoročistý. Můžu vyměnit ještě zbylý dva kondíky elektrolitický, ale nevěřim že to pomůže. Vim že schéma je správný, jiným lidem to funguje. Začínám silně elektroniku a tenhle efekt nenávidět.
14.9.2010 12:49 [Laurel]
Re:
Problém vyřešen, chyba byla v zemnění. Jelikož efekt má kladnou zem, nenapojil jsem jí k záporný zemi od kytary (přišlo mi logický, že by vznikl kraťas), a to byla ta chyba.
14.9.2010 15:04 [kremator]
Re: Laurel
Zem není kladná nebo záporná, zem je zem. Pokud máš izolované zdroje, tak je jedno, který pól uzemníš.
14.9.2010 20:04 [yeeshkul]
Re: Laurel
Tomu se jen rika zapojeni s kladnou nebo zapornou zemi, ale je to ve skutecnosti zapojeni s kladnym nebo zapornym napajenim. Nevhodny terminy nekdy vedou k prusvihum. Nula nema znaminko.
15.9.2010 14:29 [rgx]
Re:
Jo, tak to bude asi schéma z těch prastarých dob, kdy se hodně používaly PNP tranzistory, často jsem tam vídal, že + baterky bylo spojené s kostrou.
[0..8 / 8] Strana:  1 | Všechny | Poslední