Produkty

Recenze a hodnocení produktů

Fishman - Aura Acoustic Imaging Pedal

Aura Acoustic Imaging Pedal

Fishman - Aura Acoustic Imaging Pedal

akustika, modeler, stompbox
Modeler pro akustické kytary

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkové hodnocení:
7.5/10 (Počet: 2)
Ovládání:
9.5/10 (Počet: 2)
Spolehlivost:
8/10 (Počet: 1)
Zvuk:
8/10 (Počet: 2)
Vzhled:
10/10 (Počet: 2)
Cena:
5.5/10 (Počet: 2)

Hodnocení produktu:

Celkové hodnocení:
7/10 - Zajímavá možnost pro akustické kytaristy jak pozvednout piezo zvuk na nový level. Znám tři majitele tohoto zařízení, jeden je nadšený (viz níže), druhý ho prodal protože to podle něho nepřinášelo nic zásadního a já jsem ho vyměnil za vyšší řadu AURA, hlavně kvůli možnosti nahrávání dalších acoustic image do zařízení. V mezičase se objevily další verze a dokonce USB kit, který si metodou DIY zabudujete do svého pedálu a můžete další presety z netu nahrávat taky.
Je to ale věc jednoúčelová a ne pro každého, takže 7.
Ovládání:
9/10 - jednoduché, jasné, kdo si ho nekupuje naslepo bez informací, tak nemůže mit problém
Spolehlivost:
8/10 - Mel jsem chvili, a po dobu služby se nic zvláštního nestalo...
Zvuk:
7/10 - To je ta nejzajímavější část :) Trošku schizofrenie, protože všechny presety maji značný podíl hnusně sudovité složky, se kterou příliš nezabojovaly ani parametrické EQ. Jenomže.... je si třeba pustit syrové náběry kytary skutečným mikrofonem, a najednou to začne být jasnější. Drtivá většina umělců totiž nemá páru, jak zní jejich sejmuté nástroje v reálu (taky obvykle nic moc :) Jak podotkl kolega předřečník, 100%wet je nepoužitelná hovadina, ale okolo 30% přímíchání k původnímu zvuku a zapojením dalších efektů (kompresor, EQ v mém případě i exciter) se dá dostat vysokou úroveň základního zvuku. Podobně jsou řešené "simulace" akustik v multiefektech (Zoom A2, Korg AX3A apod), ale Aura je opravdu proti nim jiná liga.
Vzhled:
10/10 - Jedna z nejkrásnějších krabiček na trhu. Téměř dokonalý design, jehož drobnými pihami na kráse jsou plastové knoby (kovové by tomuto artefaktu slušely rozhodně víc a nemusí mít člověk ani úchylku snažit se ukopávat každý nechráněný knob v okolí, jako někteří nejmenovaní kolegové ;), víko baterie (i když ani to se mi nepodařilo ulomit) a zbytečně velká papírová tvrdá krabička, ve které efekt poletuje a rachtá. Nicméně to jsou opravdu drobnosti protože jinak je to designová slast od bílé ledky, leštěného hliníkového panelu, systému vkládání baterie až po zasunutí jacku vyvolávající pocit stejný jako klapnutí dveří drahého auta.
Cena:
5/10 - Hodně vysoká, ale vzhledem k výkonu a tomu že se těchto efektu neprodají žádná kvanta, asi přiměřená.
V US je přece jenom příznivější (i když zadarmo tam taky není)
Celkové hodnocení:
8/10 - Mám z tohoto přístrojku pocit, že jsem si pořídil kvalitní věc, která výrazně vylepšila zvuk primárně, ne jen sekundárně jako různé chorusy, delaye a podobné „načančanosti“. :) Sám za sebe bych ani nepotřeboval pedálovou verzi, stejně to budu mít pořád zapnuté. :)
Ovládání:
10/10 - Krásně jednoduché. Na pravém boku je input jack, vedle něj zapuštěný trimr vstupní citlivosti (s drážkou pro trsátko), který si nastavíte tak, aby vám při mlácání do strun neproblikávala červená ledka „clip“. Navrchu jsou 3 kroutidla. Levé je je výstupní hlasitost, prostřední je encoder s 16-ti presety, napravo je „blend“ pro plynulý mix simulovaného a primárního signálu (vlevo poze piezzo, vpravo pouze simulace). Na levém boku output jack a konektor na 9V.
Spolehlivost:
Ochranná slupka vypadá bytelně a precizně, je to dost tlustý hliník. Přepínač on/off je také velmi solidní. Stříbrné kryty potenciometrů a encoderu jsou z nepřesvědčivého plastu, na ty se musí dávat pozor. Zespodu gumové placičky a úplně debilní kryt na 9V baterku, který dle slov prodejce zatím snad každý vlastník ulomil, takže opatrně při manipulaci, baterka se musí pořádně zatlačit do svého šuplíčku. Já používám napájecí zdroj. Nevím jaké je to uvnitř skořápky. Spolehlivost zatím nebudu hodnotit, krabku mám příliš krátce, časem to sem možná dopíšu.
Zvuk:
9/10 - Nejprve vyvrátím domněnky, které jsem už někde pochytil: Aura není simulátor zvuku akustické kytary, takže vám z elektriky v žádném případě neudělá akustiku! Od toho je tu Boss AC-2(3) a podobné japonské nesmysly.

Aura ve spojení s piezzosnímačem AKUSTICKÉ kytary simuluje její nazvučení mikrofonem. Nevím jak, ale funguje to. Podle výrobce je důležité vybrat si správný model, hraje si to nějak s frekvencemi, které produkuje tvar těla vaší kytary, moje je „grand auditorium“ čili „jumbo“, tedy mám pedál s názvem „JUMBO“. Dělají 6 typů těchto krabek (dreadnought, 12strings atd.). Nikde jsem se nedohledal co přesně dělá 16 presetů, možná je to záměr výrobce, aby šťouralové radši použili uši. :) Takže jsem je použil a vybral jsem si asi 4 svoje koně, z čehož dva jsou 15 a 16, u kterých mám pocit, že mají vykuchané frekvence, na kterých akustika ráda vazbí při koncertech. Prostě to na nich nehouká a mají zachovaný charakter, který se mi líbí. No a tak podobně, myslím, že si každý vybere.
Nadmíru důležitý je poťák „BLEND“. Musím přiznat, že se mi samotná simulace (zcela vpravo) vůbec nelíbí, ale výrobce ani takové použití nedoporučuje. Nejlepšího výsledku je dosaženo když je mix piezzo/sim. zhruba mezi 10-13 hodin. Takže to funguje zhruba stejně jako když máte v kytaře duální snímání piezzo/mikrofon a mícháte je do sebe abyste docílili kýženého zvuku. Akorát si s Aurou můžete dovolit dát víc „mikrofon“, protože samozřejmě nebere vazbu když tam není, to dá rozum. ;)
Jinak se zvuk prdlajícího piezza krásně vyčistí a rozjasní, nevím jak je to možné. Také jsem se bál, že s Aurou přijdu o čitelné středy, ale záleží jaký preset použijete, jsou tam.
No a bohužel, simulace nesimulace, jako vždy záleží na kvalitě vašeho nástroje a snímače.
A na kvalitě rukou.
A mozku.
A vůbec na všem. :)

Pozn.: U top modelu Aura rozlišení podle tvaru kytary není, jestli jsem to správně pochopil, je asi „uvnitř“ :) a umí si dokonce nějak očuchat frekvence, které pošlete po kabelu dovnitř a s tím se dále pracuje, prý je nastavování dost složité. Nic pro mě, zlaté presety. :)
Vzhled:
10/10 - Pěkné... jestli se vám líbí produkty Apple MacIntosh, budete spokojeni jako já. :) Ledka on/off dokonce svítí bíle! :) Jen ledka clip poblikává obligátní červení, ale zase hned víte která bije. :)
Cena:
6/10 - Cenu pokládám za vyšší. Koupil jsem nedávno v Huml Music (Praha-Nusle) za 5860 Kč. Opravdu velmi mě potěšilo, když jsem zjistil, že na oblíbeném „Cajbrstoru U Thomanna“ tahle krabička stojí 290 ojro + poštovné 15 ojro, hm... to máme za 8 tisíc, tumáščerte... za tyhle peníze už bych si nákup rozmýšlel mnohem víc. Na druhou stranu to vypadá, že Fishmani jsou na tuhle svoji technologii hodně pyšní (a mají proč), vývoj nejspíš nějaký ten dolar stál a evidentně vědí co dělají, takže budiž jim to přáno