Produkty

Recenze a hodnocení produktů

Roland - Cube-80X

Cube-80X

Roland - Cube-80X

Dvoukanálové kombo se simulací jiných zesilovačů, s efektovou sekcí, ladičkou, looperem

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkový dojem:
0/10 (Počet: 0)
Ovládání:
0/10 (Počet: 0)
Spolehlivost:
0/10 (Počet: 0)
Vzhled:
0/10 (Počet: 0)
Zvuk:
0/10 (Počet: 0)
Cena:
0/10 (Počet: 0)

Recenze:

Recenze Roland Cube 80X (Roland Cube 80XL) : Tisíc funkcí, neslané simulace aparátů

Recenze Roland Cube 80X (Roland Cube 80XL) : Tisíc funkcí, neslané simulace aparátů

20.3.2011 - Kategorie: Zesilovače
Celá řada komb Cube je charakteristická svým praktickým designem/nedesignem, spoustou funkcí, nabídkou efektů a modelovaných aparátů. V tuto chvíli je aktuální řada XL, nicméně testu byl podroben starší model Cube 80X

Design

Nemá cenu se k designu vyjadřovat, myslím, že už v nějaké jiné recenzi jsem řekl, že Cube vypadá jako nějaké topení nebo podobný typ zařízení. Prostě celkem nenápaditá oplastovaná kostka ve striktně funkcionalistickém provedení, která má hodně daleko k designům aparátů, jak jsme na ně zvyklí. Takže žádné lemovací bužírky, žádné tweedové průzvučné látky, žádné kování. Prostě na jedné straně produkce stojí nádherné butique ručně vyráběné aparáty, na druhém konci pak tyhle „kostky“ :-)
Veškeré ovládací prvky najdeme netypicky na horní straně komba, kde jsou však dobře přístupné třeba když u kombíčka sedíte. Konektory jsou klasicky vzadu s tím, že lze připojit hned tři nožní ovladače z produkce Boss/Roland, externí reproduktor a je zde i výstup pro nahrávání, také klasická line out a rovněž vstup Aux in.
Zepředu lze vidět pod krytem dvanáctipalcový reproduktor.

Koncepce a ovládání

Roland Cube 80X je nejhlasitější a funkcemi nejnabitější aparát z celé řady X (XL). Disponuje dvěma kanály (čistý a zkreslený). Bohužel oba kanály mají společné korekce (výšky, středy, basy, presence), ale ovládání pro hlasitost už je na každém kanálu samostatné. Čistý kanál navíc obsahuje možnost přepnout do Bright módu (průzračnější zvuk) zatímco zkreslený kanál nepostrádá ovládání Gainu.
Praktickou pomůckou je integrovaná ladička, která sice neukazuje tak pohodlně jako klasické jednoúčelové ladičky, ale pro základní nebo nouzové naladění kytary to bohatě stačí.
Velmi zajímavá je efektová sekce. Ta je samozřejmě realizována velmi úsporně. Jedním knoflíkem totiž jednak přepínáte v rámci čtvrt otáček různé efekty (chorus, flanger, phaser, tremolo) a zároveň tím určujete jejich „intenzitu“ respektive některý z jejich parametrů. Další knoflík podobně nastavuje dva druhy reverbu (spring, plate) a posledním knoflíkem si nastavíte buď delay (warm, clear) nebo aktivujete looper.
Pomocí looperu si můžete nahrát nějaký podklad (až 40s). Smyčku můžete vrstvit, takže si v pohodě můžete nahrát dvě kytary a teprve do nich improvizovat dalším sólem.
Výčet funkcí ale nekončí. V případě že si chcete zasólovat, což bývá doprovázeno potřebou být s hlasitostí výš než při doprovodu, můžete si nastavit nejen vyšší hlasitost, ale do paměti uložit rovněž i nějaký efekt. Takže při p efekt. Takže najednou se dostanete k hlasitějšímu zvuku dobarvenému chorusem a delayem.

Roland Cube 80X

Roland Cube 80XL

Zvuk

Kombo nabízí dva kanály, možnost začlenění až tří efektů do presetu a ve zkresleném módu také výběr devíti modelů zesilovačů (jeden z nich je acoustic simulátor). Nemá teď cenu popisovat podrobně různé varianty, nicméně zkusím vystihnout alespoň podstatu.
Čistý zvuk se mi líbí. Singly Stratocastera na něm vyzní tak, že jsem byl se zvukem primárně spokojen. Samozřejmě, při přepínání na lampový zesilovač je slyšet, že lampové zabarvení zesilovači prostě chybí. Ale i tak bych zde asi neviděl problém. 
Pro zkreslený zvuk lze využít některý ze zmíněné nabídky zesilovačů, které jsou uspořádány od „low gainu po high gain“. Tady se dá hodně experimentovat a kombinovat zvolený model zesilovače s nastavením gainu. U těch low-gainových modelů mi ale ve zvuku chyběla nějaká „duše“. Zvuky byly samozřejmě nějak rozlišné, ale se zavřenýma očima bych si prostě asi nepředstavil, že střídám různé aparáty. Osobně jsem využil hlavně zvuku „Rectifier“, který mi nejlépe posloužil pro zkreslené akordy.
Nicméně zcela jednoznačně musím říct, že v porovnání s dalšími třemi lampovými aparáty, které jsem měl vedle k dispozici, byl zvuk Rolanda velice chudý. Simulace prostě postrádají dynamiku, zrnitost, kousavost apod. Jsou děsně ploché, chybí jim ten objem a barva. 
Zatímco z vedlejšího malého lampového aparátu jsem lehce dostal spoustu zvuků s různou dynamikou, barvou, prohřátostí, Roland Cube 80x se pořád držel nemastné neslané linie procesorem vygenerovaného zvuku. Podobně tomu bylo samozřejmě i při srovnání s hi-gainovým aparátem.

Roland Cube 80 XL

Tento zesilovač jsem sice netestoval, ale opravte moje tvrzení, že na 95% se jedná o totožný zesilovač. Podle dostupných materiálů se liší barvou ovládacího panelu, jedním přidaným tlačítkem u looperu, modelem zesilovače “Extreme” a to je zhruba vše…

Závěr

Roland Cube80X je jednoznačně proveden velmi prakticky a nabízí kytaristům veškeré potřebné funkce, které při hraní potřebují. Mají k dispozici zkreslený i čistý zvuk, možnost zahrnout do zvuku tři efekty, skok na sólo s pamětí, vestavěnou ladičku a dokonce looper. Mohou trénovat s nahrávkou z CD nebo si nahrávat svoje skladby do dalšího zařízení. Z toho důvodu je kombo velice vhodné na veškeré domací hraní a cvičení. Prostě všechno máte při ruce a pokud byste potřebovali někomu demostrovat jak hraje elektrická kytara, tak s tímhle kombem mu ukážete různé varianty, které mohou vaší známí znát z nahrávek.
Bohužel zvukově se kombo nedá srovnat s jakýmkoli lampovým aparátem. Simulace (minimálně v podání Rolandu) rozhodně nemohou konkurovat lampovému zvuku. Věřím, že kdyby takto kytarista vybíral jen na základě poslechu a nemyslel na další funkce, musel by vždy sáhnout po něčem jiném než po Rolandu. 
Docelá velká zrada vás ale čeká také při připojení nějaké zkreslovací krabičky. Zatímco Boss DS-1, Fulltone OCD, Screaming Treen a další efekty si s lampovými aparáty velmi rozumí, připojením k Rolandu Cube80x dostáváte velmi špatné, ubzučené a nepoužitelné zvuky. Hlavně mě překvapuje, jak škaredě zní Roland + Boss DS-1.
Moje doporučení je tedy toto : Rolandy Cube jako cvičební pomůcka, nebo jako univerzální aparátek jsou OK.
Na koncert nebo když si prostě jen chci vychutnat dobrý kytarový zvuk, zvolím rozhodně cokoli jiného.

Osobně toto kombo už v podstatě ani nepoužívám k ničemu jinému než k různému porovnávání jiných zesilovačů. Občas si na něj brnknu kvůli čistému zvuku. Zkreslený kanál raději používám z jiného zesilovače, ten Rolandovský použiji jen občas když si chvi střihnout nějaké sólo s pěkným deleyem (tenhleten se totiž celkem rychle nastavuje).

Plusy

Univerzálnost
Široká paleta zvuků
Vestavěné efekty, možnost použít tři najednou
Looper

Mínusy

Nepřesvědčivé simulace aparátů
Plochý a nedynamický zkreslený zvuk
Velmi špatná spolupráce s krabičkami typu Boss DS-1 apod.

Poznámky

Ideálně kombo využijete s dokoupením Roland/Boss footswitchů, kterými se zvyšuje komfort při ovládání komba. Při ovládání looperu je nepoužití footswitchů dost nepraktické.

Video

Video je pěknou demonstrací toho, co všechno Roland Cube80x umí, ale podstata zvuku zde samozřejmě "cítit" není.Testováno spolu s Hot Soloist, Blackstar BH15H, Gotham (Audiopro), Bayger switch, ...
Jiří Polášek
Diskuse k článku