Produkty

Recenze a hodnocení produktů

VH Relief - VHR-B1

VHR-B1

VH Relief - VHR-B1

distortion, preamp, rack-mount, tube
Lampový dvoukanálový kytarový preamp v rackovém provedení.

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkové hodnocení:
9.3/10 (Počet: 3)
Ovládání:
9/10 (Počet: 3)
Spolehlivost:
9.7/10 (Počet: 3)
Zvuk:
10/10 (Počet: 3)
Vzhled:
9.7/10 (Počet: 3)
Cena:
9.3/10 (Počet: 3)

Recenze:

Recenze: VH Relief VHR-B1

Recenze: VH Relief VHR-B1

3.1.2006 - Kategorie: Efekty
Náhoda mi dopomohla k setkání s Vaškem Hudečkem v doprovodu Rudyho právě ve chvíli, kdy předváděl svůj výrobek ve Frýdecko-Místecké prodejně hudebních nástrojů Malina. Drze jsem se vetřel do hloučku a jelikož mě zvuk zaujal, domluvil jsem si zapůjčení VHR-B1 k recenzi.

O výrobci

Předpokládám, že ve značce VH Relief jsou zakódovány iniciály tvůrce. Je možné se také setkat s názvem Relief Sound. Firma sídlí v Rožnově pod Radhoštěm. Vašek Hudeček se tomuto oboru věnuje již dlouhou dobu. Své první kytarové efekty vyrobil před 30 lety. Poslední dobou se už této práci věnuje naplno. K jeho dílům na zakázku patří např. elektroniky do baskytar a akustických kytar, které používá do svých nových výrobků Macho a Procházka, dále pak lampové baskytarové preampy s kompresorem dynamiky (Richard Scheufler, Petr Vavřík (Buty), Petr Nekuža (Mňága a žďorp), Petr Zeman (Ciment)).

VHR-B1

Pod tímhle označením se skrývá nejnovější výrobek VH Reliefu a je jím lampový dvoukanálový kytarový preamp v rackovém provedení (1U). I když zdráhám se použít označení preamp v doslovném smyslu. Jak mi bylo vysvětleno, produkt je navržen pro ty, kteří mají vyřešený čistý zvuk a hledají lampový efekt pro zkreslení. V tomhle pojetí by se pak dalo mluvit o 3 kanálech, pokud započítáme i čistou cestu přes true bypass. Tuto myšlenku potvrzuje i provedení pedálu, který obsahuje zapínač přístroje (neboli vypínač true bypassu) a přepínač kanálů (CRUNCH vs. LEAD).

Při aktivaci kanálu CRUNCH jsou funkční potenciometry v rámečku s popisem „INSERT CLEAN TO CRUNCH“, tedy GAIN (míra zkreslení), HI TONE (korekce výšek) a VOLUME (úroveň výstupního signálu). Pro více zkreslený LEAD kanál jsou určeny ovládací prvky mimo orámování GAIN (míra zkreslení), HI GAIN (tlačítko pro zvýšení buzení zkreslení), BRIGHT (zjasnění zvuku), NO HI (tlačítko pro potlačení vysokých frekvencí) a potenciometr VOLUME (úroveň výstupu), které je umístěno, možná trošku nešikovně (zřejmě z historických důvodů), úplně vpravo. Všechny dosud uvedené potenciometry a přepínače se totiž pro jednotlivé kanály vzájemně vylučují (např. při přepnutí na kanál LEAD jsou potenciometry v rámečku neaktivní a naopak). Umístit VOLUME k ostatním ovládacím prvkům určeným výhradně pro LEAD kanál mi přijde logičtější. Koneckonců by se mohly taky zarámovat. Vpravo by pak zůstaly jen potenciometry korekcí, které jsou pro oba kanály společné.

O korekcích se ale musím rozepsat. Dovolují upravovat zvuk opravdu velmi. Kromě standardních basů, středů a výšek je zde navíc korekce nižších basů DEEP. Věc, která se mi hodně líbí je volitelnost frekvence středových korekcí (200Hz – 3kHz). Skutečně je zde dost velký prostor pro osobitost.

Na zadní straně je ještě ukryt přepínač CONTOUR, který potlačuje frekvence nad 8kHz. Je vhodné pro odstranění nepříjemného bzučení, které někdy objevuje při použití tranzistorového koncového zesilovače.

Mezi spokojené vlastníky VHR-B1 patří např. Zdeněk Bína (-123 min) a Jarda Mikel (Mňága a žďorp).

Technické údaje

Napájení : adaptér (dodávaný s přístrojem)
9 VAC - odběr 1.2A
Pojistka T 1.6A (uvnitř přístroje)
Anodové napětí 340 V DC
Vstupní odpor: 3.3 MΩ
Výstupní signál: max 3.6 V
Výstupní impedance: 600 Ω
Osazení: 2 × elektronka 12 AX 7 (ECC 83)
Rozměry: 1 HU rack 44 mm × 482 mm
Hloubka 150mm
Hmotnost: 2,2 kg.

Dojmy

Pěkný příjemný hodně variabilní zvuk. Krásně reaguje na dynamiku hry. Míra zkreslení byla v mém případě tak akorát na doraz, ale skutečným higainistům by to asi bylo málo. Na vysvětlenou je třeba říct, že model, který jsem si zapůjčil, byl spíše rockovou verzí. Verzi metalovou mám přislíbenou, takže zřejmě přibude dodatek nebo další recenze.

Když jsem si postěžoval na absenci efektové smyčky, byl jsem ujištěn, že na požádání bývá doplňována. Těžko se hledají negativa, když vám sebemenší výtku autor odpálkuje s tím, že na přání lze dodělat leccos. To je výhoda osobního přístupu ;0)

Přesto bych uvedl, že je, podle mne, škoda společných korekcí pro oba kanály. Sice si nedovedu představit jejich oddělené fyzické rozmístění na předním panelu a byla by velká škoda nějak redukovat současnou koncepci, ale vznikl by tak skutečný dvoukanálový preamp zapojitelný přímo do koncového zesilovače. Takhle se samozřejmě přímo zesílit dá taky, ale jak bylo zmíněno na začátku, tento model počítá s korekcemi připojeného aparátu. Efekt je tedy vhodný například pro ty kytaristy, kteří mají aparát bez zkreslení (nebo s jeho zkreslením nejsou spokojeni) s kvalitním čistým zvukem. Vložením lampového kreslítka mezi kytaru a vstup aparátu svůj problém vyřeší rozhodně lépe, než použitím polovodičového efektu.

Design a provedení je velmi slušné. Přívětivá je i cena 7 600,- Kč včetně DPH a včetně dvoupřepínačového pedálu s LED indikací sepnutí.

Zdroje

Vašek Hudeček
Některé informace byly čerpány z http://vhrelief.wz.cz/

Kamzi
Diskuse k článku

Hodnocení produktu:

Celkové hodnocení:
9/10 - Super efekt
Ovládání:
9/10 - Ze začátku mě trošku mátlo umístění crunch sekce, ale po první "muzice" mi to přijde logický :).
Spolehlivost:
10/10 - Měl jsem ho otevřený a kvalita zpracování je slušná :).
Zvuk:
10/10 - Perfektní zvuk, paramatrické středy a deep nemají chybu.
Vzhled:
10/10 - Nemám co bych vytknul.
Cena:
10/10 - Koupil jsem ho z druhý ruky za 5000,- což je nádhera
Celkové hodnocení:
9/10 - Lampa, lampa, lampa... Je to proste ve zvuku znat. Nerad davam deset, to uz je pro preamp kterej hraje uplne sam.
Ovládání:
9/10 - Ovladani zcela intuitivni, vsechny potiky reaguji krasne. Proste zapojit, otocit a hrat. Rychle jsem si nasel ten "svuj" zvuk.
Spolehlivost:
9/10 - Jednou brumel (studenacek), poslal jsem na opravu (v zaruce), za tyden byl zpet, od te doby v pohode.
Zvuk:
10/10 - Parametricky stredy, lampovej zvuk, super. Hodne rychle si clovek nalezne svuj zvuk diky intuitivnimu a dobre udelanymu ovladani. Celkove je preamp ale hodne variabilni. Takze prakticky pro kazdyho.
Vzhled:
9/10 - Klasika.. na tomhle asi neni co vymyslet
Cena:
9/10 - Kupoval jsem na jare 2006 za 7600. Cena neobycejne prizniva.
Celkové hodnocení:
10/10 - 10 nedavam proto ze muj kamos je vyrobce,ale proto ze diky teto hracce mi leze z komba zvuk jaky jsem vzdy chtel.
Ovládání:
9/10 - ovladani v pohode.. u dvoukanaloveho reliefu by mohla byt hlasitost lead kanalu na druhe strane.Jak pise Kamzi
Spolehlivost:
10/10 - mam ho pul roku a zatim zadne zavady.akorad jednou trochu "vrnel" ale bylo to spatnou lampou.
Zvuk:
10/10 - parametricke nastaveni stredu dela sve divy..:)
zvuk ma dobrou dynamiku a razanci.Dost siroky okruh pouziti..
Vzhled:
10/10 - me se libi..:)
Cena:
9/10 - 7600,- je si myslim dobra cena za to,co umi