Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Rychlý start v Cubase

Rychlý start v Cubase

25.10.2005 - Kategorie: Software
Pokud sednete k čerstvě nainstalovanému Cubase, které jste ještě nikdy neviděli, možná vám tenhle návod pomůže k tomu, abyste se v tom zbytečně dlouho neplácali...

Takže jdeme na to. Založíme nový projekt v horním menu :

File / New Project

Vybereme šablonu pro nahrávání např. 24 Audio Track Recorder. Vybereme taktéž adresář pro umístění projektu.

Otevře se pracovní plocha, na které by mělo být několik panelů :

Panel Inspektor budeme potřebovat - zapneme jej z editačního panelu pomocí ikony "Show Inspector"

Ještě je třeba mít zvolenou správnou zvukovou kartu, což ověříme v menu "Devices" pomocí "Device setup". U vaší zvukovky je nutné mít zatrženo "Yes", defaultní zařízení deaktivujte.

V této chvíli když brnknete na kytaru, tak by vám to mělo nezkresleně hrát. Máte nastavenou první stopu, na kterou můžete nahrávat, pokud je u ní vysvícená ikonka nahrávání.

Tlačítkem pro nahrávání spustíte záznam, který se hned projevuje na ploše vznikajícím obdélníkem. Pravděpodobně ale potřebujete zkreslený zvuk, proto v panelu "Inspector" klikneme v řádku "Inserts" na znaménko "+", sekce se roztáhne a je možné zapnout až osm efektů tím, že klikneme na jeden z osmi řádků. V tomto momentě se totiž objeví seznam dostupných efektů (a nainstalovaných pluginů). Stačí si vybrat a objeví se okno ve kterém je možno nastavit parametry efektu. (pluginy se stahují z internetu, instalují se jednoduchým spuštěním instalátoru, pouze je dobré si je ukládat na jedno místo - do adresáře plugins)

Pak už je možné nahrávat. Každá stopa má vlastní nastavení, takže pokud přihráváte další kytaru, je třeba znovu nastavit efekty pro stopu. Jednotlivé stopy lze přepnout do stavu "mute" nebo naopak povolit přehrávání pouze dané stopy (přepnutí do režimu "solo"). Stopy lze pro přehlednost pojmenovávat. U každé stopy je ještě jedna ikonka s reproduktorem, která slouží k tomu, abyste v aktuální stopě mohli přepínat mezi zvukem vlastní kytary a nahrávky (takže buď v aktuální stopě slyšíte nahrané zvuky, nebo se přepnete a můžete si při přehrávání brnkat na kytaru ) Vysvícený reproduktorek oznamuje, že do sluchátek vám jde zvuk z vašeho "brnkání".

Ještě se bude určitě hodit přehrávání smyčky : na časové ose jednoduše vyznačíte úsek, který se má neustále přehrávat. Aby to šlo zaznačit, musí mít kurzor tvar tužky. Pak se daný úsek označí modře s vyznačením začátku i konce. Tyto mezníky lze posunovat a pokud jsou přetaženy přes sebe (konec před začátek) změní se vyznačení úseku na červené a tato část naopak bude vynechána. Při přehrávání je nutné mít v panelu pro přehrávání ještě zaplou ikonku smyčky

Diskuze k problémům v Cubase na Internetu :

Návod platí pro Cubase 2 SX, panely nástrojů mají svoje originální jmény, zde byly pro zjednodušení upraveny.

Publikace :

Infernal
Diskuse k článku