Články

Články týkající se hudební teorie, hudebních nástrojů a hry na ně
Statistika: 240 článků |  17 autorů
Recenze : Rockwell Hi-gain valve dynamic 60-05

Recenze : Rockwell Hi-gain valve dynamic 60-05

3.11.2005 - Kategorie: Zesilovače
Honza Vladyka – výrobce aparátů Rockwell mě překvapil tím, že kvůli prezentaci svého zesilovače neváhal urazit vzdálenost mezi Prahou a Frýdkem-Místkem a prezentovat svůj aparát osobně.
Konkrétně se jednalo o jeden z jeho hlavních modelů označená jako HI-GAIN VALVE DYNAMIC 60-05. Číslo modelu označuje výkon a rok výroby, v našem případě tedy šedesáti wattová hlava, ročník 2005 (to by mě zajímalo, jak Honza, který dělá zesáky od devadesátého páteho, řešil Y2K :-)

Jedná se o celolampu, jak je u podobných výrobců zvykem. V šedesáti-wattové verzi tedy najdeme dvojici elektronek 6L6 (stowattová veze by je měla čtyři). Předzesilovač disponuje pěti 12AX7 (ECC83). Lampy jsou od ruského Sovteku. Zesilovač je dvoukanálový a každý kanál má vlastní korekce. Zkreslený kanál je obohacen ještě o několik vychytávek, ke kterým se hned dostanu.

Korekce jsou následující :

  • Drive
  • Bass
  • Middle
  • Treble
  • Presence
  • Master Volume
  • Loop Master Volume
  • Solo Drive Master (pouze zkreslený kanál)

Ty asi není třeba popisovat, snad jen Drive jsem při testu nechával tak v půlce, protože ho bylo celkem dostatek. Knoflík Presence způsoboval zatemnění zvuku nebo jeho zprůhlednění. Basů bylo opravdu hodně, Honza Vladyka měl pravdu v tom, že na tolik basů nejsou příznivci Marshalla zvyklí a přesně to byl můj případ  - mám  Valvestate 8100 s objemem basů jsem spokojený, ale Rockwell jich má mnohem víc a mnohdy není třeba je ani vytáčet naplno, i když...

Zkreslení lze přepínat mezi typem vintage (podobné Marshallu - takový hutnější rokenrol)  a modern (rectified zvuk). Na předním panelu je ještě přepínač mezi Drive1 a  Drive2, kterým se volí účinnost zkreslení (drive2 je hi-gain).  Zesilovač má ještě funkci skokové zvýšení hlasitosti - nejedná se o třetí kanál , ale o možnost zvýšit hlasitost  na vyšší míru (tato míra se nastavuje potenciometrem Solo Drive Master).

K dispozici je i sériová aktivní elektronková smyčka její zvláštností je to, že lze nastavit jak úroveň signálu zaslaného z efektu do zesilovače, tak úroveň na vstupu z efektu do zesilovače. Efektová smyčka se dá samozřejmě vypnout. Na zakázku ještě Honza přidává potenciometr MIX, který mixuje původní signál se signálem,  na který byl aplikován efekt. Smyčku je možné vypnout true-bypassem (Honza použil termín full-bypass) . Taktéž je možné samostatně využít koncový zesilovač.

Na předním panelu samozřejmě najdeme přepínače Stand By a Power. Zapnutí zesilovače je indikováno diodou s krásnou vintage krytkou (taková ta imitace nějakého drahokamu :-), pak je tu ještě dioda pro indikaci efektové smyčky. Na opačné straně jsou indikační diody pro každý kanál a vstupy (aktivní a pasivní).

Zadní panel dovoluje přepínat impedanci zesilovače mezi osmi a šestnácti ohmy, zde je umístěn i potenciometr pro nastavení úrovně signálu do efektu.

Ačkoli se kanály dají přepínat na hlavě, k aparátu se dodává třícestný přepínač, který umí přepínat kanály, vypínat efektovou smyčku, nebo zapnout zvýšení hlasitosti v případě například sóla.

Zvuk

Honza to nijak nepopírá, jeho vzor je v Mesa Boogie, které se snažil přiblížit a to se mu povedlo. Aparát má hutný, valivý, pevný, těžkotonážní zvuk ideální pro tvrdší styly (nic na blues či rokenrol). Velmi dobře vyznívá veškeré sekání a power akordy, takže právě v aktuální době by se sešel všem "moderně" hrajícím kytaristům. Jak bylo řečeno, má velký objem basů, zkreslení není třeba otáčet doprava stejně jako hlasitost, protože aparát je hlasitý už sám o sobě. Velmi je na tom dobře i dynamicky - teda jak pro koho, je totiž neúprosný a chyby nechovává, nic se nedá ošidit. Zajímavé je přepnutí na Vintage zkreslení, které vzdáleně příbuzné možná k oněm Marshallům, ale se svou osobitou pevností.

Aparát byl testován na několika kytarách, bohužel všechny měly spíše slabší snímače - to není na závadu, nakonec se vždy celkem rychle nastavil potřebný zvuk, akorát mi Honza nemohl demonstrovat, že na lepších snímačích stačí na aparátu nastavit ještě menší zkreslení (Honza doporučoval Dimarzia). Bez problému si Rockwell rozuměl se sedmistrunkou i s podladěnou kytarou, zvuk byl hodně čitelný. V boxu 4x12 byly reproduktory Celestion  G12T-75. Zkoušel jsem připojit svoji AVT bednu, ale ta obsahovala Celestion Lead a ty zdaleka nezněly tak dobře (zvuk nebyl tak pevný a byl roztřepenější).

Ovládání a vzhled

Ovládání zesilovače bylo bezproblémové, intuitivní, funkce všech prvků jasná. Box byl opatřen kolečky, takže méně starostí a námahy při stěhování. Jinak je design zesilovače střídmý, ale na druhé straně moderní. V černé kožence vyniká stříbrný panel s ovládacími prvky a povedeným logem. Ková mřížka právě dodává modernější vzhled, rohy aparátu jsou chráněny kováním.

Závěr

Aparát s velmi dobrým zvukem (alá Mesa Boogie) za přijatelnou cenu
Plus : zvuk, zvuk a zvuk !
Mínus : nevím
Cena : hlava za 25 000 Kč, box 13000 - 15000 Kč

Kontakt :

604 888 755

Fotogalerie :

Rockwell amps

Infernal
Diskuse k článku