Produkty

Recenze a hodnocení produktů

Boss - OS-2

OS-2

Boss - OS-2

distortion, overdrive

Průměrné hodnocení uživatelů:

Celkové hodnocení:
8.3/10 (Počet: 3)
Ovládání:
9.3/10 (Počet: 3)
Spolehlivost:
10/10 (Počet: 3)
Zvuk:
8/10 (Počet: 3)
Vzhled:
8.7/10 (Počet: 3)
Cena:
9.3/10 (Počet: 3)

Hodnocení produktu:

Celkové hodnocení:
9/10 - Dvakrát jsem měl OS-2, dvakrát jsem ho prodal a pořád se mi po něm stýská. Jedná se určitě o jedinečnou krabičku, dodnes myslím nepřekonanou. V době svého zrodu to byl opravdu asi jediný model, který úspěšně sdružoval v jednom pouzdře dvě svébytná zkreslení a jejich vzájemnou kombinací dovoloval pokrýt paletu zkreslení v nezvykle širokém spektru. Jak je komu libo. Dnes už tu jsou třeba Digitechy, modelery distortionů, ale jde o digitály, takže nevím. Zlatej jednoduchej OS-2! Ještě se nabízí srovnání s Marshall Jackhammer s jeho přepínačem OD-DS. Ale to je jen firemní trik. Oba zvuky jsou totožné, jen DS má více basů. Zpět k OS-2. Oproti ostatním kreslícím krabičkám se jedná o mimořádně univerzální zapojení. Bluesovým puristům dovoluje použít ho jako nakopávače lampového preampu podobně jako BOSS SD-1 nebo Ibanez Tubescreamer a budou-li si chtít po šichtě zajamovat s místní punkovou bandou, stačí otočit knoflíkem Color doprava a z druhořadého tranzistorového comba se vyvalí celkem přesvědčivý hi-gain mazec :)
Ovládání:
10/10 - Klasická BOSS krabička, všichni známe. 4 knoflíky. První tři jako na obyčejných zkreslovačích (viz foto), Level, Tone, Drive. Jádrem efektu je knoflík čtvrtý - Color. Ten má dvě krajní polohy - OD (over drive) a DS (distortion). Dále už jen vstupní a výstupní zdířky, napájecí konektor a spínací pedál. Klasika. Pro mě vyhovující, žádné programování, žádné souosé ovladače, které bez manuálu nenastavíte.
Spolehlivost:
10/10 - Za dobu co jsem měl nové i starší krabičky BOSS jsem nenarazil na jediný problém nebo závadu!
Zvuk:
8/10 - Od ostatních zkreslovacích krabiček se OS-2 odlišuje potenciometrem Color. Ten má dvě krajní polohy - OD (over drive) a DS (distortion) a pozor, není to přepínač, ale opět potenciometr, takže může mezi oběma zvuky plynule přelaďovat a jakoby mixovat v celém zkreslovacím spektru. To je opravdu široké. Čistý Overdrive jsem porovnával se zvukem BOSS Superdrive SD1. Je téměř totožný, pravda, určitá lehounká jedovatost se u OS-2 najde. Čistý distortion je spíše fuzz, je hodně vysušený, dunivě syčivý, těžko popsat. V reálné muzice jsem ho nevyužil, tento zvuk kytary je už extrémně přehulený a ve spektru kapely se neprosadí. Jinak knoflíkem Color přejíždíte plynule od Overdrive přes nabuzenější tubescreamer k Turbo Overdrivu až téměř k Distortionu DS-1 a Heavy Metalu HM-2. To se nacházíme zhruba na polovině dráhy knoflíku Color. Tuto polohu jsem využíval nejvíc, tady OS-2 hraje univerzálním kytarovým zkreslením. Spíš vyšším, ale pořád použitelným, přirozeným. Dále doprava se pak zvuk přibližuje Metal Zonu MT-2. Opět jsem měl možnost přímého porovnání. MT-2 je určitě hutnější, plnější sound. Ale zase ignoruje vlastnosti nástroje, MT-2 produkuje specifický metalový hukot, ať do vstupu připojíš cokoliv. Oproti tomu OS-2 hraje ve všech nastaveních spíše tence, jakoby "nedobustřeně", ale zase věrně reprodukuje zvukový profil kytary. Samozřejmě, vícepásmový equalizer by nebyl na závadu. Ovladač Drive je lepší dát na maximum, kromě míry zkreslení tak lehce přidáte i basy. Trochu to pomůže. Před koncem dráhy knoflíku Color mi OS-2 připomíná simulaci zvuku Mesa Rectifier. Dál už to opravdu nejde, pak už slyšíte jen startující Pershingy :) Skoro mi tak OS-2 připadá jako jednoduchý předchůdce dnešních digitálních modelerů zkreslovacích krabiček (Měl jsem možnost si na krámě zahrát i na originální BOSS simulátor kreslících krabiček Drive Zone OD-20. Složitý, drahý, digitální, zvukově problematický. Nedoporučuju). Samozřejmě, věrnost zvuku ostatních boosterů není vždy taková, jako podobnost SD-1, pohybuje se okolo 70-80% originálu. OS-2 má ještě jednu přednost, oproti BOSS Distortionům DS-1, DS-2 a DF-2, které jsem také kdysi zkoušel. A to dostatečnou výstupní hlasitost. Když jsem totiž některý z uvedených zkreslovačů chtěl použít k čistému combu jako přepínač clean/drive, ani maximální Level nebyl dostatečně silný na to, aby odpovídal síle nezkresleného zvuku a neztrácel se v kapele. U OS-2 to problém není. Jeho celková hlasitost je vcelku dostačující. I když, abych docílil požadovaného poměru clean/dist, musel jsem Level nastavovat taky na maximum. Krabičku jsem používal k tranzistorovému Soltonu Chorus 50 i k lampové hlavě ESH. Lepší výsledek je s lampou. BOSSy hrajou ostřeji, tranzistorověji a to plasticita lamp dobře stráví. Tranzistorové combo přeci jen přenese i tu bzučivost obsaženou ve zkreslení.
Vzhled:
10/10 - Neřeším, jde mi o funkci.
Cena:
9/10 - Tu první jsem koupil snad už před 10-ti lety jako novou a cenu už vážně nevím. Tu druhou, zachovalou tak před 4-5 ti lety za asi 1200. Zhruba za tolik se pohybuje dnes v inzerci. Vzhledem využitelnosti přiměřená cena.
Celkové hodnocení:
10/10 -
Ovládání:
10/10 -
Spolehlivost:
10/10 - Spolehlivost-Boss..
Zvuk:
10/10 - Tenhle efekt je podle mně vzhledem k ceně jeden z nejlepších od Bossu. Nejenže je velmi univerzální, ale hraje snad ve všech polohách knoflíků. Je sice pravda, že nikdy ta dokonalost nebude přesná jako u krabiček určených pro OD/DS, ale je to opravdu malý rozdíl. Jediné mínus bych viděl ve trochu slabších basech, ale ty se přece dají vyladit. Zkreslení je krásně čitelné od 0 do 100, i při silném distortionu, připomínajícím mt-2, se dají všechny tóny identifikovat a co je velmi důležité, neignoruje zvuk kytary jako MT-2. Zvuk je hezčí do lampy a tento efekt můžu vřele doporučit všem, včetně metalových hráčů, kteří mají rádi kvalitní čitelné zkreslení jak v sólech, tak v doprovodu..
Vzhled:
9/10 - Bossy jsou podle mne vedle marshallů nejkrásnější:-)
Cena:
10/10 - Cena mi přijde vzhledem ke kvalitě vynikající..
Celkové hodnocení:
6/10 - Vzhledem ke koncepci krabičky, musím říct, že mě tolik nezaujal. Paleta zvuků je sice široká, ale jako plnohodnotný kreslící pedál jak na sóla tak na doprovody bych ho nepoužil. Používám ho jenom na overdrive na nabroušení sóla. I i když sem se snažil, nosný doprovodný zvuk jsem nenašel, nebo teda aspoň takový, který by se mi fakt líbil.
Ovládání:
8/10 - V pohodě, ale mohl by mít i ovladač basů, to by pak bylo hned o něčem jiném.
Spolehlivost:
10/10 - No, nevim přesně z kolikáté ruky je ten muj, ale je dost starý a otřískaný, vskutku vintage :-) Všechno behá jak má, takže spolehlivost je dobrá...
Zvuk:
6/10 - Jak už sem předeslal výše, na beglajty si spíš představuju něco jiného. Stejně kreslím jednokanálovým aparátem a OS-2 používám jako overdrive na sóla. Jinak je to taková ta typická bossovská chemie, zvukově hledám něco jiného.
Vzhled:
7/10 - Typický BOSS, mému oku tolik nelahodí...
Cena:
9/10 - Cena se mi zdá dobrá, jak nový, tak z druhé ruky, za ty peníze to není tak špatná krabice.